کد خبر: ۱۲۰۱۰۰20730
لینک کوتاه:
بازرگانی

رسوب کالای اساسی در بنادر به ۸/۳ میلیون تن رسید

به گفته معاون بندری سازمان بنادر میزان رسوب کالای اساسی در بنادر۸/۳ میلیون تن است که بیشترین میزان این کالا‌ها شامل گندم، جو، ذرت، سویا، برنج، شکر و روغن نباتی می‌شود.

 فرهادمنتصر کوهساری، معاون بندری سازمان بنادر و دریا‌نوردی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه با توسعه بسیار زیادی در زیر ساخت‌ها و روساخت‌ها در بنادرکشور صورت گرفته  است، گفت: تاکنون هیچ‌گونه مشکلی برای انجام عملیات پذیرش و ارسال کالا در بنادر وجود ندارد و تمامی امکانات لازم برای نگهداری کالا‌های مشتریان بندری را دارا است.

او با اشاره به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی برای سال ۱۴۰۰ در بخش کیفی نیز برنامه‌های متعددی در دست اقدام دارد، افزود: از آن جمله این برنامه می‌توان به بهره‌گیری از فن‌آوری نوین در مدیریت بنادر، افزایش بهره‌وری در فعالیت بندری از طریق تشویق رقابت سالم و رتبه‌بندی شرکت‌های کارگزاری ترابری، استانداردسازی فعالیت‌های بندری و حذف فرایند‌های غیر ضرور، افزایش ایمنی با اجرای دستورالعمل و الزامات مربوط به حمل و نگهداری کالای خطرناک، ادامه حمایت از بخش خصوصی به دلیل اوضاع اقتصادی ایجاد شده ناشی از شیوع بیماری کرونا در قالب بسته‌های حمایتی و رقابتی کردن تعرفه‌های بندری اشاره کرد.

او همچنین درباره میزان رسوب کالا در بنادر کشور گفت: هم‌اکنون میزان رسوب کالای اساسی  در بنادر۸/۳ میلیون تن است که بیشترین میزان رسوب این کالا‌ها که شامل گندم، جو، ذرت، سویا، برنج، شکر و روغن نباتی می‌شود که مربوط به بندر امام خمینی (ره) است.

منتصر کوهساری با بیان اینکه عملکرد بنادر کشور در زمینه کالای اساسی محدود به واردات بوده و صادرات در زمینه کالای این نوع کالا وجود ندارد، افزود: با توجه به اینکه وضع تحریم و انتشار ویروس کرونا مشکلاتی را در زمینه فعالیت‌های بندری ایجاد کرده است، اما سازمان بنادر و دریانوردی با پیش‌بینی مشکلات احتمالی و برنامه‌ریزی و توزیع منابع و تجهیزات توانسته مدیریت قابل قبولی را در زمینه فرایند واردات و توزیع کالای اساسی صورت دهد که خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی در این خصوص وجود نداشته است.

معاون بندری سازمان بنادر اظهارکرد: در ایام نوروز فعالیت تخلیه و بارگیری کالا به صورت شبانه‌روزی و ۲۴ ساعته ادامه دارد و با توجه به اینکه در ایام نوروز بیشتر بخش‌ها در کشور در تعطیلی به سر می‌برند، اما روند واردات، صادرات، ترانشیپ و ترانزیت کالا متوقف نشده و با برنامه ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد روند عملیات بدون هیچ‌گونه مشکلی ادامه می‌یابد.

 منتصر کوهساری با بیان اینکه در سال گذشته با وجود تشدید ویروس کرونا عملیات تخلیه و بارگیری کالا به  ویژه کالای اساسی به صورت شبانه‌روزی و مداوم  در تمامی بنادر کشور انجام می‌شد که این امر در بندر امام خمینی  جدی‌تری دنبال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا