کد خبر: 250203159605
اخبار شرکت هاروزنامه روزسخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد

تداوم گفت‌وگوهای فنی و حقوقی ایران و کویت، تنها راهکار حل مسئله میدان گازی آرش

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن دعوت دولت کویت به میز مذاکرات فنی و کارشناشی برای حل مسئله میدان گازی آرش گفت: تنها راهکار این مسئله گفت‌وگوی فنی و حقوقی هیئت‌های دو طرف بدون توسل به جنجال‌های رسانه‌ای است.

به گزارش شانا، ناصر کنعانی روز دوشنبه (۲۴ اردیبهشت) در نشست خبری که در محل نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد، بیان کرد: توسعه مناسبات دوجانبه با کشورهای همسایه و عربی منطقه و ایجاد فضای مثبت و سازنده در گفت‌وگوهای دو و چندجانبه با کشورهای همسایه و حوزه خلیج‌فارس، نیازمند برداشتن گام‌های تکمیلی در ارتقای سطح همکاری‌های چندجانبه است که دارای ابعاد مختلف تجاری و اقتصادی و رویکرد امنیت‌آفرین در چارچوب تأمین امنیت مشترک برای کشورهای منطقه است.

وی افزود: همان‌طور که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بیان کرد، ما اکنون‌ در مرحله ایجاد سازوکارهای دسته‌جمعی در کنار دیگر کشورهای منطقه هستیم. ایجاد فضای امن برای کشورهای منطقه موضوع مهم و دارای اولویت برای ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به موضوع میدان گازی آرش تصریح کرد: درباره میدان گازی آرش مواضع ما روشن است. مرزهای دریایی ما و کویت تعیین نشده است و نمی‌توان درباره سهم آن‌ها در مالکیت میدان آرش سخنی به میان آورد.

کنعانی ادامه داد: دو طرف، ۹ دور مذاکرات حقوقی در این زمینه با یکدیگر داشتند و پیگیری‌ها برای تعیین حدود مرزی استمرار دارد. تنها راهکار این مسئله، گفت‌وگوی فنی و حقوقی هیئت‌های ایرانی و کویتی بدون توسل به جنجال‌های رسانه‌ای است.

وی بیان کرد: ایران ضمن تأکید بر حسن‌نیت خود با کشورهای همسایه، از دولت کویت دعوت می‌کند برای دستیابی به توافقی پایدار که منافع دو طرف را تأمین کند، به میز مذاکرات فنی و کارشناسی بازگردد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا