کد خبر: ۱۳۱۱۹۹14450
  لینک کوتاه:
اخبار شرکت ها

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین ‌شناسی‌ و اکتشافات ‌معدنی کشور خبر داد: انجام مطالعات اولیه ژئو پارک‌های محور خور و انارک استان اصفهان

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین ‌شناسی گفت: مطالعات اولیه و مقدماتی مربوط به ۲ ژئوپارک در محورهای جندق-خور و نخلک-انارک در شرق استان اصفهان انجام شده است.

به گزارش روابط‌ عمومی سازمان زمین‌شناسی‌ و اکتشافات ‌معدنی کشور، رضا جدیدی افزود: پیمایش‌های اولیه و مقدماتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای این مناطق جهت تبدیل شدن به ژئوپارک انجام شد اما با توجه به ظرفیت‌های زیاد استان اصفهان باید این مطالعات کامل شود.

وی خاطرنشان کرد: این ۲ منطقه دارای رکوردهای جهانی و ویژگی‌های منحصربفرد و بی‌نظیر در پدیده‌های زمین‌شناسی و معدنکاری و فلزکاری کهن است و قابلیت تبدیل شدن به ژئوپارک را در سطح بین‌المللی دارد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه مطالعاتی برای ژئوپارک کویر مرنجاب در آران و بیدگل انجام شد، تصریح کرد: برای بررسی ظرفیت سایر نقاط استان اصفهان جهت تبدیل شدن به ژئو پارک مانند تالاب بین‌المللی گاوخونی نیاز به آمایش کامل این خطه است.

جدیدی با اشاره به اینکه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، متولی مطالعات ژئو پارک است، خاطرنشان کرد: حاکمیت منطقه و استان باید در این زمینه درخواست داشته باشد تا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای تامین منابع مالی مورد نیاز آن اقدام کند.

وی با بیان اینکه ژئوپارک یک محدوده جغرافیایی با ویژگی‌های منحصربفرد زمین‌شناسی و زیرساخت‌های اقتصادی، فرهنگی و گردشگری است، اظهار داشت: ژئوپارک دارای جامعه محلی میزبان است که مشارکت آنها برای ارتقای زیرساخت‌های اقتصادی و فرهنگی منطقه مورد هدف ژئو پارک ضروری است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تاکید بر اینکه وجود جامعه محلی پویا در کنار پدیده‌های منحصربفرد زمین‌شناسی برای شکل‌گیری ژئوپارک، اهمیت بسیاری دارد، افزود: این کارها به سال‌ها تمرین نیاز دارد و پس از آن باید برای ثبت جهانی ژئوپارک درخواست داد.

جدیدی با اشاره به آمادگی خوب استان اصفهان برای تکمیل مطالعات ژئوپارک، گفت: ما مدل‌های موفقی در کشور در این زمینه مانند ژئوپارک بین‌المللی قشم و ملی ارس و طبس داریم و امید است اصفهان در نوبت بعدی برای ثبت ژئوپارک قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌یابی ژئوپارک در سطح ملی و بین‌المللی در اصفهان توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و با همکاری اتاق بازرگانی این استان در حال انجام است، گفت: قرار است جلسه‌های مربوط به این کار ادامه یابد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه این سازمان، مدل ژئوپارک در استان اصفهان را معرفی کرد، بیان کرد: ژئوپارک فقط در یک مرحله و یک مکان شکل نمی‌گیرد بلکه ممکن است چند سال طول بکشد و چند شهرستان را در برگیرد.

شایان ذکر است؛ خور، جندق، انارک و نخلک از توابع شهرستان خور و بیابانک در ۴۲۰ کیلومتری شرق اصفهان و در قلب کویر مرکزی ایران است. خور و بیابانک به مرکزیت شهر خور با وسعتی افزون بر ۱۲هزار کیلومتر مربع حدود ۱۰ درصد از کل مساحت استان اصفهان را در اختیار دارد.

این خطه دارای پدیده‌های بکر و طبیعی بسیاری مانند آبشار نمکی، مجتمع معدنی پتاس، رمل‌های ماسه‌ای تخت عباسی و تخت عروس، چال سلکنون، نیزار مصر و فرحزاد، دریاچه نمک و چشمه گرمه و آبگرم است.

گفتنی است، ” ژئو پارک ” مخفف پارک زمین‌شناسی است و طبق تعریف سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) گستره‌ای با مرزهای آشکار و پهنه کافی است که در برگیرنده چند پدیده زمین‌شناسی کمیاب و برجسته باشد و در آن گستره جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند یافت شود، این گستره باید از برنامه‌های مدیریت گسترش و بهره‌برداری و طرح‌های حفاظتی برخوردار و توان بالا بردن سطح اقتصادی جامعه محلی و جلب همکاری‌های مردمی را داشته باشد.

هدف از ایجاد ژئو پارک، توانمندسازی جامعه محلی، توسعه پایدار اقتصادی و گردشگری و حفاظت از میراث زمین است که در معرض تعرض و خسارت‌های ناشی از فعالیت‌های انسانی قرار دارد؛ تاکنون ژئو پارک قشم از کشورمان به صورت بین‌المللی ثبت شده و تحت حمایت یونسکو درآمده ‌است و چند ژئو پارک ملی دیگر برای جهانی شدن به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.

ژئوپارک علاوه بر پدیده‌های بارز زمین‌شناسی می‌تواند از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی، محیط زیست غنی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگری برخوردار باشد که به گفته کارشناسان و مسوولان، مناطق بسیاری در کشورمان استعداد تبدیل شدن به منطقه ژئو پارک را دارند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا