کد خبر: ۲۰۰۶۰۰45705
لینک کوتاه:
اقتصادبانک و بیمه

تهران بیش‌ترین چک را در مرداد ماه صادر کرده است

بانک مرکزی آمار چک‌های مبادله‌ای، وصولی و برگشتی به تفکیک استان‌ها را منتشر کرد که طی آن استان تهران بالاترین و غیر از مناطق آزاد، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام کمترین میزان مبادله را به ثبت رساندند.

 به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از بانک مرکزی، بیش از ۶ میلیون و ۹۰ هزار فقره چک در تیرماه ۱۴۰۰ در کل کشور مبادله شد که بیشترین میزان مبادله چک متعلق به استان تهران به تعداد یک میلیون و ۷۳۵ هزار فقره چک و کمترین میزان هم در استان کهگیلویه و بویراحمد با تعداد ۴۵۰۰ فقره چک مبادله شد. البته این میزان در مناطق آزاد نیز ۳۱۰۰ فقره بود.

در تیرماه امسال، بعد از تهران، استان‌های اصفهان، خراسان رضوی و یزد بیشترین تعداد مبادله چک را داشتند که به ترتیب ۶۸۲ هزار و ۴۰۰، ۴۸۶ هزار و ۷۰۰ و ۴۱۲ هزار فقره بود.

چک‌های وصولی

حدود ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار فقره چک وصول شد که بیشترین تعداد چک‌های وصول شده برای استان تهران با رقم یک میلیون و ۵۹۶ هزار فقره به ثبت رسید. استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، یزد و آذبایجان شرقی نیز بالاترین تعداد چک‌های وصول شده را داشتند. اصفهان با ۶۱۵ هزار و ۶۰۰ فقره، خراسان رضوی با ۴۳۹ هزار و ۱۰۰ فقره، ۳۷۷ هزار و ۵۰۰ فقره و آذربایجان شرقی با ۳۴۵ هزار و ۵۰۰ فقره چک وصول شده در رتبه دوم تا پنجم قرار گرفتند.

کمترین سهم در چک‌های وصولی نیز به ترتیب برای مناطق آزاد با ۲۸۰۰ فقره، کهگیلویه و بویراحمد با ۳۴۰۰ هزار فقره و ایلام با ۴۰۰۰ هزار فقره چک به ثبت رسید.

چک‌های برگشتی

براساس گزارش بانک مرکزی، حدود ۵۶۰ هزار و ۲۰۰ فقره چک در تیرماه امسال در کل کشور برگشت داده شده که در این بخش نیز سهم تهران با ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ فقره چک بیشتر از دیگر استان ها بود. بعد از آن نیز استان های اصفهان با ۶۶ هزار و ۸۰۰ فقره، خراسان رضوی با ۴۷ هزار و ۶۰۰ فقره و یزد ۳۴ هزار و ۵۰۰ فقره بیشترین سهم را در چک های برگشتی این ماه داشتند.

همچنین مناطق آزاد با ۳۰۰ فقره چک، استان ایلام با ۵۰۰ فقره چک و استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با ۷۰۰ فقره چک کمترین تعداد چک های برگشتی را در امارهای رسمی تیرماه ۱۴۰۰ به ثبت رساندند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا