کد خبر: 131001115304
توسعه و اقتصاد ملیروزنامه

قانون پایانه‌های فروشگاهی به صورت مرحله‌ای اجرا می‌شود

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که بر اساس ضرورت رعایت انواع مولفه‌های اقتصادی و اجتماعی، اجرای تدریجی و مرحله‌ای بهترین شیوه اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان است.

به گزارش صداوسیما، داوود منظور با اشاره به آمادگی‌های به وجود آمده برای اجرای کامل قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان اظهار کرد: بر اساس ملاحظات کارشناسی و ضرورت رعایت انواع مؤلفه‌های اقتصادی و اجتماعی نظیر آموزش و آگاهی سازی، اجرای تدریجی و مرحله‌ای بهترین شیوه اجرای این قانون است.

او با بیان اینکه قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان یک ابر طرح بزرگ ملی است، افزود: این قانون دربرگیرنده طیف وسیعی از فعالان اقتصادی شامل شرکت‌های بزرگ بورسی و فرابورسی، شرکت‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی، تولیدکنندگان، واسطه‌ها تا خرده فروشان است که این موضوع حساسیت ویژه‌ای به چگونگی پیاده سازی آن بخشیده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تجربه پیاده سازی قانون مالیات بر ارزش افزوده نشان داده که اجرای دفعی یک قانون جدید می‌تواند پیامدها و آثار مطلوبی برای اقتصاد نداشته باشد، گفت: به لحاظ عملیاتی و زیرساخت‌های فراهم شده، سازمان آمادگی اجرای قانون به شیوه‌های مختلف را دارد، اما از منظر کارشناسی اجرای تدریجی و مرحله‌ای بهترین شیوه پیاده سازی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان است به ویژه آنکه مودیان مالیاتی پیش از اجرای قانون نیاز به آگاهی و آموزش دارند.

منظور با اشاره به اینکه پیشنهاد اجرای مرحله‌ای این قانون در قالب «لایحه الحاق ۵ تبصره به قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» به مجلس شورای اسلامی ارائه شده و یک فوریت آن به تصویب رسیده است، تصریح کرد: امیدواریم با تصویب این لایحه بستر پیاده سازی این قانون مهم در شرایطی فراهم شود که مودیان مالیاتی به سبب ناآگاهی از انجام تکالیف قانونی متضرر نشوند.

او با بیان اینکه در دولت سیزدهم در راستای ایجاد شفافیت اقتصادی، عقب‌افتادگی‌ها در اجرای این قانون جبران و زیرساخت‌های لازم با دقت و پیگیری جدی فراهم شده، خاطرنشان کرد: با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، شفافیت اقتصادی، عدالت مالیاتی، اعتماد عمومی مردم و مودیان به نظام مالیاتی افزایش خواهد یافت و شاهد کاهش فرار مالیاتی خواهیم بود.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا