کد خبر: 010801105607
اقتصاداقتصاد کلانبازرگانی

صادرات ایران به ترکیه رکورد زد

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: ترکیه در راس مقصدهای صادراتی استان تهران قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از صادرات بیش از دو میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار کالا از تهران در نیمه اول امسال خبر داد و گفت که پنج بازار نخست صادراتی استان تهران، ترکیه، عراق، آلمان، افغانستان و پاکستان است.

به نقل از ایسنا، حسن میرزایی، با بیان اینکه براساس اعلام گمرک، صادرات استان تهران بر اساس استان مبدأ تولید، چهار میلیون و ۷۴۶ هزار تن، به ارزش دو میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار بوده، اظهار کرد: سهم استان تهران از صادرات کل کشور ۱۰.۲ درصد است، اما صادرات شهر تهران براساس گمرک ۳۵۷ هزار تن به ارزش ۵۷۳ میلیون دلار است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی ۱۸.۶ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، مهمترین کالاهای صادراتی در این بازه زمانی در بخش صنعت به ارزش ۲۴۵ میلیون دلار، کشاورزی به ارزش ۱۵۳میلیون دلار، فرش و صنایع دستی به ارزش ۴۸ میلیون دلار، پتروشیمی و پایه‌های نفتی به ارزش ۵۱ میلیون دلار و معدن و صنایع معدنی به ارزش ۹۴ میلیون دلار بوده است.

میرزایی با بیان اینکه پنج بازار نخست صادراتی استان تهران، ترکیه، عراق، آلمان، افغانستان و پاکستان است، گفت: سهم این بازارها از کل صادرات استان ۶۱.۳ درصد است.

وی همچنین از واردات ۲۴۴ هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۸۰۸ میلیون دلار در این مدت خبر داد و گفت: وارادات کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۷۴.۱ درصدی داشته است. سهم استان تهران از واردات کشور ۱۸.۵ درصد است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا