کد خبر: 030203156995
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیروزنامه

« عصراقتصاد » گزارش می دهد؛ بازار ارز آرام شد

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: موج هیجانی و صعودی قیمت ارز با توجه به تنش‌های سیاسی و منطقه‌ای محدود و گذرا بود و تقریبا بلافاصله فروکش کرد.

گروه بانک، بیمه وبورس- علی اصغر زبردست در گفت و گو با ایسنا، با توجه به نمایش اقتدار نظامی ایران با نام وعده صادق و بازخوردهای جهانی اظهار کرد: بی تردید نباید تاثیر این تنش منطقه ای را بر بازار نادیده گرفت، اما این مساله تاثیر آنچنانی بر افزایش نرخ ارز نداشت و برخلاف فضاسازی‌ها و پیش‌بینی‌های قبل از عملیات، روند قیمتی چندان دچار نوسان طولانی و عمیقی نشد.

وی ادامه داد: مطمئنا با آرام شدن منطقه و عدم بروز تنش‌های جدید می توانیم منتظر ثبات بیشتر در بازار ارز باشیم. البته فعلا با عدم واکنش رژیم صهیونیستی به عملیات وعده صادق مواجه هستیم که همین موضوع نیز می تواند قیمت ارز را در یک کانال مشخص و ثابت نگه دارد. ما در شب انجام عملیات وعده صادق تا ساعات بامدادی روز بعد، شاهد افزایش قیمت دلار تا ۷۰ هزار تومان بودیم که این موج هیجانی ناشی از تنش‌های سیاسی به سرعت فروکش کرد و دلار دوباره به کانال‌های قبلی بازگشت.

عضو کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران افزود: معتقدم اعلام عدم حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی در حمله و پاسخ احتمالی به ایران نیز در کاهش قیمت ارز تاثیرگذار بود که مطمئنا این موضع گیری آمریکایی‌ها به دلیل توان بالای ایران در مواجهه با تنش‌های منطقه‌ای صورت گرفته است.

زبردست با اظهار امیدواری به کاهش بیشتر قیمت ارز در روزهای آتی گفت: قطعا اگر شرایط به همین گونه پیش برود می توان امیدوار بود که کاهش قیمت ارز ادامه دار باشد؛ چراکه با اعلام موضع آمریکا نسبت به وعده صادق و عدم پاسخ احتمالی رژیم صهیونیستی، دلیلی برای نگرانی بیشتر مردم و فعالان اقتصادی در بازار وجود ندارد.

وی در پایان ادامه داد: بی تردید نوسانات اخیر ارزی دلیل سیاسی دارد، وگرنه افزایش عجیب قیمت دلار در عرض یک شب، هیچ توجیه منطقی و اقتصادی ندارد.

به طورکلی، بعد از ایران به اسرائیل انتظار می‌رفت قیمت ارز در بازار با روند افزایشی روبرو باشد، اما بازار غیر رسمی نسبت به افزایش قیمت روی خوش نشان نداد و شاهد عقب‌نشینی قیمت‌ها در بازار هستیم. همچنین بازار متقاضی چندانی برای خرید و فروش ندارد و از روزهای دیگر خلوت‌تر است.

‌پس از عملیات گسترده جمهوری اسلامی ایران که در پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه اتفاق افتاد و جامعه جهانی را به شدت تحت تاثیر خود قرار داد، از صبح امروز شاهد کاهش نرخ ارز در بازار غیر رسمی نسبت به روزهای گذشته هستیم.

نرخ ارز در بازار در هفته های گذشته هیجانات بالایی را تجربه کرد و با توجه به جو روانی نسبت به پاسخ ایران به اسرائیل حتی به کانال ۷۰ هزار تومان رسید، اما بعد از این حمله بازار آزاد واکنش مثبت و کم التهاب را نشان داده است.

با این حال، نرخ ارز در کانال‌های تلگرامی نسبت به نرخ آن در بازار غیر رسمی بیشتر است و به نظر می‌رسد که این افزایش قیمت در کانال‌های تلگرامی در حالی رخ می‌دهد که تقاضای بالایی در بازار اصلی وجود ندارد و بر اساس مشاهدات میدانی، تعداد دلال‌های موجود در بازار از تعداد متقاضیان خرید و فروش ارز نیز بیشتر است.

از آنجاکه بر اساس برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در فضای مجازی، انتظار می‌رفت که امروز شاهد شلوغی در بازار ارز باشیم، اما وضعیت بازار در ظهر امروز عادی و حتی نسبت به روزهای دیگر متقاضیان کمتری برای خرید و فروش داشت.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا