کد خبر: 280602138360
آسیب اجتماعیجامعه و فرهنگحقوقی و قضاییروزنامه

خانه‌های شیشه‌ای

مدتی است که گروهی در شبکه های مجازی اقدام به استخدام پس از آموزش برای تولید و توزیع ماده مخدر شیشه می کند.

باوجود تلاش شبانه روزی و بی‌وقفه ماموران مبارزه با مواد مخدر، هر روز از گوشه‌ای گروهی از دلالان مرگ سر بر می آورند به امید اینکه بتوانند این تجارت کثیف را توسعه دهند.

به گزارش عصراقتصاد، مدتیست که تاجران مرگ و دلالان این بازی با وقاحت تمام برای استخدام ‌و توسعه آشپزخانه های ساخت شیشه خود اقدام به پخش آگهی در فضای مجازی از جمله کانال های تلگرامی، اینستاگرام و واتس آپ می‌کنند.

این در حالیست که هر روز در شبکه های اجتماعی عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر شیشه را در جوان های کشور میبینیم و همه برای آگاه کردن جوانان درباره سوءمصرف این مخدر خطرناک تلاش می کنند.

در این میان رشادت‌های ماموران مبارزه با مواد مخدر در این حوزه را نباید فراموش کنیم، چه بسا بسیاری از این ماموران وظیفه شناس در درگیری‌هایی با این گروه ها در مرزهای ورودی کشور و در شهرهای بزرگ به شهادت می‌رسند تا خانواده ها و جوانان کشورمان از گزند این دلالان مرگ در امان باشند.

اما با وجود این به تازگی گروهی که خود را آموزش دهنده و سازنده مواد مخدر شیشه معرفی می‌کند با وقاحت تمام در فضای مجازی اقدام به ساخت کانال های آموزش ساخت شیشه و خرید و فروش مواد مخدر صنعتی می کند و بعد از چند پیام و پخش چند فیلم کوتاه از طرز کار خود کاربر را عضو یک گروه تلگرامی کرده و به کاربر وعده های میلیاردی می دهد. بعد از این که توجه کاربر را به خود جلب کرد، پیشنهادات همکاری خود را به کاربر ابراز می‌کند و با کمال تعجب بدون هیچ ابایی شروع به توضیح دادن نحوه ساخت مواد مخدر می کند.

جالب اینجاست که این گروه خود را کاملآ مستقل و بدون وابستگی به جایی معرفی می کند ولی در توضیحات خود کاملا قلدر معابانه و با قدرت عوامل خود را در اداره مبارزه با مواد مخدر معرفی کرده و مدعی عدم دسترسی این اداره به آنها و عواملشان می شود، در توضیحات خود به این موضوع اشاره می کند که عوامل ما در اداره مبارزه با مواد مخدر با ما همکاری کرده و به همین خاطر کسی سعی در لو دادن یا فروختن ما را نکند  چرا که نتیجه ای نخواهد گرفت.

همچنین این گروه مدعی سازماندهی منطقه ای آشپزخانه های خود است و این وعده را می دهد که در آینده ای نزدیک تامین مواد اولیه ساخت شیشه، تولید، فروش و توزیع این ماده مخدر به صورت سازماندهی شده در دست عوامل این گروه خواهد بود و هیچ کس دیگر نمی‌تواند خود به تنهایی این ماده مخدر را تولید و پخش کند .

دکتر غلامرضا علیزاده، کارشناس جامعه شناسی در این باره در گفتگو با عصر اقتصاد اظهار کرد: چنین مواردی قطعاً از چشم سازمان های امنیتی و اطلاعاتی کشور دور نمی‌ماند. سازمان های اطلاعاتی کشور بسیار قدرتمند عمل می‌کنند اما قطعاً مواد مخدر شیشه بسیار خطرناک است و خطرناک بودن آن به جهت قیمت پایین آن و دسترسی آسان به تهیه این مواد و در آخر مصرف راحت آن است، چون این نوع از مخدر در زمان مصرف هیچ بویی ندارد و مصرف آن ساده و راحت است بنابراین خطر آن را برای جوانان و جامعه چند برابر می کند .

علیزاده افزود: در زمان های قدیم نوعی از مواد مخدر به نام تریاک بود که البته اکنون هم وجود دارد اما به خاطر گیاهی بودن تریاک و نوع خاص مصرف آن، هر کسی نمی‌تواند آن را مصرف کند، چه بسا بوی زیادی در زمان مصرف از خود تولید می‌کند که مصرف آن را برای همه سخت می‌کند که البته اکنون از این نوع مواد مخدر برای مصارف دارویی و ساخت دارو بیشتر استفاده می‌شود .

وی ادامه داد: مصرف موادمخدر صنعتی و شیمیایی در بدن باعث از بین رفتن سلولهای مغزی می‌شود و این موضوع باعث ایجاد توهم و هزیان گویی های شدید می شود و همین امر کانون خانواده ها و همچنین جامعه را آشفته می کند. فردی که این ماده مخدر را به صورت مداوم مصرف می کند دیگر توان حل مسائل و حل مشکلات را ندارد و همین امر متاسفانه باعث ایجاد معضلات اجتماعی و اقتصادی زیادی در جامعه می‌شود .

علیزاده درباره تبلیغات این مواد در فضای مجازی از سوی گروه های خاص بیان کرد: اینطور نیست که یک گروه بتوانند به دور از چشم سازمان های اطلاعاتی و امنیتی چنین فعالیت بزرگی را در سطح یک کشور و یا حتی یک شهر بزرگ انجام داده و برای خود یک امپراطوری درست کنند.

البته گزارش فعالیت های چنین گروه هایی را می توان به دست سازمان های اطلاعاتی کشور رساند و بعد از آن رسیدگی به این گزارشات به عهده افراد متخصص و کاردانی است که در این زمینه دوره های تخصصی را پشت سر گذاشته اند.

باوجود پیگیری خبرنگار ما از سازمان اطلاعات، پلیس فتا و پلیس آگاهی تهران بزرگ هنوز به نتیجه ای جهت تشکیل پرونده برای این گروه نرسیده ایم .اما همچنان در حال پیگیری از طریق پلیس فتا استان تهران و پلیس مبارزه با مواد مخدر هستیم تا بتوانیم از سازمان مربوطه پاسخی دریافت کنیم و پرونده این گروه متخلف را تشکیل دهیم .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا