عبدی، کارشناس بازار سرمایه: سیاست‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد در بلندمدت به نفع بازار سرمایه است

  کد خبر: 24050042355

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سیاست‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد در بلندمدت به نفع بازار سرمایه است.

حسین عبدی روز گذشته در گفت‌وگو با ایرنا درباره وزرای پیشنهادی تعیین‌‎شده از سوی آیت‌الله رئیسی برای کابینه دولت جدید گفت: هنوز نمی‌توان به صورت شفاف در مورد سیاست‌های به کار گرفته‌شده از سوی وزرایی که رئیس‌جمهوری معرفی شده‌اند اظهار نظر کرد، اما با توجه به برنامه‌های اعلامی در حوزه اقتصاد و بورس از سوی اشخاصی که برای این گزینه‌ها انتخاب شده‌اند، می‌توان پیش‌بینی کرد که بازار سرمایه از توجه خاصی در میان کابینه انتخاب شده برخوردار باشد.

او درباره انتخاب سید احسان خاندوزی به عنوان وزیر پیشنهادی افزود: با توجه به اینکه وی موافق سیاست افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی تولید و رشد معاملات بورس  به صورت بلندمدت، پایدار و بدون حباب است، این موضوع می‌تواند با تاثیری مثبت در معاملات بازار سهام همراه باشد.

عبدی اظهار داشت: باید خوشحال بود که یکی از افراد تحصیل‌کرده و متخصص در بدنه اقتصاد کشور برای ورود به فضای اقتصادی پیشنهاد شده است و از این انتخاب می توان به عنوان اتفاقی مثبت برای بازار سرمایه صحبت کرد.

کمک به رشد معاملات بورس با ایجاد نگاه بلندمدت برای سرمایه‌گذاری

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نگاه‌های بلندمدت و پایدار به بازار سرمایه می‌تواند کمک‌کننده به رشد بازار به صورت غیرحبابی، واقعی و هم‌گام با رشد تولید باشد، افزود: از دیگر سیاست‌های وی متنوع‌سازی ابزارهای بازار سرمایه است که این موضوع به عنوان امری واجب برای بازار تلقی می‌شود.

او با بیان اینکه بازار سرمایه اکنون با فقدان عمق کافی و ابزارهای لازم در حوزه مالی مواجه است، گفت: اگر فردی در تصمیمات خود اقدامی را انجام دهد تا ابزارهای مشتقه، ابزارهای جدید بازار سرمایه و نوین مالی به صورت واقعی و حرفه‌ای وارد بازار سرمایه شود، در بلندمدت شاهد عمق بخشیدن به معاملات بورس خواهیم بود که این امر کمکی برای سرمایه‌گذاری هوشمند در بازار و نیز ارتقای جذابیت بازار سرمایه است.

زمینه انتخاب سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس بیشتر می شود

عبدی، بحث تسهیل ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه را از دیگر سیاست‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد دانست و اضافه کرد: اگر این اتفاق به درستی دنبال و شرکت‌ها برای ورود به بازار سرمایه تشویق شوند ضمن افزایش تعداد شرکت‌های بورسی، زمینه انتخاب سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس بیشتر می شود و سهام‌داران می‌توانند سهام مناسبی را با توجه به وضع بنیادی شرکت‌ها انتخاب کنند.

او با بیان اینکه کاهش انتشار اوراق بهادار می‌تواند به عنوان دیگر سیاست وزیر پیشنهادی اقتصاد باشد، اظهار کرد: کاهش هزینه انتشار اوراق و تامین مالی برای شرکت‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی به نفع تولید است، زیرا اکنون بسیاری از شرکت‌ها به دلیل هزینه بالای انتشار اوراق نمی‌توانند وارد بازار سرمایه شوند تا ضمن انتشار اوراق اقدام به تامین مالی از طریق بازار سرمایه کنند، این امر موجب می‌شود تا قید بازار سرمایه را بزنند و به سمت بازار پولی و بانکی پیش بروند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: سیاست‌های خاندوزی در بلندمدت به نفع بازار سرمایه است و باید منتظر ماند تا دید دولتمردان و سیاستگذاران جدید چه اقدامی را در دستور کار خود قرار می دهند.

علت روند اصلاحی معاملات بورس در بازار روز شنبه

او درباره افت شاخص بورس در  معاملات روز شنبه بازار سهام بیان کرد: علت روند اصلاحی شاخص بورس در بازار روز شنبه را می‌توان ناشی از چند عامل دانست، در ابتدا نگاه برخی از سهام داران حاضر در بازار به سرمایه گذاری در بازار سهام کوتاه‌مدت است؛ بنابراین هیجان ایجادشده در معاملات دیروز بورس به دلیل رشد چند روزه شاخص بورس بود که به دنبال آن سهام داران تصمیم به شناسایی سود گرفتند و این امر باعث شد تا از نظر روان‌شناسی فشاری بر معاملات بازار سهام وارد شود.

عبدی درباره علت دیگر تاثیرگذار در افت شاخص بورس افزود: سهام‌داران در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری که بازار در کف معاملات قرار داشت اقدام به خرید و کسب بازدهی معقولی از بازار در این مدت کردند؛ بنابراین تصمیم گرفتند تا با قیمت فعلی و مفروضات حاکم در بورس دست به فروش سهام خود در بازار بزنند.

سهام‌داران نباید نگران روند بازار باشند

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، سهام‌داران نباید نگران روند بازار باشند، زیرا اتفاق خاصی رخ نداده است که بتواند معاملات بازار را تحت تاثیر قرار دهد، به همین دلیل به نظر می‌رسد روند کلی بازار ثابت باقی بماند.

او با بیان اینکه طبق قاعده حاکم در بازار همیشه ممکن است برخی از سهام حاضر در بازار تحت تاثیر تعطیلات پیش رو یا تغییر نرخ ارز، برای مدتی کوتاه در مسیر روند اصلاحی قرار بگیرند، اظهار کرد: سهامداران باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند که اکثر سهام حاضر در بازار بعد از ریزش شاخص بورس رشد چندانی را تجربه نکرده و همچنان جا برای رشد دارند.

خروج از نسخه موبایل