کد خبر: ۲۷۰۸۹۹6621
  لینک کوتاه:
مجلسروزنامه

قالیباف: مجلس نباید با مأموریت‌های اضافی بر کسری بودجه بیفزاید

رئیس مجلس شورای اسلامی، ظرفیت مالیاتی کشور را بسیار بالا عنوان کرد و گفت که کمیسیون اقتصادی در حوزه «مالیات بر سود سرمایه» کاری را آغاز کرده که گامی‌در حوزه اصلاح ساختار بودجه باشد و واردات و صادرات را تعیین تکلیف کند، پس مجلس نباید با مأموریت‌های اضافی بر کسری بودجه بیفزاید.

به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف در دوازدهمین نشست شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌ها و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی‌که روز دوشنبه برگزار شد با اشاره به پیشنهاد ۵۰ تن از نمایندگان مجلس که روز گذشته تحت عنوان برخی احکام بودجه در صحن علنی به تصویب رسید اشاره کرد و اظهارداشت: این طرح به عنوان احکامی‌از بودجه سال ۱۴۰۰ نبوده و اصلاح ساختار بودجه نیست بلکه مواد این طرح برای تکمیل احکام سابق در قانون بودجه تدوین شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی‌در ادامه با بیان اینکه احکام بودجه قرار است اصلاح ساختار بودجه را تسهیل کند، افزود: اصلاح ساختار بودجه نیز مبحث مهمی‌است و بودجه باید بدون کسری، تدوین و تصویب شود تا منابع و هزینه‌ها با هم هماهنگ باشد.

قالیباف تاکید کرد: باید توجه داشت که در شرایط حاضر، فروش نفت خام و فراورده‌های آن نمی‌تواند به عنوان درآمد مطمئنی باشد که در بودجه کشور لحاظ شود، لذا باید گام‌های جدی در بحث اصلاح ساختار بودجه برداشته شود.

وی ادامه داد: ظرفیت مالیاتی کشور بسیار بالا است و کمیسیون اقتصادی در حوزه CGT کاری را آغاز کرده که می‌تواند به عنوان گامی‌در حوزه اصلاح ساختار بودجه باشد و واردات و صادرات را تعیین تکلیف کند، پس مجلس نباید خود با قرار دادن مأموریت‌های اضافی در زمان بررسی لایحه بودجه، بر کسری بودجه بیفزاید.

رئیس مجلس شورای اسلامی‌ادامه داد: در حوزه ارز نیز علیرغم وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی، هیچ تأثیری در تأمین کالاهای اساسی مردم نداشته است و مجلس باید نظارت جدی بر آن داشته باشد.

قالیباف خاطرنشان کرد: تفاوت نرخ فروش ارز باعث ایجاد درآمدی برای دولت شده که محل هزینه آن را نیز براساس اولویت‌های خود تعیین می‌کند که باعث بی‌عدالتی در بخش‌هایی می‌شود که بازنشستگان نمونه آن هستند.

در این نشست روسای کمیسیون‌ها و برخی اعضای هیأت رئیسه مجلس نیز به ارائه پیشنهاداتی درباره موضوعات مطرح شده پرداختند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا