کد خبر: 28080056185
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصاداقتصاد کلانبورسبازارها و خدمات مالی

رئیس سازمان بورس: نظارت در بورسی با ۶۰ میلیون سهامدار نیازمند تغییر است

رئیس سازمان بورس با مثبت ارزیابی کردن موضوع تحقیق و تفحص مجلس از بازار سرمایه معتقد است که نظارت در بورس با ۶۰میلیون سهامدار نیازمند تغییر است.

مجید عشقی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، بخشی از ناپایداری بازار بورس را مربوط به تصمیماتی دانست که در سطح کلان و بدون توجه به اقتضائات و اصول حاکم بر بازار سرمایه اتخاذ می‌شود.

او افزود: این موضوع دیگر در اختیار سازمان بورس نیست و لذا ضروری است با اخذ نظرات سازمان بورس در تصمیم‌گیری‌ها، منافع حدود ۶۰ میلیون نفر سهامدار نیز لحاظ شود.

عشقی در پاسخ به برخی انتقادات درباره اینکه چرا بازار بورس با یک مصاحبه یا توئیت کاملا بهم می‌ریزد، اظهار کرد: این موضوع لزوما ایراد نیست بلکه در تمام دنیا نیز این موضوع وجود دارد. مانند همین هفته (هفته گذشته) که بازار رمزارزها با بیان مطلبی از سوی چین در مورد بیت‌کوین‌ها بلافاصله بهم ریخت.

تحقیق و تفحص از بازار بورس کمک به برخورد با متخلفان احتمالی

عشقی با تاکید براینکه بازار سرمایه ذاتا یک بازار ریسکی است وسود آن تضمین‌شده نیست، افزود: بازدهی بلند مدت بازار بورس مشکلی ندارد و روندآن مثبت است.

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: سیل نقدینگی ورودی به بازار در سال گذشته تخریب‌هایی را به همراه داشت که البته باید در آن زمان کنترل می‌شد و اگر تخلف‌هایی در آن دوره صورت گرفته است باید بررسی و برخورد شود. اکنون نیز بحث تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در مجلس مصوب شده است که می‌تواند در این زمینه بسیار کمک‌کننده باشد.

وظیفه ذاتی سازمان بورس

او با بیان اینکه وظیفه ذاتی سازمان بورس حمایت از سهامداران خُرد و درشت است، بیان کرد: برای عمل به این وظیفه باید دو کار اصلی نظارت بر عملکرد ناشران و سلامت معاملات انجام شود که اکنون در دستور کار ما قرار دارد.

عشقی در تعریف بحث نظارت بر ناشران تصریح کرد: فعالیت شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس و منتشرکنندگان اوراق تامین مالی و سهام در بورس باید کاملا شفاف شود و در این راستا سازمان بورس به شرکت‌ها اعلام کرد، باید صورت‌های مالی خود را در موعد مقرر و به طور صحیح تحویل دهند و در انتشار اطلاعات نیز تخلف نکنند و افشای اطلاعات را به صورت کاملتر و دقیق‌تر انجام دهند.

رئیس سازمان بورس اظهار کرد: نظارت بر ناشران تاکنون به درستی انجام شده و براساس آمار شش‌ماه گذشته تاکنون ۹۹.۵درصد شرکت‌ها گزارش‌های خود را در موعد مقرر در سامانه کدال بارگذاری کرده‌اند.

او اولویت بعدی سازمان بورس را افزایش کیفیت گزارش‌ها دانست و گفت: اکنون سازمان بورس در حال بررسی موضوع کیفیت گزارش‌ها است به نحوی که گزارش‌ها اعلامی حاوی اطلاعات معنادار و صحیحی برای اتخاذ تصمیم درست از سوی سهامداران باشد.

نظارت بر معاملات

عشقی وظیفه دیگر سازمان بورس را نظارت بر معاملات برشمرد و ادامه داد: برخی مباحث مطروحه در این خصوص در رسانه‌ها و از سوی برخی اشخاص غیرمنصفانه و برخلاف واقع است. البته می‌پذیریم که یکسری نقایص در امر نظارتی بورس وجود داشت اگرچه نقص هم نیست.

زیرا به یکباره بازاری با وجود ۱۰۰ تا ۲۰۰هزار کد فعال سهامداری به ۶۰میلیون کد سهامداری رسید که بیشتر از ۱۵میلیون نفر از آنها فعال هستند و طبعا باید نحوه و نوع نظارت در بازار ۲۰۰هزار نفری با بازار ۱۵میلیون فعال و ۵۰میلیون سهامدار عدالت متفاوت باشد.

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: در کنار اصلاحات ساختارهای حقوقی و قانونی، ساختار نظارتی نیز باید بصورت مستمر اصلاح شود و ما عزم جدی در خصوص اصلاح و ارتقاء ساختار نظارت بر معاملات داریم.

بحث بسیار مهم دیگر در سازمان بورس پاسخگویی به سهامداران و راهنمایی آنها و ارتقای سواد رسانه‌ای است که در دستور کار قرار دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا