کد خبر: ۰۵۰۷۰۰47872
لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبورسروزنامه

«فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها کوتاه می‌شود»

 روشن‌قلب ابراز امیدواری کرد که مراجعه به بانک و مراکز پستی برای ارسال مدارک حذف شود

سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس از کوتاه شدن فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها خبر داد.

وحید روشن‌قلب با اعلام خبر فوق به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: با توجه به قدیمی بودن قوانین مربوط به فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها در قانون تجارت و همچنین کوتاهی برخی شرکت‌ها در انجام به‌موقع وظایف خود در مراحل افزایش سرمایه، در برخی موارد فرایند افزایش سرمایه زمانبر است و این موضوع گاهی به نارضایتی میان سهامداران شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار منجر می‌شود.

 به گفته او، اکنون اقداماتی برای اصلاح رویه‌های فوق در جریان است. مذاکرات لازم برای اصلاح قوانین قدیمی و همچنین طراحی سازوکار انجام افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی به‌صورت الکترونیکی برای حذف  فعالیت‌های زمانبر و هزینه‎بر از جمله این اقدامات است.

الکترونیک شدن افزایش سرمایه

او طرح الکترونیک شدن افزایش سرمایه در فرایند مشارکت سهامداران از محل آورده نقدی و مطالبات را از جمله رویه‌های در دست اقدام برشمرد و افزود: در صورت به سرانجام رسیدن این طرح، برخی قوانین فعلی نیز اصلاح می‌شوند.

سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس در همین راستا ادامه داد: می‌توان امیدوار بود فرایند شرکت در افزایش سرمایه از سوی سهامداران تسهیل شود و نیازی به مراجعه به بانک و مراکز پستی برای ارسال مدارک مربوطه نباشد. از طرف دیگر، این امر برای شرکت‌ها نیز منجر به کاهش مدت زمان و هزینه انجام فرایند و همچنین افزایش دقت درباره استخراج نتایج شرکت سهامداران در افزایش سرمایه می‌شود.

طولانی شدن فرایند دریافت مجوز

او افزود: از سوی دیگر، انجام نشدن به‌موقع فرایند افزایش سرمایه منجر به نارضایتی به حق برخی سهامداران شده است که بخشی از آن مربوط به مشکلات موجود در ترکیب هیات‌ مدیره شرکت و به تبع آن طولانی شدن فرایند دریافت مجوز از ثبت شرکت‌ها و بخشی نیز به کوتاهی اعضای هیات‌ مدیره شرکت در انجام وظابف قانونی آنها باز می‌گردد.

روشن‌قلب در ارتباط با موضوعات مرتبط با تاخیر اعضا هیات‌ مدیره شرکت‌ها در انجام فرایند افزایش سرمایه خاطرنشان کرد: در این اوضاع، سازمان بورس اقدام به دریافت دلایل و مدارک و مستندات از شرکت‌ها می‌کند و در صورت کافی نبودن دلایل، آرای مربوطه صادر خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا