کد خبر: 151202153473
اخبار شرکت هاانرژی

مجیدچگنی در آیین دومین سالگرد تأسیس خانه گاز خبر داد: استفاده از گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی

استفاده از گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی، نیاز منابع مالی ما را در این زمینه تأمین می‌کند.

به گزارش عصر اقتصاد به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز دوشنبه ۱۴ اسفند در نشست خبری پذیرش گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی و آیین نکوداشت دومین سالگرد تأسیس خانه گاز ایران، با بیان این مطلب، اظهار کرد: این مهم یکی از زیرساخت‌های اصلی تأمین منابع مالی برای این حوزه است.

وی در ادامه، با بیان این‌که پذیرش گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس کاری مهم و زیرساختی به شمار می‌آید، تأکید کرد: یکی از محورهای مهم کشور موضوع بهینه‌سازی است؛ چراکه با وجود تولید بالای گاز در کشور، شدت مصرف انرژی در کشور بسیار بالاست، طی همین روزها که سرما به اوج خود رسیده بود، حدود ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه گاز تزریق شده، اما مصرف به گونه‌ای است که باید مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف را در دستور کار قرار دهیم.

معاون وزیر نفت در امور گاز افزود: در تولید گاز در جهان جایگاه بالایی داریم اما متأسفانه، مصرف نیز بسیار بالاست؛ از این رو، باید بهینه‌سازی را در دستور کار قرار دهیم.

چگنی با تأکید بر این‌که برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی نیازمند منابع مالی در این زمینه هستیم، ادامه داد: یکی از این زیرساخت‌ها، استفاده از بورس انرژی بر بستر بازار سرمایه است تا منابع مالی برای بهینه‌سازی تأمین شود.

وی تصریح کرد: استفاده از گواهی‌های صرفه‌جویی گاز یکی از این مسیرهاست که در گذشته نیز قانون بر آن تأکید داشته، ضمن آن‌که در روزهای گذشته این گواهی‌ها در بورس پذیرفته و زیرساخت‌ها آماده شده است. بر این اساس، شرکت ملی گاز ایران تضمین می‌کند که این گواهی را صادر کرده و در بورس انرژی به فروش برساند؛ این گام مهمی برای ورود سرمایه‌گذاران در این زمینه می‌تواند باشد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد: تکالیف قانونی مانند تعویض ۴ میلیون بخاری کم بازده با بخاری‌های پر‌بازده یکی دیگر از راه‌های بهینه‌سازی است که از سرمایه گذاران دعوت می‌کنیم در این زمینه که بازگشت سرمایه آن نیز بسیار سریع است، وارد شوند.

چگنی با تأکید بر این‌که گواهی‌های صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی را صادر و تضمین می‌کنیم، ادامه داد: فراموش نکنیم که تأمین مالی از طریق این گواهی‌ها بسیار مطمئن است.

معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار داشت: موضوع دیگر در این زمینه، احیای ماده ۲۶ الگوی مصرف است؛ به‌دنبال آن هستیم تا با اعمال آن، مشترکانی که بالاتر از الگوی تعیین شده، گاز مصرف می‌کنند، مازاد مصرف را از طریق گواهی‌های صرفه‌جویی مصرف از بورس انرژی تأمین کنند.

رشد ۱۴ درصدی گازرسانی به نیروگاه‌ها طی سال جاری

معاون وزیر نفت در امور گاز در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: با تلاش کارکنان صنعت نفت در حوزه بالادست و پایین‌دست، امسال به نسبت سال گذشته، مقدار تحویل گاز به نیروگاه‌ها ۱۴ درصد، صنایع عمده ۷.۲ درصد، پتروشیمی ۷.۹ درصد، سیمان ۹.۶ درصد و فولاد ۹.۱ درصد افزایش داشته است.

چگنی تأکید کرد: خانه گاز به صورت ساختارمند با شبکه‌سازی و بهره‌گیری از تجربیات کشور، با مؤسسه‌هایی که در بخش پژوهش فعال هستند، ارتباط گرفته و با ساختارهای انرژی کشور مانند کمیسیون انرژی، مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی همکاری مطلوبی داشته‌اند.

وی با اشاره به این‌که دست‌اندرکاران خانه گاز در این مدت گزارش‌های خوبی تولید کرده‌اند، گفت: با استفاده از توان نخبگان، آینده روشنی برای خانه گاز دیده می‌شود؛ چراکه سرعت رسیدن به اهداف خانه گاز طی ۲ سال گذشته بسیار مناسب بوده و توانسته در بخش‌های مختلف کشور مؤثر واقع شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه، افزود: گاز یکی از مزیت‌های قطعی کشور است و این انرژی در تولید ناخالص داخلی مؤثر بوده و جایگزینی برای آن وجود ندارد که بتواند چرخ اقتصاد کشور را بچرخاند.

چگنی در پایان، خاطرنشان کرد: همه صنایع بزرگ و کوچک کشور و بخش‌های مولد با گاز فعال هستند؛ این مهم نشان می‌دهد که باید در این زمینه سرمایه‌گذاری و به‌صورت یکپارچه و منسجم جلو برویم تا این مزیت قطعی کشور را به‌صورت پایدار و قطعی حفظ کنیم.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا