کد خبر: 11040189401
اقتصادبازارها و خدمات مالیروزنامه

جرائمی که در بستر بلاک چین اتفاق می‌افتد

مهدی نصر

حتماً برای شما نیز جالب است که بدانید تعداد بالایی از ارزهای دیجیتال مورد بررسی الیپتیک و مرکز تحریم‌ها و جرائم مالی، به یک وسیله‌ی ارتکاب جرم تبدیل‌شده‌اند.

کاشف به‌عمل‌آمده است که ۹۵ درصد از پول‌شویی‌ها، به دست فعالان غیرقانونی عرصه‌ی دارک وب انجام‌ شده‌اند. به همین دلیل است که شما به‌عنوان یک مدیر محصول باید در مقابل این اتفاقات هوشیارانه عمل کنید.

به گزارش فینوپیا، ارزش دادوستدهای خلاف قانون بیت کوین به‌صورت سالانه به ۷۲ میلیارد دلار می‌رسد. این رقم، تقریباً برابر است باارزش کل بازار مواد مخدر ایالات‌متحده آمریکا و اروپا.

علاوه بر این، در تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ انجام‌شده، گزارش شد که استارت‌آپ الیپتیک (Elliptic) با مرکز تحریم‌ها و جرائم مالی همکاری کرده است. طبق نتایج این گزارش از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، آمار عملیات غیرقانونی در بستربلاکچین ۵ برابر شده است؛ بنابراین ردیابی فعالیت‌های غیرقانونی در بلاک چین از ملزومات امروز مدیران محصول صرافی‌هاست.

در این مقاله دلایلی که لازم است مدیران محصول فین‌تک درباره پیشگیری از خلاف‌ها هشیار باشند، آمده است:

مأموریت و هدف بسیار واضح است: شما در حال مبارزه برای دور نگه‌داشتن پول از افراد بد هستید. بخشی از پول ازدست‌رفته به دلیل کلاه‌برداری به مواردی مانند تأمین مالی تروریسم، قاچاق جنسی و غیره اختصاص می‌یابد.

این اتفاقی جدید و همیشه در حال تغییر است، ازآنجایی‌که مبارزه تک‌به‌تک سخت‌تر بوده پس لازم است که استراتژیک‌تر عمل کنیم و همواره به موج بعدی نوآوری فکر کنیم تا آن‌ها را شکست دهیم.

اهرم مالی بسیار زیاد است:

مک‌کین زی تخمین می‌زند که زیان کلاه‌برداری در سال ۲۰۱۶، ۲۳ میلیارد دلار بود و احتمالاً تا سال ۲۰۲۵ به ۴۵ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت! کمک به خم شدن این منحنی حتی به میزان اندک، می‌تواند منجر به تأثیر قابل‌توجهی برای بانک‌ها و صرافی‌ها شود.

ازنظر استراتژیک، پیشگیری از کلاه‌برداری اهمیت بالایی دارد: با افزایش نفوذ تجارت الکترونیک، بانکداری دیجیتال و انتظارات کاربران در مورد تجربه یک معامله آسان و امن باعث شده که پیشگیری از کلاه‌برداری به اصلی اساسی درراه اندازی یک محصول مبتنی بر بلاک چین باشد.

چرا دانستن کلاه‌برداری برای مدیران فین‌تک مهم است؟

پاسخ به این سؤال بسیار ساده است، کلاه‌برداری به هر نحوی و به هراندازه‌ای می‌تواند اعتبار محصول را زیر سؤال برده و اعتماد کاربر را خدشه‌دار کند.

کلاه‌برداران افرادی خلاق هستند. آن‌ها می‌دانند که نسخه‌های اولیه محصولات اغلب اقداماتی برای پیشگیری از کلاه‌برداری ندارند و از این مزیت استفاده می‌کنند. همان‌گونه که Apple Pay در همان اوایل موردحمله کلاه‌برداری سایبری قرار گرفت.

علاوه بر این، توانایی کاربران مخرب برای استفاده از ویژگی‌های محصول شما برای ایجاد خرابی بی‌شباهت به مبارزه پلیس فتا با کاربران مخرب رسانه‌های اجتماعی نیست!

این معنی است که فن‌های مورداستفاده برای مبارزه با کلاه‌برداری در نحوه مبارزه فیس‌بوک با اخبار جعلی و عملیات اطلاعات نیز قابل‌استفاده است.

حساسیت مبارزه با کلاه‌برداران سایبری در بستر بلاک چین

گاهی اوقات دیدن کلاه‌بردارانی که از حفره‌های دفاعی ما سوءاستفاده می‌کنند، مأیوس‌کننده و خسته‌کننده است و این دقیقاً همان‌جایی است که اگر بخشی از کسب‌وکار خود را ایمن کنیم، کلاه‌برداران توجه خود را به‌جای دیگری معطوف می‌کنند.

به‌طور کل ما به‌عنوان مدیران محصول برای ۳ نوع مشتری راه حال‌های امنیتی محصول خود را ارائه می‌دهیم: کاربران واقعی که هویت یا کارت اعتباری آن‌ها به سرقت رفته است، کلاه‌برداران و مشتریان دیگر (بازرسان، مسئولان امنیتی، کاربرانی که به ما اعتماد کرده‌اند و …) با توجه به پویایی که ذکر شد، می‌توانید از راه‌حل‌های منعطف پذیری برای حفظ امنیت محصول خود استفاده کنید.

طراحی محصولی که برای کاربران رضایت‌بخش باشد، احساس بسیار خوبی است. چراکه بعدازآن محصول ما تبدیل به بهترین تجربه کاربری مخاطب می‌شود.

طراحی محصولی که بتواند در مقابل کلاه‌برداری بایستد ترکیبی شگفت‌انگیز از هوش مصنوعی برای دستگیری افراد بد و طراحی انسان‌محور برای کاهش ضربه برای کاربران واقعی است.

در هوش مصنوعی، تکنیک‌های فوق‌العاده جالبی در سراسر صنعت به کار گرفته‌شده است؛ به‌عنوان‌مثال، مدل‌سازی شبکه/گراف برای شناسایی حلقه‌های جعل و کلاه‌برداری؛ استفاده از مدل انسانی برای شناسایی روندها و سپس ماشین‌ها برای خودکارسازی امنیت از طریق پردازش، یادگیری عمیق، اتوماسیون فرآیند رباتیک و … .

مشکلات بسیار جالبی برای حل مشکل جعل و نفود کلاه‌برداران در طراحی انسان‌محور وجود دارد: دزدیده شدن هویت یا کارت اعتباری می‌تواند برای کاربر بسیار ناراحت‌کننده باشد.

بنابراین ساختن محصولاتی برای راهنمایی کاربران در این حالت که کاربر درگیر اضطرابی بالاست یک کار بسیار چالش‌برانگیز و حساس است.

نکات مثبت امنیتی نیز (مثل تراکنش کارت اعتباری که به‌اشتباه رد می‌شود) می‌تواند برای کاربران بسیار خسته‌کننده و «لحظه‌ای مهم» در رابطه کلی آن‌ها با برند باشد.

در نهایت، «کلاه‌برداری دوستانه» که در آن مشتریان ادعاهای تقلب در معاملات قانونی را ارائه می‌کنند یک مشکل در سطح صنعت است.

به‌ طور معمول، این رفتار از سردرگمی ناشی می‌شود و حل این مشکل نیازمند چارچوب‌های کاملاً جدیدی برای توسعه محصولات است.

منبع: فینوپیا

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا