کد خبر: 27020027074
جهاندولت

سخنگوی وزارت امور خارجه: موضوعی به نام توافق اولیه در مذاکرات وین نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه موضوعی به نام توافق اولیه در جریان مذاکرات وین نداریم، گفت: هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت مگر اینکه در مورد همه چیز توافق صورت بگیرد.

به گزارش مهر، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد سخنان خود را در محکومیت تجاوز رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین و غزه با قرائت بیانیه ای به زبان عربی آغاز کرد مبنی بر اینکه «جمهوری اسلامی ایران، دور جدید تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم بی‌دفاع فلسطین و نواز غزه را که منجر به شهادت ده‌ها غیرنظامی از جمله زنان و کودکان و ویرانی تعداد زیادی از ساختمان های مسکونی و منازل مردم شده و نشانه بارز نقض حقوق بشر، حقوق بشردوستانه و حقوق بین الملل است، به شدت محکوم می‌کند.»

وی ادامه داد: متاسفانه در سایه حمایت‌های بی‌شرمانه برخی دول غربی، شاهد این هستیم که تجاوزات رژیم صهیونیستی افزایش یافته است و از همین رو، مردم فلسطین که برای بازیابی همه حقوق خود در حال مبارزه هستند، از حق ذاتی و طبیعی برای دفاع از خود برخوردار هستند و تا زمانی که ملت استوار فلسطین به همه حقوق خود دست یابد و حاکمیت خود را بر تمام سرزمین فلسطین اجرا کند، مقاومت مشروع تنها راه مقابله با تجاوزات و اشغالگری این رژیم است.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: استیفای حقوق فلسطین صرفا یک موضوع عربی ـ اسلامی نیست بلکه یک مسئولیت جهانی است و جمهوری اسلامی ایران- همراه با ملل اسلامی و کلیه ملل آزاده جهان که متعهد به دفاع از مظلوم هستند- در کنار مردم قهرمان فلسطین ایستاده است و از دولت‌ها و سازمان های مسئول بین المللی می‌خواهد که به بی طرفی غیرقابل قبول خود در قبال متجاوز پایان دهند.

خطیب زاده اضافه کرد: همچنین از ملتها، سازمانها و دولتهای مسلمان و بویژه سازمان همکاری های اسلامی دعوت می کنیم تا در یک جبهه واحد، در مقابل تجاوز آشکار و اقدامات تروریستی ارتش رژیم صهیونیستی، در کنار مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین قرار گیرند.

جمهوری اسلامی ایران معتقد است که اقدمات مجرمانه رژیم اشغالگر قدس، جنایت علیه بشریت است و باید به عنوان نسل کشی و جنایت علیه بشریت مورد شناسایی قرار گیرد.

وی افزود: به جامعه بین المللی هشدار می دهیم که رژیم صهیونیستی با تلاش در ایجاد ناامنی و بی ثباتی در تمام منطقه به دنبال رسیدن به اهداف شوم و خطرناکی است که سرانجام، صلح و امنیت جهانی را مورد تهدید قرار می‌دهد. در همین راستا، از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم به ماموریت و وظیفه ذاتی خود عمل نماید و با فشار بر رژیم جعلی اسرائیلی جهت پایان دادن فوری به عملیات تجاوزکارانه و تروریستی خود، اجازه ندهد که حقوق مردم فلسطین توسط رژیم اشغالگر قدس و حامیان این رژیم تجاوزکار پایمال شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در پایان تاکید می‌کنم که تنها راه حل عادلانه مساله فلسطین، اجرای همه پرسی مردمی با مشارکت همه ساکنین واقعی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در راستای حق تعیین سرنوشت می‌باشد. امیدوارم به زودی شاهد لحظه ای باشیم که با دیدن فلسطین آزاد شده، امن و بدون اشغال، دیدگانمان روشن شود. و ماالنصر الا من عندالله العزیز الحکیم

توافق اولیه در مذاکرات وین نداریم

سعید خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درخصوص برخی اخبار مبنی بر توافق اولیه ایران و ۱+۴ اظهار کرد: هنوز گفتگوها در وین ادامه دارد و هر سه کارگروه‌ فعال مذاکرات، کارهای خود را انجام دادند.

وی با بیان اینکه موضوعی به نام توافق اولیه در جریان مذاکرات وین نداریم، گفت: هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت مگر اینکه در مورد همه چیز توافق صورت بگیرد.

 سخنگوی وزارت امور خارجه درباره لغو سفر ظریف به وین گفت: در تور اروپایی اقای ظریف برخی سفرها در حال نهایی شدن بود، ما با در نظر گرفتن جمیع شرایط تصمیم گرفتیم این سفر انجام نشود و ظریف این سفر را به مصلحت ندانست. ایران با افتخار در کنار مردم مظلوم فلسطین ایستاده است.

خطیب زاده ادامه داد: هنوز گفتگوها ادامه دارد، هر سه کارگروه در حال انجام کار خود هستند اما هنوز هیچ توافقی انجام نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه موضوع فلسطین موضوع اول جهان اسلام است گفت: تصمیم ایران  برای حمایت همیشگی از مقاومت مشروع و اخلاقی مردم فلسطین تصمیم قطعی است.

وی آرمان فلسطین را بلندترین آرمان ملل مسلمان در چند دهه گذشته دانست و تصریح کرد: آرمان فلسطین اولویت دستگاه سیاست خارجه در این حوزه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: برخی نمایش‌ها برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی صورت گرفت تا موضوع اول جهان اسلام یعنی فلسطین به فراموشی سپرده شود، درحالیکه هیچ نمایشی نمی تواند این موضوع را به حاشیه ببرد.

در همین راستا جمهوری اسلامی ایران رایزنی‌های دیپلماتیک خود را با کشورهای اسلامی و منطقه در جارچوب دوجانبه و چند جانبه پیگیری کرد.

خطیب زاده اظهار داشت: ظریف  در سخنارنی دیروز بر ضرورت شناخته شدن جنایت های رژیم صهیونیستی به عنوان جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت تاکید کرد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا