کد خبر: ۰۴۰۳۰۰29086
لینک کوتاه:
تولید و بازرگانیدسته‌بندی نشدهروزنامهصنعت و معدنکشاورزی

رئیس انجمن خرما: تبعات ممنوعیت صادرات خرما از سال ۹۷ دامنگیر ماست

رئیس انجمن ملی خرمای ایران اظهار کرد که وقتی در سال ۹۷ صادرات خرما ممنوع شد ما بسیاری از بازار هدف خود را از دست دادیم و عربستان جای ما را گرفت.

محسن رشیدفرخی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در مورد وضع صادرات خرما اظهار کرد:‌ بعضی از تصمیمات خلق‌الساعه لطمه بیشتری از تحریم‌ها به ما می‌زند.

در سال ۹۷ صادرات خرما ممنوع شد، همان زمان ما در حال یک جهش نیم‌میلیارد دلاری در صادرات خرما بودیم ولی این اتفاق باعث شد که بسیاری از تجار این حوزه اعتماد خود را از دست بدهند و برای صادرات برنامه‌ریزی نکنند.

از آنجا که جای محصولات تجار ایرانی در بازارهای هدف خالی شد، آنها به دنبال تامین‌کنندگان دیگری گشتند. در نتیجه ما ضرر عمده‌ای در این حوزه کردیم، بعد از سال ۹۷ هم ممنوعیت صادرات خرما از میان برداشته شد اما تبعات آن هنوز دامنگیر ما است. کشورهایی که عربستان توانست بازار آنها را بگیرد هنوز هم بازار هدف آنها هستند.

او در ادامه افزود: پسته یا خرما محصولات استراتژیک نیستند بلکه صادراتی هستند. درست است که باید برای کشور تامین شود اما نباید صادرات را خدشه‌دار کنیم. برای مثال در سال ۹۰ پسته گران و صادرات آن ممنوع شد، ایالات متحده همه بازارهای ما را در بازار پسته گرفت و هنوز هم تبعات آن ادامه دارد.

بنابراین با همه مشکلاتی مانند پیدا کردن بازار هدف، بازگشت ارز، حمل‌ونقل و… که تامین‌کنندگان داشتند، صادرات خود را انجام می‌دادند ما به یک‌باره خودمان تیشه به ریشه صادرات خود زدیم.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر خشکسالی بر کشت خرمای کشور گفت: در مسئله خشکسالی باید به منافع کوتاه‌مدت و بلندمدت توجه داشت.

امنیت آبی کشور به هیچ عنوان قابل مقایسه با سایر مشکلات کشور نیست. مشکل ما در این حوزه از بحران عبور کرده و به ورشکستگی آب رسیده‌ایم چراکه دیگر قابل جبران نیست، ما آبخوان‌های آبی خود را از دست داده‌ایم، نزدیک به ۴۰۰هزار چاه غیرمجاز داریم که نظارتی روی آنها وجود ندارد. اینها به علت سوءمدیریت است و مشکلاتی را در آینده برایمان به وجود می‌آورد.

او با تاکید بر لزوم مدرنیزاسیون در آبیاری بیان کرد: کشاورزی ما باید به صورت مدرن پیش رود، کشور چاره‌ای جز صنعتی شدن ندارد. باید به تدریج کشاورزان را تعلیم داد و ترغیب کرد تا تخصص‌های صنعتی شدن کشاورزی را پیش بگیرند.

در گذشته انتقال آب بین استانی بود امروز در یک استان به صورت بین شهری انجام می‌شود، اینها تبعات دارد. انتقال آب بین کشوری هم می‌تواند برای یک کشور حتی تبعات سیاسی و اجتماعی داشته باشد.

رشیدفرخی اضافه کرد: ما همین وضع کشاورزی امروز را کنترل کنیم، حتما نباید آن را گسترش دهیم. باید حتما برای تامین نیاز روزمره خود به سمت آبیاری مدرن و هیدروپونیک برویم.

دیگر آبیاری‌های تحت فشار معمولی پاسخگوی اوضاع نیست ولی متاسفانه الان بیشتر آبیاری‌های ما غرقابی و سنتی است.

او خاطرنشان کرد: درختان خرما یا از روان‌آب‌ها و یا از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شوند هر دو این بخش‌ها دچار مشکل شده است. کم‌آبی و کم شدن جیره آبی درختان، حتما روی محصولات نیز تاثیرگذار است EC.

آب که یکی از فاکتورهای آن شوری آب است در بسیاری از مناطق رو به افزایش است. این موضوع باعث شده است که در بسیاری از مناطق به خصوص جنوب کشور درختان در خطر خشک شدن قرار بگیرند.

رشیدفرخی در مورد رقیبان صادراتی ایران در حوزه خرما گفت: هر کشوری که برنامه‌ریزی صحیحی در این زمینه داشته باشد، رقیب ما است. ما بعد از مصر دومین تولیدکننده خرما در جهان هستیم، در این رده‌بندی تونس هفتم است اما از لحاظ بهره‌وری در صادرات اول است چراکه بهترین برنامه‌ریزی را داشته است.

نیاز نیست ما خودمان همه مسائل را کشف کنیم، در الگوی ما آمده است: تونس. تنوع محصولات ما برای سلایق مختلف در جهان بی‌نظیر است. بسیاری از کشورها این تنوع را ندارند اما برنامه‌ریزی دارند که از تنوع بسیار مهم‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا