کد خبر: 04080051129
لینک کوتاه:
بازرگانیتولید و بازرگانی

خبر خوش برای واردکنندگان / ترخیص ۴۰ درصد سرم های دپو شده

معاون فنی گمرک از تسهیلات جدید برای واردکنندگان خبر داد و گفت: از روز گذشته پذیرش پرداخت مالیات بر ارزش افزوده واحد‌های تولیدی به صورت ضمانت‌نامه بانکی امکان‌پذیر شده است.

اقتصادآنلاین، مهرداد جمال ارونقی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصاد‌آنلاین درباره آخرین وضعیت کالا‌های موجود در گمرکات کشور توضیح داد: بالغ بر ۶.۶ میلیون تن کالای تخلیه شده، درحال تخلیه و روی کشتی‌ها در ۸بندر کشور موجود است که بیش از ۲.۸میلیون تن آن در بندر امام خمینی دپو شده است.

او ادامه داد: از این میزان سهم کالا‌های اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰تومانی ۳.۷میلیون تن و بالغ بر ۳.۵میلیون تن هم کالا‌ی غیر اساسی و غیرکانتینری در گمرکات موجود است.

به گفته این مقام مسئول، روز گذشته هم ۵۰۰هزار تن کالای اساسی در گمرکات تخلیه شد و ۳۷فروند کشتی بالغ بر ۲.۴میلیون تن کالا شامل روغن، جو، دانه‌های روغنی، ذرت، گندم، شکر و سویا هم به بنادر رسیده‌اند.

ترخیص ۷.۳میلیارد دلار کالای اساسی از ابتدای سال

معاون فنی گمرک از ترخیص بیش از ۷.۳میلیارد دلار کالای اساسی از ابتدای سال خبر داد و گفت: در حال حاضر علاوه بر کالاهای اساسی موجود، بالغ بر ۳.۵میلیون تن کالا‌ی غیر اساسی و غیرکانتینری نیز در گمرکات موجود است که ۸۵درصد آن مربوط به مواد اولیه تولیدی، تجهیزات، ماشین‌آلات و کالا‌های واسطه‌ای است.

وی تاکید کرد: اگر صاحبان این کالا‌ها با تاخیر در تخصیص ارز مواجه هستند، می‌توانند با ارائه درخواست ۹۰درصد کالای خود را به صورت درصدی ترخیص کنند.

ارونقی در ادامه به تسهیلات ارائه شده از سوی دولت به واردکنندگان اشاره کرد و افزود: امکان پرداخت حقوق ورودی گمرک با ضمانت‌نامه بانکی و اجازه ترخیص بخشی از کالا‌ها به صورت نسیه، برای وارد‌کنندگان در نظر گرفته شده است.

آخرین وضعیت ۱۳۰۰تن سرم دپو شده

ارونقی در پایان به وضعیت سرم‌های وارداتی دپو‌ شده هم اشاره کرد و گفت: ۱۳۰۰تن برابر با سه میلیون سرم انسانی ظرف دو ماه گذشته وارد کشور شده و در گمرک شهریار و تهران دپو شده بود که با پیگیری انجام شده، طی سه روز اخیر ۴۰درصد آن ترخیص و مابقی هم درصورت صدور مجوز از گمرک خارج خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا