کد خبر: ۱۹۰۹۹۹8158
لینک کوتاه:
دولتشخصیت ها

رئیس‌جمهور: پیام بودجه سال ۱۴۰۰ «عدم اتکا به نفت» است / افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در بودجه سال آینده

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه خدا رو شکرگزارم که بودجه امسال را قبل از موعد مقرر به مجلس تقدیم کردیم، گفت: بودجه امسال، بودجه‌ای راهبردی است و با همه بودجه‌های هفت سال قبل تا حدی متفاوت است.

وی با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۰ پیام‌های مهمی دارد، ‌افزود اولین پیام آن این است که ما یک چشم‌انداز بسیار روشن و امیدبخشی برای سال ۱۴۰۰ داریم. این نه بر مبنای آن است که ما می‌خواهیم با کسی مذاکره کنیم.  در این شرایط جنگ اقتصادی شرایط ما در کشاورزی، صنعت هم در ۶ ماهه اول نسبت به ۶ ماهه سال گذشته و هم ۳ماهه دوم تابستان نسبت به ۳ ماهه دوم سال گذشته کاملا امیدوار کننده است

اساس بودجه ۱۴۰۰ اعلام شرایط مناسب‌تر اقتصادی برای سال آینده است

رئیس جمهور با بیان اینکه اساس این بودجه، اعلام شرایط مناسب‌تر اقتصادی برای سال ۱۴۰۰ است، گفت: در سال آینده دو میلیون و ۳۰۰هزار بشکه نفت خواهیم فروخت،  در سال آینده هم قدرت تولید داریم که می‌توانیم دو میلیون و ۳۰۰هزار بشکه نفت تولید کنیم و هم قدرت فروش، یعنی تولید می‌کنیم و خواهیم فروخت و این پیام را دنیا به خوبی دریافت کند که جمهوری اسلامی ایران شرایط تولید و فروش نفتش در سال آینده با دو سال قبل کاملاً متفاوت خواهد بود و شرایط جدیدی است.

روحانی تصریح کرد: ممکن است کاسبان تحریم و یأس‌آفرینان خیلی از این علامت خوشحال نشوند اما به هر حال این چراغ امیدی برای ملت بزرگ ما نسبت به سال آینده است.

نگاه حمایتی دولت به اقشار کم درآمد در بودجه ۱۴۰۰

وی با بیان اینکه دومین پیام بودجه سال آینده نگاه حمایتی دولت به معیشت مردم و اقشار کم‌درآمد است، اظهار داشت: در بودجه سال آینده توجه ویژه‌ای به معیشت شده است ضمن آنکه دولت دو مصوبه در خصوص آب و گاز دارد؛ مشابه مصوبه‌ای که قبلاً در خصوص برق داشتیم. ما در برق «امید» مردم را تشویق به کم‌مصرف کردن کردیم و پاداشی برای آن مشخص شد که اگر مصارف در حد اعلامی باشد، هیچ وجهی از مصرف‌کنندگان دریافت نمی‌شود و برق به صورت صد درصد مجانی است.

رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده از وزیر نیرو در جلسه امروز هیئت دولت، گفت: وزیر نیرو امروز گزارشی ارائه داد که نشان‌دهنده کاهش مصرف برق در مشترکان کم‌مصرف حدود سه درصد و همچنین مشترکان پرمصرف حدود ۱۳ درصد که موضوع مهمی است و نشان  می‌دهد این مسیر، مسیر ترویج یک فرهنگ درست برای مصرف خدماتی است که با قیمت گزاف برای دولت در اختیار مردم قرار می‌گرفت.

از سال آینده ۳۰ درصد مردم رایگان گاز مصرف می کنند

روحانی ادامه داد: برای اواخر سال جاری و سال آینده ۳۰ درصد مردم پول برق پرداخت نخواهند کرد. در بحث گاز نیز این‌چنین خواهد بود. درواقع از سال آینده ۳۰ درصد مردم بر اساس الگویی که اعلام می‌شود، به صورت رایگان گاز مصرف می‌کنند. در بحث آب نیز به این شکل است و عده کثیری از مردم بر اساس اصولی که اعلام می‌شود، اگر مراعات کنند آب برای آنها مجانی خواهد بود. اینها به عنوان یکی از افتخارات بزرگ دولت است که از یکسو برای اقشار کم‌درآمد، آب، برق و گاز را مجانی کرده و از سوی دیگر، کاری کرده که در رشد و توسعه و بسیاری از مسائل مهم، مردم مطمئن باشند که ما خودکفا هستیم.

وی بیان کرد: ما گاز را برای اقشار تحت فشار مجانی کردیم اما قبل از آنکه این کار را انجام دهیم، در تولید آن خودکفا شدیم یعنی آنچنان تولید گاز را افزایش دادیم که حتی در فصل زمستان نیز بتوانیم پاسخگوی نیاز کشور باشیم و در عین حال بتوانیم صادرات انجام دهیم و نیازمند واردات گاز نباشیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اول خودمان را در زمینه گاز خودکفا و بعد آن را برای اقشار کم درآمد رایگان کردیم، اظهار داشت: در زمینه برق نیز به همین شکل است و ما یک رشد بسیار خوبی در تولید برق داشتیم و رشد ۱۷۰۰ مگاواتی به طور متوسط در سال را به ۲۵۰۰ مگاوات در سال رساندیم. ما نیروگاه‌های مجازی را افزایش دادیم و با فرهنگی که مردم در مصرف برق دارند، به نوعی نیروگاه مجازی ایجاد کردیم.

دولت «تدبیر و امید» شعاری عمل نکرد

روحانی افزود: کارهای بسیار بزرگی در زمینه سدسازی، مهار و کاهش تلفات آب داشتیم و سپس آن را مجانی کردیم. این دولت شعاری عمل نکرد، هفت سال در مسیر خوداتکایی و خودکفایی حرکت کرد، سپس در زمینه حمایت از مردم کم‌درآمد جامعه اقدام کرد؛ این سیاست کلی دولت است که در فرصت‌های دیگر درباره آن بیشتر توضیح خواهم داد.

افزاش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در بودجه سال آینده

وی با اشاره به بودجه ارائه شده به مجلس برای سال ۱۴۰۰، گفت: نگاه ما در بودجه ۱۴۰۰ حمایت از اقشار کم‌درآمد و توجه به معیشت مردم است. در این بودجه ۲۵ درصد حقوق کارمندان و بازنشستگان را افزایش دادیم تا بتوانیم از این اقشار که درآمد ثابتی دارند، حمایت کنیم. همچنین ۷۳هزار میلیارد تومان در سال آینده برای حمایت به مردم به صورت یارانه و کمک معیشتی پرداخت می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در بودجه سال آینده ۱۸هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق تخصیص یافته است، افزود: در بودجه سال آینده برای کالاهای اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش‌بینی شده که اگر دولت تصمیم دیگری نیز در این خصوص بگیرد، این پول به خود مردم برمی‌گردد بنابراین در همه مواردی که اشاره کردم، پیام اصلی دولت در بودجه به افراد کم‌درآمد این است که «شما تنها نیستید و دولت با همه توان و قدرت در کنار شماست».

روحانی ادامه داد: اگر بخواهیم از این مسائل بگذریم که در کشور ما آموزش رایگان است، این دولت در کار خدمات بهداشتی، کارهای بسیار بزرگی با طرح تحول سلامت انجام داده، دولت در زمینه فضای مجازی و سایبر کارهای عظیمی داشته است و امروز مشاهده می‌کنیم که در زمان شیوع کرونا بسیاری از کسب و کارها در همین فضای مجازی انجام می‌شود.

پیام بودجه سال ۱۴۰۰ «عدم اتکا به نفت» است

وی تصریح کرد: تلاش این دولت همواره بر این بوده که به معیشت و درآمد اقشار کم‌درآمد توجه ویژه‌ای داشته باشد. از سوی دیگر، پیام بودجه سال ۱۴۰۰ «عدم اتکا به نفت» است؛ نه اینکه ما نفت نفروشیم، بلکه ما نفت را استخراج و می‌فروشیم و از این فرصت استفاده می‌کنیم.

رئیس جمهور گفت: ما نباید جلوی درآمدها و منابع درآمدی مردم را بگیریم؛ مهم این است که بودجه جاری کشور متکی به نفت نباشد اما برای توسعه کشور حتماً از فروش نفت استفاده خواهیم کرد که این می‌تواند به صورت مستقیم از بودجه یا صندوق توسعه ملی استخراج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا