کد خبر: ۰۸۱۱۹۹14006
لینک کوتاه:
اخبار شرکت ها

لوله‌گذاری نخستین خط دریایی پایانه نفتی جاسک پایان یافت

عملیات احداث نخستین خط لوله دریایی ۳۶ اینچ انتقال نفت خام پایانه صادراتی جاسک تکمیل شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک با اعلام این خبر گفت: عملیات لوله‌گذاری این خط لوله ۶ کیلومتری در دو مرحله توسط شناور لوله‌گذار سی‌مستر انجام شد.

وحید مالکی با یادآوری اینکه نخستین مرحله از احداث این رشته خط لوله، به روش کشش خط لوله دریا از ساحل (Shore Pulling) به طول ۲.۵ کیلومتر از عمق ۱۰ متری بستر دریا تا ساحل اجرا شد، گفت: در دومین مرحله احداث این خط لوله دریایی، عملیات لوله‌گذاری ۳.۵ کیلومتر باقی‌مانده از عمق ۱۰ متری تا موقعیت فراساحلی نخستین گوی شناور صادراتی پایانه نفتی جاسک به عمق ۵۵ متر از یکشنبه هفته جاری (۵ بهمن) آغاز شد و با تلاش شبانه‌روزی تیم پیمانکار در بخش فراساحلی و نظارت مستمر کارفرمای پروژه، در ساعات آغازین امروز (چهارشنبه، ۸ بهمن) به پایان رسید.

به گفته مالکی، شناور لوله‌گذار سی‌مستر برای تکمیل مسیر دریایی نخستین گوی شناور صادراتی، امروز در موقعیت دومین رشته خط لوله ۳۶ اینچ دریایی این پایانه نفتی مستقر خواهد شد.

وی مجموع خطوط لوله دریایی پایانه نفتی جاسک را ۴۵ کیلومتر شامل ۶ رشته خط لوله ۳۶ اینچ عنوان و پیش‌بینی کرد تا پایان بهمن‌ماه، لوله‌گذاری مسیر راه‌اندازی زودهنگام در هر دو بخش خشکی و دریا به پایان برسد.

سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک پیش‌بینی کرد با نصب دو رشته خط لوله دریایی ۳۶ اینچ دریایی هر یک به طول ۶ کیلومتر تا پایان هفته آینده، امکان بارگیری و انتقال نخستین تأسیسات دریایی شامل چندراهه زیردریایی و گوی شناور صادراتی از یارد صنعتی خرمشهر به موقعیت نصب در آبهای دریای عمان در اوایل اسفندماه سال جاری فراهم شود، بدین ترتیب با نصب و راه‌اندازی تاسیسات دریایی تا پایان اسفندماه، امکان صادرات نفت خام از دریای عمان برای نخستین بار در کشور فراهم می‌شود.

مالکی پیشرفت کلی طرح در فاز زودهنگام را بیش از ۷۵ درصد اعلام و تصریح کرد: این پروژه در بخش مهندسی به پیشرفت ۸۵ درصدی رسیده و همچنین ۹۰درصد کالاهای مورد نیاز طرح پایانه نفتی جاسک تأمین شده است.

بر اساس این گزارش، طرح توسعه پایانه نفتی جاسک به عنوان آخرین حلقه از زنجیره طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام از گوره به جاسک، شامل ۳ مجموعه خطوط لوله ۴۸ اینچ خشکی و سیستم‌های اندازه‌گیری، ۶ رشته خط لوله ۳۶ اینچ زیردریایی، ۳ مجموعه چندراهه دریایی و ۳ مجموعه گوی شناور به همراه تجهیزات جانبی است که مقرر است فاز نخست آن تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا