کد خبر: ۱۶۰۶۰۰45364
لینک کوتاه:
اقتصادبازارها و خدمات مالیبورسروزنامه

مدیرعامل سبدگردان سرآمد بازار مطرح کرد: عمق‌بخشی بازار سرمایه از مسیر افزایش شمار نهادهای مالی

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان سرآمد بازار، افزایش شمار نهادهای مالی قطعاً به توسعه و عمق‌بخشی بازار سرمایه کمک می‌کند اما از آنجایی که صدور برخی مجوزها منوط به ارائه مدارک حرفه‌ای است باید موضوع آموزش برای تربیت نیروی متخصص نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.

امیرحمزه مالمیر درباره صدور مجوز تاسیس شرکت‌های کارگزاری و نیز توسعه نهادهای مالی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: تربیت نیروی انسانی مناسب همزمان با افزایش تعداد نهادهای مالی ضروری است. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با بازار سرمایه اگرچه می‌توانند به این بازار کمک شایانی بکنند، اما از تجربه کافی برخوردار نیستند.

اقدامات لازم به منظور آموزش و ارتقای کیفی نیروی انسانی

او ادامه داد: سازمان بورس صدور برخی از مجوزها را به دارا بودن مدارک حرفه‌ای منوط کرده است. از این‌رو، لازم است همزمان با افزایش صدور مجوز تاسیس نهادهای مالی، اقدامات لازم به منظور آموزش و ارتقای کیفی نیروی انسانی متخصص و کاردان انجام گیرد.

مالمیر نقش نیروی انسانی کاردان در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را مفید خواند و افزود: هرچه شمار تحلیل‌گران و نیروی انسانی با کیفیت در شرکت‌های سبدگردان و سایر نهادهای مالی بیشتر شود، سرمایه‌گذاران بیشتری تمایل پیدا می‌کنند به جای اینکه خودشان به صورت مستقیم وارد بازار شوند، از طریق این نهادها و به شیوه غیرمستقیم در بازار حضور پیدا کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان سرآمد بازار، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بهترین شیوه ورود به بازار سرمایه برای افرادی است که از دانش و آگاهی لازم برخوردار نیستند اما می‌خواهند از منافع بازار سرمایه برخوردار شوند.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، افزون بر اینکه بازدهی معقولی برای این افراد ایجاد می‌کند، با تزریق منابع مالی به شرکت‌های تولیدی، به تولید، اشتغال‌زایی و نیز تعمیق بازار می‌انجامد.

افزایش نهادهای مالی

او با بیان اینکه افزایش نهادهای مالی به کیفیت بهتر در این نهادها می‌انجامد، خاطرنشان کرد: با افزایش شمار نهادهای مالی، رقابت، نقش ویژه‌ای در ارتقای کیفیت خدمات آنها ایفا خواهد کرد.

بنابراین، نهاد مالی که از کیفیت برتر در خدمت‌رسانی، نیروی انسانی و نیز مدیریت دارایی بهتری برخوردار باشد، سرمایه‌گذاران بیشتری را به خود جذب می‌کند و به بازدهی بالاتری نیز می‌رسد.

مالمیر در همین راستا ادامه داد: رقابت میان شرکت‌های سبدگردانی که برگرفته از تحلیل‌های کارشناسانه و جذب مشتری باشد، به آنها در رشد و توسعه خود نیز کمک می‌کند.

از این‌رو، این شرکت‌ها برای کسب موفقیت بیشتر و نیز استمرار حضور خود در بازار سرمایه یا مجبور می‎ شوند ابعاد خود را گسترش دهند یا اگر شرکت‎‌های خردتری هستند با شرکت سبدگردان خرد دیگری ادغام شوند تا ضمن حرفه‌ای‌گری در بازار سرمایه به عمق‌بخشی و توسعه این بازار نیز کمک کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان سرآمد بازار، اگر میان سرمایه‌گذار و شرکت سبدگردان، اختلافی ایجاد شود، از آنجا که این یک موضوع تخصصی است، هیات داوری سازمان به این موضوع رسیدگی خواهد کرد و این موضوع افزون بر اینکه از هزینه‌‎های شکایت و رسیدگی می‌کاهد، سبب کاهش زمان رسیدگی نیز می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا