کد خبر: ۲۹۰۷۹۹4969
  لینک کوتاه:
دسته‌بندی نشده

تاثیر عرضه قطره‌چکانی روغن به بازار ؛ اهرم فشار افزایش قیمت

کارخانه‌های تولید روغن با کاهش عرضه روغن به بازار از آن به عنوان اهرمی برای موافقت وزارت صمت با درخواست افزایش قیمت تولیدات‌شان استفاده می‌کنند.

به گزارش فارس اگر طی روزهای اخیر برای خرید روغن به واحدهای صنفی محل یا فروشگاه زنجیره ای مراجعه کرده باشید مشاهده می کنید که روغن به فراوانی قبل در بازار موجود نیست، بطوری که ممکن است یا با قفسه خالی برخی فروشگاه های زنجیره‌ای مواجه شوید و یا برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای  موجودی روغن انبار خود را به صورت محدود ( یک، دو و یا سه بطری روغن) به مشتریان عرضه کنند، البته این سهمیه‌بندی کاملا سلیقه‌ای  و براساس نظر مدیریت فروشگاه و موجودی انبار آن فروشگاه اعمال شده است و براساس دستور یا تصمیمی از سوی وزارت صمت یا نهاد و سازمان دیگری نیست.

عرضه روغن با قیمت بالاتر از قیمت درج شده بر روی کالا

در مراجعه به واحدهای صنفی نیز خواهید دید که واحدهای صنفی عرضه‌کننده یا  واقعا روغنی برای عرضه  ندارند ، یا آن را به دلیل کمبود ، احتکار کرده‌اند و از عرضه آن به قصد گران فروشی امتناع می‌کنند  و یا برخی  از مغازه داران یا دارندگان واحدهای صنفی، روغن موجود در واحد صنفی خود را  با قیمتی بیش آنچه که بر روی کالا ثبت شده است عرضه می‌کنند  و به عبارتی بصورت کاملا آشکار گران فروشی

می‌کنند.

وقتی از این افراد دلیل گران فروشی را  می پرسی با امتناع از پاسخ دادن و با قیافه ای حق به جانب می گویند: اگر نمی خواهی نبر، برو بگرد ببین  با قیمت روی کالا پیدا می‌کنی!

گران فروشی برخی واحدهای صنفی که تعداد آنها نیز کم نیست در حالی است که رئیس اتاق اصناف تهران به صراحت و با تاکید در برنامه خبری  تلویزیونی می‌گوید: گران فروشی در حوزه اصناف نیست و گرانی ناشی از مسائل دیگر است.

البته رئیس اتاق اصناف تا حدودی درست می‌گوید، قطعا عوامل موثر بر گرانی کالا زیاد است و افزایش قیمت ارز بر روی جوانب مختلف تولید اثر گذاشته و قطعا نباید اصناف را مسئول گرانی دانست. اما نکته حائز اهمیت آن است که رئیس اتاق اصناف تهران به عنوان یک مقام مسئول  نباید منکر گران فروشی توسط اصناف شود و به عبارتی با انکار یک واقعیت نباید از مسئولیت خود در خصوص مبارزه با گران فروشی در واحدهای صنفی شانه خالی کند.

روغن در بازار نایاب نیست بلکه کم است. به همین دلیل برخی واحدهای صنفی به صورت کاملا عادی پاسخگوی تقاضای مشتریان هستند و براساس تقاضای و نیاز مشتری نیز روغن عرضه می‌کنند. البته همین افراد نیز مدعی هستند که روغن در بازار کم شده و تقاضا افزایش یافته است لذا هر چه می آورند به سرعت به فروش می‌رسد.

سهمیه بندی روغن برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان

یکی از مسئولان فروشگاه های زنجیره ای نیز در خصوص علت خالی شدن قفسه های روغن فروشگاه گفت: تا  یکی دو هفته  پیش روغن بدون وقفه و بصورت منظم از سوی کارخانه‌ها در بین فروشگاه‌ها توزیع می شد اما مدتی است که میزان عرضه از سوی کارخانه‌ها کم شده و با قدری توقف روغن به فروشگاه‌ها می رسد. لذا ما مجبور شده‌ایم تا موجودی انبار را در راستای تامین نیاز مشتریان به صورت سهمیه بندی عرضه کنیم.

صنف و صنعت نیز بیش از یک ماه است که با مشکل تامین روغن مواجه است و به گفته علی بهره مند رئیس اتحادیه قنادی و شیرینی، روغن مورد نیاز واحدهای شیرینی پزی در بازار کاملا نایاب است بطوری  که به علت نایاب شدن  و گرانی بیش از اندازه این کالا، برخی از واحدهای صنفی تعطیل شده اند.

کاهش عرضه روغن توسط کارخانه ها به بازار

یکی از فعالان صنفی عرضه کننده عمده روغن در بازار  ضمن تایید کمبود روغن در بازار گفت: دلیل کمبود روغن در بازار، کاهش عرضه روغن توسط کارخانه های تولیدی است.

وی با بیان اینکه کارخانه ها خواستار افزایش قیمت روغن هستند، گفت: با توجه به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اجازه افزایش قیمت به کارخانه‌ها را نمی‌دهند، بنابراین آنها نیز از عرضه روغن به بازار خودداری می کنند و به صورت قطره چکانی به بازار روغن می دهند تا از این طریق وزارت صمت را مجبور به پذیرش درخواست خود در خصوص افزایش قیمت روغن کنند.

وی گفت: البته تولید کنندگان روغن از ابتدای سال تاکنون افزایش قیمت بر روی تولیدات خود اعمال کرده اند اما به افزایش مدنظر خود نرسیده‌اند و لذا از طریق کاهش عرضه تلاش می‌کنند تا وزارت صنعت، معدن و تجارت با خواسته آنها برای افزایش قمیت موافقت کند.

وی با بیان اینکه سود عرضه کننده روغن ۶ درصد است، بیان کرد: اکنون تنها دلیل کمبود روغن در بازار امتناع از عرضه روغن به بازار توسط کارخانجات است و بنظر نمی رسد مشکل دیگری در این خصوص وجود داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا