کد خبر: 200403165821
اقتصاداقتصاد کلانبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانی

تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در سه ماه گذشته به ۷ میلیون تن رسید

معاون بندری سازمان بنادر گفت: میزان تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی طی سه ماه گذشته به ۷ونیم میلیون تن رسیده که رشد قابل توجهی داشته است.

جلیل اسلامی معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه تا ۱۸ تیرماه در بنادر کشور حدود ۷ میلیون تن کالای اساسی تخلیه بارگیری شده است گفت: این در حال است که میانگین تخلیه و بارگیری کالا در سه سال اخیر سالانه ۲۵تا ۲۶ میلیون تن بوده است .

وی افزود:در بخش غلات حجم عظیمی از غلات در بنادر کشور داشته ایم و به شکل قابل توجه ای تخلیه اساسی کالا داشته ایم اما همچنان در لنگرگاه تعداد زیادی از کالاهای اساسی به دلیل تخصیص ارز باقی مانده است و کشتی ها اعلام می‌کنند که ۱۶هزار تا ۱۷ هزار تن در روز تخلیه و بارگیری انجام می شود.

وی بیان کرد: صادرات غیر نفتی ۵۶ درصد رشد داشته است و از طریق مبادی دریایی و بندری انجام می شود.

اسلامی اظهار کرد: رشد صادرات کالاهای ما در بخش انواع مصالح ساختمانی بوده بخشی در مواد غذایی است و مابقی در محصولات صنایع فولادی است که رشد خوبی داشته است‌.

معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: ناوگان دریایی ما یک ناوگان تجاری، کانتینری ،نفتی، غله و کشتی گازی بوده ودر حال حاضر ۴فروند در دریای خزر در حال ساخت است‌.

وی افزود: در راه آهن رشت_ انزلی ارتباط برقرار شده و اولین پارتی های بار هم در این بنادر تست شده است .

اسلامی گفت: بزرگترین پایانه مکانیزه معدنی در بندر شهید رجایی راه اندازی و بیش از ۱۰ میلیون تن بار جابه جا شده و در حوزه ترانزیت دریایی هم از طریق بنادر ۴میلیون تن کالا جابه جا شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹ درصد افزایش یافته است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا