کد خبر: ۰۵۱۰۰۰62523
  لینک کوتاه:
راه و مسکنروزنامه

تقلای بسازوبفروش‎ها برای برهم زدن بازار مسکن تهران

درحالی بازار مسکن در رکود به سر می‌برد که با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال برخی بساز و بفروش‌ها به دنبال برهم زدن آرامش این بخش هستند.

به گزارش تسنیم، بر اساس آخرین گزارش منتشر شده بانک مرکزی در آبان‌ امسال تعداد معاملات ثبت شده در بنگاه‌های املاک شهر تهران به ۷ هزار و ۳۰۰ فقره رسید که در مقایسه با مهر ۱۴۰۰ و آبان سال گذشته به ترتیب ۳۳.۵ درصد و ۶۳.۵ درصد افزایش یافته است.

نکته جالب توجه در خصوص تحولات بازار مسکن در دومین ماه پاییز امسال این است که با وجود رشد معاملات اما، قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه قبل از آن ۱.۲ درصد رشد داشته است. اتفاقی که نشان می‌دهد بازار مسکن در یک رکود تورمی با شیب بسیار ملایم در حال حرکت است.

 اما در این وضع که بازار مسکن در رکود به سر می‌برد، عده‌ای از فعالان بازار مسکن به دنبال تغییر جهت این بخش به سمت افزایش قیمت هستند.

ماجرا از این قرار است که برخی سازندگان که مدت‌هاست با نیت گران شدن قیمت مسکن از عرضه واحدهای خود به بازار خودداری کرده‌اند،‌ طی اقدامی هماهنگ در مناطق مختلف شهری تهران با قیمت‌های بالاتر از قیمت کنونی بازار، واحدهای خود را آگهی می‌کنند.

یکی از مشاوران املاک مناطق ۲۲ گانه در این ‌باره می‌گوید: بازار مسکن در رکود به سر می‌برد و همین وضعیت باعث شده تا عده‌ای از سازندگان در صدد بر هم زدن وضعیت بازار باشند. آنها برای این کار اقدام به اعلام قیمت‌های فضایی و بسیار بالاتر از قیمت کنونی مسکن می‌کنند.

وی افزود:‌ پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بازار مسکن در همین وضع باقی خواهد ماند. از سوی دیگر قیمت مسکن طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ به‌شدت افزایش یافته و باعث شده تا قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری داشته باشد و نتوانند وارد بازار شوند.

وی بیان کرد: در شرایط رکود کنونی تعدادی از فروشندگان نیز اقدام به ارائه تخفیف برای فروش کرده‌اند که البته تاثیر چندانی بر تغییر وضع بازار نکرده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا