کد خبر: ۲۲۰۵۰۰41895
  لینک کوتاه:
روزنامهاخبار شرکت هابانک و بیمه

جزئیات طرح افزایش نرخ بازده‌ سرمایه‌گذاری بیمه‌های عمر بیمه ایران

بیمه ایران لازم دانست نوعی بیمه عمر جدید با حداقل پوشش‌های اضافی که در آن به تمایل بیمه‌گزاران با اهداف سرمایه‌گذاری پاسخ داده شود، طراحی کند که این بیمه‌نامه یا به عبارتی «بیمه زندگی به شرط حیات» در آینده نزدیک به متقاضیان ارائه خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی بیمه ایران، اسماعیل داورپناه، معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه ایران، در تشریح جزییات این طرح نوین گفت: بر مبنای باوری سنتی، بیمه‌نامه‌های زندگی، بیشتر جنبه تأمین سرمایه بعد از فوت و حصول اطمینان از استمرار رفاه بازماندگان و استفاده‌کنندگان از سرمایه بیمه عمر بوده است که ممکن است مطلوب همه اقشار جامعه نباشد.

او اضافه کرد: اما بررسی‌ها نشان می‌دهد، یکی از موانع توسعه بیمه‌های عمرکاهش حق بیمه بخش پس‌اندازی بیمه‌نامه نسبت به وجوه پرداختی بیمه‌گزار به دلیل وجود حق بیمه‌های پوشش‌های اضافی است.

بنابر این لازم شد نوعی بیمه عمر جدید با حداقل پوشش‌های اضافی که مناسب برای بیمه‌گزاران با اهداف «سرمایه‌گذاری» و دریافت سود حاصل از آن در زمان حیات بیمه‌گزار باشد، طراحی و ارائه شود.

جداسازی کامل منابع بیمه‌های عمر

داورپناه یکی دیگر از موانع توسعه بیمه‌های زندگی را پایین‌بودن میزان بازدهی منابع این بیمه‌نامه‌ها به دلیل اختلاط آن با سایر منابع شرکت خواند و گفت: برای رفع این اشکال در حال جداسازی کامل منابع بیمه‌های عمر از دیگر منابع شرکت هستیم.

برای این کار سبد سرمایه‌گذاری جداگانه‌ای در شرکت سبدگردان آسال (وابسته به بیمه ایران) تخصیص خواهیم داد و تمامی منابع بیمه‌های عمر را با رعایت آیین‌نامه ۹۷سرمایه‌گذاری کرده و با راه‌اندازی سامانه‌ای، ترکیب سرمایه‌گذاری و نیز سود آن را به صورت روزانه محاسبه و به اطلاع بیمه‌گزاران ذی‌نفع خواهیم رساند.

این اقدام از یک طرف باعث اطمینان خاطر بیمه‌گزاران از مدیریت صحیح منابع شده و از طرف دیگر باعث دلگرمی بیمه‌گزاران در وضع تورمی کنونی می‌شود.

انتخاب سبد سرمایه‌گذاری مناسب و مطلوب

معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه ایران با تاکید بر اینکه تلاش خواهیم کرد با انتخاب سبد سرمایه‌گذاری مناسب و مطلوب، نرخ بازدهی بیمه‌های عمر بتواند تا حدود زیادی تورم را پوشش داده و باعث افزایش انگیزه لازم برای خرید آن شود، اظهار کرد: اهمیت سودهای قطعی حاصل شده از آنجا نمود بیشتری می‌یابد که در سال‌های بعد بیمه‌نامه نیز منظور شده و باعث جهش قابل توجه در میزان اندوخته پس‌اندازی بیمه‌نامه‌های زندگی و تعلق بیشتر سود مشارکت در منافع سنوات آتی به بیمه‌گزار خواهد شد و بیمه‌گزاران می‌توانند ذخیره‌های پس‌اندازی جدید خود، به همراه میزان مشارکت در منافع اختصاص یافته هر سال را از طریق سامانه معرفی‌شده، مشاهده کنند.

او تصریح کرد: در هر حال در آینده امکان پیش‌بینی سبد‌های سرمایه‌گذاری کم‌ریسک، میان‌ریسک و پرریسک برای بیمه‌های عمر برای برآورده کردن انتظارات و ذائقه‌های مختلف وجود دارد.

اطلاع‌رسانی پیامکی

داورپناه در ادامه گفت: از طرفی، به منظور رفاه حال بیمه‎‌گزاران بیمه‌نامه‌های زندگی و بی‌نیاز ساختن آنان از مراجعه به شعب بیمه ایران در دوره فراگیری کرونا، پس از اتمام عملیات در ماه آتی و منظورشدن مشارکت در منافع ۷سال اخیر به حساب بیمه‌نامه آنان، مراتب از طریق پیامک به بیمه‌گزاران اطلاع‌رسانی خواهد شد و مبالغ مابه‌التفاوت سود قطعی حاصل شده، به صورت اتوماتیک به حساب ذخیره پس‌انداز بیمه‌نامه‌های آنان واریز می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه ایران ‏در پایان تأکید کرد: با انجام این اقدامات، علاوه بر افزایش نرخ بازدهی بیمه‌های عمر و تأمین پوشش‌های بیمه‌ای مد نظر بیمه‌گزاران، شرکت سهامی بیمه ایران با تجمیع وجوه سرگردان در جامعه و بکارگیری آن در بازار سرمایه و توسعه فعالیت‌های تولیدی، ظرفیت‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاری مولد و تسریع در تحقق توسعه اقتصادی کشور نیز فراهم خواهد کرد.

جمع‌بندی

او در پایان تصریح کرد: جمع‌بندی مطالب اینکه، تورم افسار گسیخته در سنوات اخیر باعث کاهش جذابیت بیمه‌های عمر شده است. برای حل این موضوع دو اقدام اصلاحی انجام شده است: ۱– طراحی بیمه‌نامه‌های با پوشش اضافی کمتر و بالطبع بخش پس‌اندازی بالاتر ۲– جداسازی منابع بیمه‌های عمر از طریق تشکیل سبد سرمایه‌گذاری در شرکت سبدگردان «آسال» و طراحی نرم‌افزار واسط برای ارائه گزارش‌های روزانه به تمامی بیمه‌گزاران از ترکیب پرتفوی سرمایه‌گذاری و نرخ بازدهی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا