کد خبر: ۱۷۰۲۰۰25087
لینک کوتاه:
تولید و بازرگانیدسته‌بندی نشدهروزنامهصنعت و معدن

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی: گرانی اجتناب‌ناپذیر است

به گفته سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی رشد دستمزد و نرخ مواد اولیه خود به خود منجر به افزایش قیمت لوازم خانگی می‌شود و شرکت‌ها برای تغییر قیمت مدارک خود را به سازمان حمایت ارسال می‌کنند.

حمیدرضا غزنوی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره افزایش قیمت لوازم خانگی اظهار کرد: با توجه به افزایش ۳۹درصدی دستمزد کارگران و افزایش نرخ مواد اولیه به خصوص مس، فولاد و آلومینیوم، تولیدکننده لوازم خانگی چاره‌ای جز افزایش قیمت ندارد چراکه قیمت هر کالایی متأثر از نرخ مواد اولیه و هزینه هاست.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در مورد افزایش ۲۵درصدی نرخ کالاهای شرکت پارس خزر، گفت: بسیاری از شرکت‌ها افزایش قیمت نداده‌اند و بعضی نیزهمچون همین شرکت افزایش قیمت داشته است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که افزایش قیمت در وضع فعلی اجتناب‌ناپذیر است.

فولادساز کالا را با قیمت جهانی به تولیدکننده داخلی می‌فروشد

او ادامه داد: فولادسازان معادن، گاز، برق و نیروی کار ارزان قیمت دارند ولی زمانی که قرار است محصول خود را به تولیدکننده داخلی بفروشند، قیمت‌ها را با قیمت جهانی محاسبه می‌کنند.

از آن طرف هم قیمت جهانی افزایش داشته است و به همان تناسب فولادساز کالا را با قیمت بالاتری به داخلی‌ها می‌فروشد.

غزنوی گفت: لوازم خانگی نه ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد و نه مشمول چیز دیگری می‌شود از این رو وضع بازار قیمت‌ها را مشخص می‌کند. تولیدکننده مدارک را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان می‌فرستد و سپس اقدام به تغییر قیمت می‌کند.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی یادآور شد: اواخر سال ۹۶ قیمت دلار ۳هزار و ۷۰۰ تومان بود اما به مرور تا ۹برابر افزایش یافت با این حال قیمت لوازم خانگی ۳برابر افزایش یافته است.

اگر وابستگی صنعت لوازم خانگی به خارج زیاد بود نرخ این محصول نیز به تناسب دلار بالا می‌رفت، به شکلی که باید قیمت یک ساید از ۲۰میلیون به ۱۸۰میلیون تومان می‌رسید ولی اکنون کمتر از ۵۰میلیون تومان است.

روز گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد مدیرعامل شرکت پارس خزر در اطلاعیه‌ای به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده است که پس از موافقت انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی کوچک و با هماهنگی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، بهای فروش بیشتر محصولات این شرکت به جز ماشین لباسشویی به علت افزایش قیمت تمام‌شده عوامل تولید از روز ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ به طور میانگین ۲۵درصد افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا