کد خبر: 030403163783
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیبانک و بیمهروزنامهرئیس کل بانک مرکزی خبرداد:

سهم ۱.۳ درصدی اسکناس و مسکوک از کل نقدینگی کشور

طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی، امروز سهم اسکناس و مسکوک از کل نقدینگی کشور به ۱.۳ درصد رسیده و در حوزه بانکداری الکترونیک جزو برترین‌های دنیا هستیم.

به گزارش عصراقتصاد، محمدرضا فرزین در مراسم رونمایی اجرای آزمایشی رالر دیجیتال به عنوان نخستین واحد پول دیجیتال کشور که به صورت آزمایشی در جزیره کیش عملیاتی شده است، گفت: شواهد نشان می‌دهد که در حوزه بانکداری الکترونیک در دنیا در گروه برترین‌ها و سرآمدهای دنیا هستیم‌.

وی با اشاره به ارتقای جایگاه کشور در حوزه تراکنش‌های الکترونی گفت: امروز تقریبا سهم اسکناس و مسکوک از کل نقدینگی به ۱.۳ درصد رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با اجرای آزمایشی رالس دیجیتال در جزیره کیش گفت: امروز این آمادگی توسط دو بانک ملت و تجارت صورت گرفته و این عملیات از امروز در جزیره کیش آغاز شده است.

رالر دیجیتال بسترساز توسعه اقتصاد دیجیتال

فرزین افزود: رالر دیجیتال می‌تواند بسترساز توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور باشد و کارایی سیستم نظارت و جمع آوری آمار مالی برای بانک مرکزی را به شکل مطلوبی افزایش و چون مستقیما به کیف پول افراد واریزها صورت می‌گیرد، می‌توان عملیات سیاست پولی را به درستی انجام داد. ما در ادامه این پروژه باید به سمت NFC برویم و استقبال مردم از این طرح اهمیت بسزایی دارد.

وی در رابطه با جایگاه رالر دیجیتال در کم اثر شدن تحریم‌ها گفت: امروز اکثر کشورهای دنیا در حال تلاش برای کاهش هژمونی پول هستند و رالر دیجیتال می‌تواند باعث کم اثر شدن تحریم‌ها شود و در ادامه پروژه به کاهش آثار تحریمی کمک بسزایی داشته باشد.

به زودی رالز آفشور با روسیه عملیاتی می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با راه اندازی رالا آفشور در معاملات بین‌المللی با کشورهای همسایه گفت: رالح آفشور به زودی با روسیه آغاز می‌شود.

نظارت هوشمند بانک مرکزی به زودی

فرزین در رابطه با سامانه‌های ارز و نظارت گفت: پروژه نظارت هوشمند در بانک مرکزی در حال پیگیری است و پیشرفت بالایی تا امروز صورت گرفته و در آینده نزدیک شاهد نظارت هوشمند بانک مرکزی بر شبکه مالی کشور هستیم که این امر با تقویت لایه‌های نظارتی در بانک مرکزی میسر می‌شود.

سامانه ارزی

وی ادامه داد: در حوزه ارزی نیز به دنبال سامانه یکپارچه هستیم که به زودی چند ابزار جدید در حوزه ارزی در مرکز مبادله ارز و طلا رونمایی و راه‌اندازی می‌شود. همچنین چک دیجیتال که در حال حاضر ۱۲ بانک کشور به آن متصل هستند، پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.

پوشش ۱۰۰ درصدی طرح توسعه نظام اعتبارسنجی به زودی

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به طرح نظام اعتبار سنجی شبکه بانکی گفت: موضوع دیگر، طرح توسعه نظام اعتبارسنجی است که قرار است پوشش ۱۰۰ درصدی داشته و همه در این نظام دارای کد و مشخصات مشخص باشند.

فرزین در پایان خاطرنشان کرد: ما در بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها و شرکت‌های فناوری در کشور به دنبال توسعه بانکداری الکترونیک هستیم و امیدواریم بتوانیم با این ابزاها تعاملات مالی و بین‌المللی مطلوبی را رقم بزنیم.

مشخصات رالش دیجیتال و نحوه استفاده از آن

همچنین مهران محرمیان در این مراسم، گفت: خوشبختانه در گروه برترین کشورهای دنیا در زمینه تراکنش های مالی هستیم و ۹۳.۵ درصد از مردم واجد شرایط ایران به شبکه بانکی دسترسی دارند.

وی گفت: به صورت میانگین هر ایرانی در روز پنج تراکنش انجام می‌دهد و در سامانه شتاب سالانه ۵۰ میلیارد تراکنش ثبت می‌شود.

معاون فناوری بانک مرکزی افزود: با حذف اسکناس از جیب‌های مردم، برخی برای پرداخت‌های خرد خود دچار مشکل می‌شدند و تصمیم برآن شد که به سمت چاپ پول دیجیتال حرکت کنیم.

محرمیان خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات تراکنش‌های خرد در کشور در مرحله اول تراکنش‌های خرد برای رالش دیجیتال انتخاب شد.

وی در رابطه با ماهیت رالم دیجیتال گفت: رالک دیجیتال عملا اسکناس است و همه مولفه‌های اسکناس به غیر از فیزیک اسکناس را دارد و با آن می‌توان در حداکثر فاصله و حداقل زمان تراکنش انجام داد.

به گفته وی، رالا دیجیتال عملا همان اسکناس بوده و تنها فرق آن حذف کاغذ و فیزیک است که با استفاده از آن به راحتی و به سرعت می‌توان خرید یا انتقال وجه انجام داد.

معاون فناوری بانک مرکزی افزود در پایان تاکید کرد: در پروژه رال دیجیتال تراکنش در مرحله نخست با کد دیجیتال و بارکد انجام می‌شود و در مراحل بعدی با NFC نیز انجام می‌شود.

گفتنی است؛ ایران با اجرای این عملیات به عنوان سیزدهمین کشور دنیا در استفاده از پول دیجیتال بانک مرکزی قرار گرفته است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا