کد خبر: 260802143455
آموزشجامعه و فرهنگروزنامهعصر انقراض (طنز)

تصمیم اکبر

ابراهیم سحر خیز، معاون پیشین آموزش و پرورش، در گفت و گو با «انتخاب»: «سخنان وزیر آموزش  و پرورش کج‌سلیقگی بود؛ مگر می‌شود علوم، ریاضی، و ادبیات را زنانه مردانه کرد؟

راضیه حسینی

در سند تحول هم چنین چیزی نداریم. به جای این مسائل، کمبود سیصد هزار معلم را حل کنید.»

اول این‌که جناب وزیر آموزش و پروش اعلام کردند اصلاً کمبود معلم نداریم. پس این مسأله خود به خود و طی یک فرآیند متافیزیکی حل شده است.

دوم این‌که چرا نمی‌شود؟ مسئولان ما ثابت کرده‌اند که کار نشد ندارد. فقط کافی است اراده کنند و بعد ببینید چقدر راحت، دروس ریاضی، ادبیات و علوم، زنانه، مردانه می‌شود.

مثلاً در کتاب  فارسی دبستان، داستان‌ها تفکیک می‌شوند. تصمیم کبری در کتاب دختران باقی خواهد ماند، اما برای پسران، تصمیم اکبر جایگزین خواهد شد. یا دهقان فداکار برای پسران باقی می‌ماند و به جایش زن خانه‌دار فداکار در کتاب دختران جایگزین خواهد شد.

زنی که برای نجات قطار، نهایتاً دستمال آشپزخانه‌اش را آتش می‌زند و از همان پنجره‌ی خانه سعی می‌کند به قطار علامت بدهد. حالا این‌که چطور لوکوموتیوران دستمال آتش گرفته را خواهد دید، و انتهای قصه به کجا می‌رسد، بماند.

درباره‌ی علوم هم که بسیار واضح است. تمامی پیوندهای دوتایی شیمی باید حذف شوند. h2  و o2  اصلاً نداریم. حیوانات ماده برای درس دخترها، و نرها برای پسرها آورده  می‌شوند.

مبحث ابرهای بارور کلاً از کتاب حذف می‌شود و به جایش ابرهای مایل به ازدواج سنتی آورده می‌شوند.

ریاضیات تنها قسمتی است که اجازه دارد یک مبحث مشترک بین دختران و پسران داشته باشد، آن هم رادیکال است. اصلاً از ابتدا تا انتهای کتاب با رادیکال پر شود هم هیچ ایرادی ندارد.

 اما مسأله‌ سوم. لطفاً هیچ وقت به یک مسئول نگویید کج‌سلیقه. آنها همیشه باسلیقه‌ترین افراد در کشور هستند. باور ندارید؟ نمونه‌اش همین تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه سوری.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا