کد خبر: 090302128838
دولتروزنامهسیاست

سخنگوی دولت: در نگارش قانون کم سلیقگی شده است

عصراقتصاد: سخنگوی دولت درباره اختصاص جریمه‌های قبض‌ها به طرح جوانی جمعیت گفت که دولت مجری قانون است. در این حوزه هم قانون جوانی جمعیت مشخص است. عنوان کریمه مطرح نیست. کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، یارانه کمتری دریافت می‌کنند.

در نگارش قانون کم سلیقگی شده است؛ زیرا آب‌بهای کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، واقعی شده و در جای دیگر مصرف شده است. منبع قانون جوانی جمعیت محدود به این موضوع نیست و کاهش یارانه مصرف کنندگان که الگو را رعایت نمی‌کنند، فقط یک منبع است.

به گزارش عصراقتصاد، علی بهادری جهرمی در نشست خبری روزگذشته خود با تشکر از نمایندگان مجلس برای رأی اعتماد به گزینه دولت برای وزارت آموزش و پرورش ، اظهار کرد:  برای تصدی وزارت صنعت ، معدن و تجارت مهندس علی آبادی از سوی دولت به مجلس پیشنهاد شد.

وی ادامه داد: در روزهای گذشته شاهد سفر سلطان عمان به ایران بودیم.در  چهار حوزه انرژی، بهداشت، حمل و نقل و تجارت توافق‌های خوبی حاصل شد.

وی افزود: آزادی اسدالله اسدی خبر بسیار خوشی بود. از قوه قضاییه و مجلس برای تهیه لایحه استرداد محکومان با بلژیک تشکر می کنم.البته  نحوه برخورد ایران و بلژیک نمونه خوبی برای بررسی ادعای رعایت موازین حقوق بشری است و نشان می دهد چه کسانی حقوق بشر را رعایت می کنند.

سخنگوی دولت هم‌چنین گفت: پنجمین سفر استانی دور دوم در انتهای هفته آینده به استان آذربایجان شرقی در پیش است.

وی گفت: برنامه هفتم توسعه نهایی شده و پس از اعمال پیشنهادات اصلاحی در اولین فرصت تقدیم مجلس خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: نرخ بیکاری امسال با دو دهم درصد کاهش مواجه شده که انتظار کاهش بیشتر می‌رود. در چهار استان نرخ بیکاری به یک‌رقمی رسیده و در۲۳ استان نرخ بیکاری یک رقمی است.صادرات کشور در دو ماه اول سال نسبت به سال گذشته حدود پنجاه درصد به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه افزایش داشته است.

مدیران ساعت کار مادران شاغل را شناور کنند

بهادری جهرمی در پاسخ به این پرسش که احتمال تغییر ساعات اداری وجود دارد؟ گفت: ساعت کاری در این ایام در سال گذشته هم از ساعت۷ آغاز می‌شد.

مطابق قانون مجلس تغییر ساعت رسمی نداشتیم . مشکلی برای ارائه خدمات وجود ندارد. ساعت کاری ۶ صبح برای۱۵ خرداد تا۱۵ شهریور است و بیشتر مادران شاغل در آموزش و پرورش مشکلی ندارند. آمار مادران شاغل در سایر ادارات محدود است و می‌شود این افراد ساعت خود را شناور کنند.

از مدیران می‌خواهم با مادران شاغل همکاری داشته باشند. باید در مصرف انرژی صرفه جویی داشته باشیم و دولت این کار را از خود شروع کرده و وزارت نیرو هم مشوق‌های خوبی در نظر گرفته است.

دستور رییس‌جمهوری برای برقراری ارتباط سیاسی با مصر

وی درباره امکان برقراری ارتباط سیاسی با مصر بیان کرد: دولت آماده توسعه روابط با مصر است. پس از فرمایش رهبری،  رییس‌جمهوری به وزارت خارجه دستور داده‌اند که اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

مالیات بر خانه‌های خالی به طور جدی دنبال می شود

وی در خصوص اقدامات دولت برای  کنترل قیمت بازار اجاره بیان کرد: در مجلس لایحه دولت بر مالیات بر معاملات مکرر مسکن در جریان است طرح دیگری مالیات بر عایدی سرمایه است که به کنترل قیمت‌ها کمک می‌کند.

برای تهران و سایر شهرها سقف افزایش اجاره بها تعیین شد.  مالیات بر خانه های خالی به طور جدی دنبال می شود. شناسایی خانه های خالی در دستور کار دولت است. ساماندهی بنگاه های املاک از دیگر برنامه های دولت است. دولت نظام پرداخت حق الزحمه بنگاه ها را تهیه کرده که صنف مربوطه همکاری لازم را نداشته است.

گشت های نظارتی برای املاک در حال انجام است. سامانه ای هم برای ثبت اجاره برای مالک و مستاجر بدون نیاز به بنگاه معرفی شده است که کد رهگیری هم ارائه می دهد و فرقی با قولنامه در بنگاه ندارد. البته اقدام اصلی در این زمینه باید افزایش عرضه مسکن باشد.

کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، یارانه کمتری می گیرند

وی در خصوص موضع دولت درباره اختصاص جریمه‌های قبض‌ها به طرح جوانی جمعیت گفت: دولت مجری قانون است. در این حوزه هم قانون جوانی جمعیت مشخص است. عنوان کریمه مطرح نیست.

کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، یارانه کمتری دریافت می‌کنند. در نگارش قانون کم سلیقگی شده است؛ زیرا آب‌بهای کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، واقعی شده و در جای دیگر مصرف شده است.

منبع قانون جوانی جمعیت محدود به این موضوع نیست و کاهش یارانه مصرف کنندگان که الگو را رعایت نمی‌کنند، فقط یک منبع است.

امسال آثار اقدامات دولت برای کاهش تورم را شاهد خواهیم بود

جهرمی در پاسخ به این پرسش که امکان بروز تورم شدید در ماه‌های آینده وجود دارد؟، گفت: در سال گذشته عوامل تورم‌زای جهانی به خاطر جنگ اوکراین، افزایش دستمزد کارگران، اصلاح ارز ترجیحی، ناآرامی‌ها و جنگ ترکیبی عوامل کوتاه مدتی بودند که در کنار عوامل ساختاری قرار گرفت.

رییس بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که در ماه های آینده شاهد کاهش تورم خواهیم بود. در سال جاری شاهد آثار اقدامات دولت برای کاهش تورم هستیم.

رهبری در دیدار اخیر اعلام کردند قانونگذاری باید متناسب با شرایط واقعی باشد. گاهی طرح‌ها خوب است اما زمینه‌ها و ساختار لازم وجود ندارد. دولت موافق اجرای کالابرگ الکترونیکی است و تلاش کرد زیرساخت‌های آن را فراهم کند. قانون باید قابلیت اجرایی داشته باشد.

با تلاش دولت زیر ساخت‌های لازم فراهم شد و در برخی شهرها این طرح‌ها به صورت اختیاری اجرا شد که مردم خیلی استقبال نکردند. دولت سعی کرد امتیازات بیشتری اختصاص دهد و طرح مجددی را اجرا کند. دولت  موافق این طرح است و مقدمات آن را فراهم کرده است.

مرجع رسمی اعلام آمار، مرکز آمار است

بهادری جهرمی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص نتایج مرکز پژوهش‌های مجلس درباره آمار اقتصادی کشور، گفت: مرجع رسمی اعلام آمار، مرکز آمار است که نتایج آن اعلام شده و آماری که شما اعلام کردید من در گزارش مرکز آمار یا بانک مرکزی ندیدم اما اصل مشکل در حوزه اقتصادی وجود دارد. در دهه گذشته سیاست معطل نگه داشتن توسعه اقتصادی به نگاه‌ها و مسیرهای بیرونی وجود داشته است.

تلاش دولت این است که با تکیه بر توان داخلی و تغییر در حوزه دیپلماسی این عقب ماندگی را جبران کند. اقدامات زمان‌بر است. افزایش یارانه دهک‌های پایانی، رایگان کردن بیمه افراد کم درآمد، رایگان کردن هزینه آب و برق افراد افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، پرداخت سود سهام عدالت موجب شد تا ضریب جینی کاهش پیدا کند.

مجلس باید اجازه تشکیل سازمان مهاجرین را بدهد

وی در خصوص آخرین اقدامات برای تشکیل سازمان مهاجرین گفت: وزارت کشور در این حوزه اقدامات متعددی برای ساماندهی مهاجرین آغاز کرده و سامانه ای برای شناسایی مهاجرین فعال کرده است.

مجلس باید اجازه تشکیل سازمان مهاجرین را بدهد ولی مجموعه‌ای در  وزارت کشور در حال ساماندهی امور مهاجرین است و در این خصوص در  حال فعالیت است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا