کد خبر: 040902144227
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانیدسته‌بندی نشدهکشاورزی

صادرات ۶۷ میلیون یورو پسته به اروپا در ۹ ماه/ چین ۲۰ میلیون دلار پسته از ایران خرید

آمارهای یورو استات از صادرات ۶۷ میلیون یورویی پسته ایران به اروپا در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی حکایت دارد.

به گزارش تسنیم، پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورواستات) از صادرات ۶۷ میلیون یورویی پسته ایران به اتحادیه اروپا در ۹ ماه نخست ۲۰۲۳ خبر داده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۲۹ درصدی داشته است. ایران در مدت مشابه سال قبل ۹۵ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده بود.

از کل پسته صادراتی ایران به اروپا در ۹ ماه نخست امسال ۴۹ میلیون یورو شامل مغز پسته و ۱۸ میلیون یورو مربوط به پسته با پوست بوده است.

صادرات مغز پسته ایران به اروپا در این مدت کاهش ۱۵ درصدی و صادرات پسته با پوست کاهش ۵۱ درصدی داشته است. ایران در ۹ ماهه سال میلادی گذشته ۵۸ میلیون یورو مغز پسته و ۳۷ میلیون یورو پسته با پوست به اروپا صادر کرده بود.

ایران دومین صادرکننده پسته به اروپا

بر اساس این گزارش ایران پس از آمریکا دومین صادرکننده پسته به اروپا در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۳ بوده است. آمریکا در این دوره ۴۳۹ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده است.

صادرات پسته آمریکا به اروپا نیز در این دوره با کاهش ۱۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. آمریکا در ۹ ماهه سال قبل ۵۲۹ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده بود.

آلمان مشتری اول پسته ایران در اروپا

آلمان مهمترین خریدار پسته ایران در اروپا طی ۹ ماهه ۲۰۲۳ بوده است. ۷۰ درصد کل پسته صادراتی ایران به اروپا در این دوره به مقصد آلمان بوده است. آلمان ۴۷ میلیون یورو پسته ایران را در ماه های ژانویه تا سپتامبر امسال وارد کرده است.

صادارت ۲۰ میلیون دلاری پسته ایران به چین

از سوی دیگر آمار گمرک چین نشان می دهد این کشور نیز در ۹ ماهه سال جاری میلادی ۲۰ میلیون دلار پسته از ایران وارد کرده است که ۱۸ میلیون دلار مربوط به پسته با پوست و ۲ میلیون دلار مغز پسته بوده است. صادرات پسته ایران به چین در این دوره با کاهش ۵۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

خشسکالی و کاهش برداشت پسته به همراه مقررات سختگیرانه برای بازگشت ارز صادراتی، دو عامل افت صادرات پسته ایران به اروپا و چین در سال ۲۰۲۳ بوده است. انتظار می رود با افزایش تولید پسته در سال جاری و رفع محدودیت های ارزی شاهد رشد صادرات پسته ایران طی سال میلادی آینده باشیم.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا