کد خبر: 260303162920
اقتصادتولید و بازرگانیروزنامهکشاورزیارزیابی عملکرد جهاد کشاورزی از نگاه کارشناسان در گزارش امروز عصر اقتصاد؛

جهاد دخالت ورزی!

یاسمین بلوردی

در حالی ۲۷ خردادماه روز جهاد کشاورزی نامگذاری شده است که این وزارتخانه که متولی تولیدهای کشاورزی و تامین مواد غذایی مردم است از نگاه بسیاری از فعالان نتوانسته است رسالت خود که حمایت از تولید و تولیدکنندگان است را به طور کامل انجام دهد.

علاوه بر این وزارت جهاد متولی تامین مواد اولیه مواد غذایی نیز هست اما در این باره نیز کارنامه خوبی را بر جای نگذاشته و به نوعی که می توان به جای جهاد کشاورزی از واژه هایی چون جهاد دخالت ورزی جهاد بی مهری به محصولات خاص ایران مانند زعفران دانست.

جهاد کشاورزی بر خلاف قانون، امور را به تشکل‌ها واگذار نمی کند

قاسم پیشه ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار عصر اقتصاد در خصوص انتقاداتی که به عملکرد وزارت جهاد وارد است گفت: در قانون پیش بینی شده کارها به تشکل ها واگذار شود اما در سالی که به نام جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری شده هم شاهد هستیم که این قانون اجرا نمی شود و دولت هنوز در اجرا دخالت می کند و به عبارتی وزارت جهاد تصدی گری همه امور را انجام می دهد.

پیشه ور افزود: از سوی دیگر در بحث قیمت گذاری دخالت مستقیم دارد و تصمیم گیری می کند و عمدتا به بهانه تنظیم بازار دخالت مستقیم دارد.
وی ادامه داد: موضوع سهل انگاری بخش وزارتخانه منحصر به یک محصول نیست و شاهد هستیم در بازار مرغ و تخم مرغ، گوشت قرمز، گندم و غیره همه این مسائل وجود دارد.

نمره وزارتخانه زیر ۱۰ است

وی در پاسخ به این سوال که به عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در دولت فعلی چه نمره ای می توان داد گفت: شاید بتوان گفت نمره وزارتخانه از ۲۰ اگر حساب شود کمتر از ۱۰ خواهد بود. این در شرایطی است که بهترین شرایط وزارت جهاد زمانی بود که محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی بود.

بر اساس این گزارش یکی از مسائل پیرامون وزارت جهاد کشاورزی بحث تخلفاتی است که در زمان تصدی گری وزرای مختلف اتفاق افتاد و در این میان می توان به بحث چای دبش اشاره کرد. به طوری که پیش از این سعید رحمت سمیعی رئیس سندیکای چایکاران کشور به خبرنگار ما اذعان داشته بود که سال ۱۴۰۲ یکی از بدترین سال های برای صنعت چای کشور بوده است آن هم به دلیل واردات بی رویه ای که سال قبلتر صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: هر سال به طور متوسط ۶۵ هزار تن چای وارد کشور می شد اما در سال ۱۴۰۱ میزان واردات ۱۱۵ هزار تن بود و متاسفانه با مجوز وزیر جهاد کشاورزی وقت و توسط شرکت دبش صورت گرفت. این در حالی است که ما اصولا با واردات بی رویه چای مخالف هستیم چرا که تولید داخل را مختل و با چالش مواجه می سازد.

گفتنی است موضوع اختلاس شرکت چای دبش اولین بار توسط سازمان بازرسی کل کشور در آذرماه ۱۴۰۲ تایید و اعلام شد و این سازمان اعلام کرد: گروه کشت و صنعت دبش طی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ برای واردات چای و ماشین آلات مبلغی برابر با ۳ میلیارد و ۳۷۰میلیون دلار ارز دریافت کرده که یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار از این مقدار، ارز دولتی بوده است.

این در حالی است که به گفته سازمان بازرسی کل کشور واردات چای و دستگاه‌ های این گروه بازرگانی، نیازمند ثبت سفارش و تاییدیه از سوی «وزارت صمت، جهاد کشاورزی و بانک مرکزی» بوده که طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با هماهنگی ‌های صورت گرفته، ثبت سفارش‌ های این گروه به میزان بیشتر از نیاز کشور تأیید و به محض ارسال برای بانک مرکزی تخصیص لازم انجام شده است؛ در حالی که برای دیگر شرکت ‌های متقاضی شرایطی از جمله سابقه قبلی واردات و … ملاک عمل تأیید قرار می گرفت.

ضرورت شناسنامه دار کردن زمین های زعفران

غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی نیز در گفتگو با خبرنگار عصر اقتصاد در خصوص عملکرد وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگرچه اطلاع چندانی در خصوص محدودیت های وزارت جهاد نداریم اما در مورد محصول زعفران شاهد هستیم که از این محصول آن طور که شایسته محصول ایرانی و جایگاه زعفران بوده است حمایت های لازم انجام نپذیرفته و خبرها حاکی است کشورهایی همچون چین، ایالات متحده، ایتالیا، مراکش، افغانستان، یونان و ازبکستان الان در حال تولید زعفران به روشهای نوین هستند. با این وجود درست است که ما اولین تولید کننده زعفران هستیم اما قطعا ابدی نخواهد بود.

میری با بیان اینکه در تولید زعفران قدمت چند هزار ساله داریم، افزود: همانطور که در تولید اول دنیا هستیم باید بتوانیم بازار را نیز مدیریت کنیم و به سمتی حرکت کنیم که دارای محصول با کیفیت، ارگانیک و قابل رقابت در دنیا باشیم.

وی ادامه داد: نکته قابل تامل اینکه در گذشته نه چندان دور از هر هکتار زعفران ۶ کیلوگرم زعفران برداشت می شد اما الان به رغم تکنولوژی های روز، طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی ۳ کیلو و نیم برداشت زعفران داریم. این در حالی است که با توجه به محدودیت منابع آبی وزارت جهاد کشاورزی باید طوری برای کشاورزان برنامه ریزی کند که معدل برداشت ۸ کیلوگرم زعفران در هر هکتار امکانپذیر باشد و به جای ۱۲۰ هزار هکتار زمین کشت پیاز زعفران از ۶۰ درصد زمین برای تولید زعفران استفاده شود. با این برنامه از منابع آبی و زمین بهره وری مناسب را می توان داشته باشیم.

زعفران ایران سالهای قبل باید شناسنامه دار می شد

این مقام صنفی خاطر نشان کرد: موضوع مهم بعدی وزارت جهاد کشاورزی شناسنامه دار کردن زمین های کشاورزی است. با اجرای برنامه شناسنامه دار کردن زمین های زعفران، تمام زعفران های تولیدی دارای کد رهگیری و قابل شناسایی در سطح جهانی خواهد بود و دیگر کشورهای وارد کننده زعفران از ایران نمی توانند مدعی باشند که زعفران تولید کشور آنها است و با این روش می توانیم زعفران ایران را به دنیا معرفی کنیم.

وی در ادامه به بحث صادرات زعفران پرداخت و گفت: درست است که بحث صادرات جزو وظایف وزارت جهاد نیست و محدودیت های اعمال شده توسط سازمان هایی همچون سازمان توسعه تجارت، بانک مرکزی، گمرک و غیره برای ما ایجاد می شود اما وزارت جهاد به عنوان متولی تولید باید محصول زعفران را حمایت کند و به اصطلاح با سازمان های نامبرده لابی کند تا صادرکنندگان بتوانند بدون دردسر محصول را صادر کنند و به عبارتی فرایند صادرات را تسهیل سازد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا