کد خبر: 20060045815
بازرگانیتولید و بازرگانیروزنامهصنعت و معدن

طرح آزادسازی واردات خودرو امروز به صحن علنی مجلس بر‌می‌گردد

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اعلام اینکه عرضه و تقاضا در بازار خودرو متناسب نیست، عنوان کرد، در صورت تصویب این طرح مدیریت تقاضا و عرضه در بازار انجام و واردات خودرو نیز منطقی شده و فضا برای رقابت در بازار خودرو فراهم خواهد شد.

حجت‌الله فیروزی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره طرح ساماندهی بازار خودرو که قرار است امروز در صحن علنی مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گیرد، گفت: در دوره گذشته مجلس طرح ساماندهی بازار خودرو مطرح شد اما شورای نگهبان به ماده ۴ آن ایراداتی را وارد و این ماده را مغایر با اقتصاد مقاومتی و اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانست به همین دلیل این ماده به کمیسیون برگشت پیدا کرد تا مورد اصلاح قرار گیرد.

او اضافه کرد: در این دوره از مجلس شورای اسلامی، کمیسیون صنایع ماده ۴ را مورد اصلاح قرار داده است و امیدواریم در جلسه امروز صحن علنی مجلس این موضوع به تصویب نمایندگان برسد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس درباره جزئیات اصلاحی ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو گفت: ماده ۴ دارای ۴ تبصره است به نحوی که براساس آن هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرومحرکه و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام‌برقی یا دونیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودرو بنزینی یا گازسوز با برچسب انرژی ب و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه‌ستاره و یا بالاتر برحسب گواهی‌های استاندارد معتبر معادل ارزش صادراتی خود اقدام کنند.

عرضه و تقاضا در بازار خودرو متناسب نیست

فیروزی افزود: در تبصره یک این ماده آمده است نباید هیچ تعهد ارزی جدیدی برای دولت ایجاد شود همچنین سقف تعداد خودروهای مجاز وارداتی، هر شش ماه یک‌بار از سوی شورای رقابت و براساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری در یک سال گذشته تعیین می‌شود.

او ادامه داد: در تبصره سه آمده است منحصر کردن داشتن نمایندگی یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفا از خودروسازان خارجی ممنوع است، سایر مقررات مربوطه از سوی وزارت صنعت تامین می‌شود همچنین واردات مجدد اقلام ممنوع و در حکم کالای قاچاق است.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در ادامه صحبت‌های خود با اعلام اینکه اکنون عرضه و تقاضا در بازار خودرو متناسب نیست، تصریح کرد: در صورت تصویب این طرح، مدیریت تقاضا و عرضه در بازار انجام خواهد شد علاوه براین واردات خودرو نیز منطقی شده و فضا برای رقابت در بازار خودرو فراهم خواهد شد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا