کد خبر: 07119913810
بانک و بیمه

رئیس کل بانک مرکزی: حجم پرونده مطالبات معوق کاهش یافت

رئیس کل بانک مرکزی از کاهش حجم پرونده‌های مرتبط با مطالبات معوق خبر داد و گفت: بانکها در نه ماهه امسال ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در جلسه مشترک با دادستان کل کشور به تشریح عملکرد بانک‌ها در حمایت از تولید پرداخت و گفت: نظام بانکی کشور در دو سال و نیم اخیر و در اوج جنگ اقتصادی کشور نقش بی‌نظیری ایفا کرده و بازار پول کشور در حال حاضر در آرامش کامل قرار دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان این که در ۹ ماهه اول امسال ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی پرداخت شده است، عنوان کرد: حدود ۶۰ درصد از این مبلغ در قالب سرمایه در گردش بوده است، از این رو رشد اقتصادی مثبت کشور در شش ماه نخست امسال بدون حمایت بانک‌ها امکان پذیر نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها تمایلی به تملیک واحدهای تولیدی ندارند و تعطیلی واحد تولیدی سودی برای بانک نخواهد داشت؛ لذا بانک‌ها از حداکثر امکانات خود برای مدارا و رفع مشکل تولیدکنندگان استفاده می‌کنند.

همتی با بیان اینکه حجم پرونده‌های مربوط به مطالبات معوق بانکی غالباً مربوط به مقاطع گذشته است تصریح کرد: در سال‌های اخیر با سیاست‌های اتخاذ شده و همراهی نظام بانکی با تولید کنندگان روند این قبیل پرونده‌ها کاهشی بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برخی گزارش‌های رسانه‌ای نادرست در خصوص عملکرد بانک‌ها در ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی گفت: هرچند ممکن است در مواردی تخلف و قصور از سوی بانک‌ها رخ داده باشد، اما این تخلف نباید به پای نظام بانکی نوشته شود و رسانه‌ها بایستی در انعکاس این موارد با دقت بیشتری عمل کنند.

همتی ضمن تقدیر از همراهی قوه قضائیه در وصول بخش زیادی از مطالبات معوق شبکه بانکی گفت: منابع بانکی در واقع سرمایه‌های مردم است و بانک‌ها باید با قدرت نسبت به وصول مطالبات خود عمل کنند.

در این جلسه نسبت به تشکیل کمیته دائمی در بانک مرکزی با حضور نمایندگان بانک‌ها و قوه قضائیه با مسئولیت معاون نظارت بانک مرکزی برای پیگیری موارد خاص و همفکری و هماهنگی برای حل مشکلات واحدهای تولید بدهکار تصمیم گیری شد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا