کد خبر: 28080056048
لینک کوتاه:
سیاستنهادها

مذاکره‌کنندگان ایرانی در مقابل زیاده‌خواهی آمریکا کوتاه نیایند

خطیب نماز جمعه تهران گفت: از مذاکره‌کنندگان ایرانی می‌خواهیم ذره‌ای در مقابل زیاده‌ خواهی‌های آمریکا و اروپا کوتاه نیایند و حق ایران را در رفع یکپارچه تحریم‌ها تحقق بخشند.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری در خطبه دوم نماز عبادی – سیاسی روز جمعه در دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: از مذاکره کنندگان ایرانی که تاکنون بسیجی‌وار در میدان بوده‌اند می خواهیم همین رویکرد را در مذاکرات هسته‌ای هشتم آذر در وین در پیش بگیرند و ذره ای در مقابل زیاده خواهی های آمریکا و اروپا کوتاه نیایند و به بهانه های کودکانه آژانس بین المللی انرژی اتمی توجهی نکنند.

وی همچنین از مذاکره کنندگان ایرانی خواست با قدرت منطق برخاسته از عقلانیت و صلابت با طرف های مقابل مذاکره کنند و حق ایران را در رفع یکپارچه تحریم ها تحقق بخشند.

عطر تفکی بسیجی در دولت سیزدهم استشمام می‌شود

خطیب نماز جمعه تهران با تبریک هفته بسیج تصریح کرد: عطر تفکر بسیجی با روی کار آمدن دولت سیزدهم در محیط حکمرانی جمهوری اسلامی بیشتر شنیده می شود. شاهد تلاش و کار فراوان، استفاده از فرصت ها، جوانگرایی، هم افزایی با سایر قوا، مردمگرایی و جدیت در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب به ویژه بیانیه گام دوم از سوی این دولت انقلابی و جهادی بودیم.

حاج علی اکبری با بیان اینکه اقدامات ۱۰۰ روز اول دولت سرمایه اجتماعی را در کشور بالا برده و امید را در بین آحاد مردم زنده کرده است، گفت: دولت سیزدهم هم در عرصه های داخلی مثل مبارزه با کرونا، رسیدگی به زلزله زدگان، تامین کالاهای اساسی، نهضت ساخت مسکن و هم در عرصه های بین المللی مثل پیوستن به سازمان همکاری شانگهای و توجه به شرق موفق عمل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت انقلابی و بسیجی این امید را ایجاد کرده که غول گرانی مهار و پول ملی تقویت شود. امیدواریم با تفکر بسیجی حاکم بر این دولت، ثبات در بازار سرمایه، رونق تولید و اصلاح ساختارهای فسادزا سرعت بگیرد. اگر دولت همین تفکر بسیجی و جهادی را ادامه دهد نصرت الهی همراه آن خواهد بود.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: خوشبختانه همین تفکر بسیجی را در مدیریت عالی قوه قضائیه هم شاهد هستیم و مدیران و کارکنان این قوه فعالانه وارد میدان شده‌اند و از یک سو تدبیر علوی را در دولت می بینیم و از سوی دیگر شمشیر علوی را در دستگاه قضایی شاهد هستیم.

حاج علی اکبری از اقدامات مجلس شورای اسلامی نیز قدردانی کرد و گفت: مجلس انقلابی نیز با پیروی از تفکر بسیجی با طراوت و نشاط به میدان آمده و مصوبه اقدام راهبری برای لغو تحریم ها، طرح جهش مسکن، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و طرح های مبارزه با فساد همه امیدبخش هستند.

وی افزود: تا رسیدن به نقطه مطلوب در تحقق تفکر بسیجی راه طولانی در پیش داریم. همه باید دست به دست هم بدهیم. از همه تشکل ها و دانشجویان و طلبه ها و رسانه ها که دغدغه نماز جمعه تراز انقلاب را دارند تشکر و از جلسات نقد نمازجمعه استقبال می کنیم زیرا عامل رشد این نهاد است.

خطیب نماز جمعه تهران به دیدار هفته گذشته رهبر انقلاب با جوانان نخبه اشاره کرد و گفت: مجموعه بیانات رهبری خطاب به نخبگان، مسئولان و مردم ناظر بر دنبال کردن تفکر بسیجی بود. حاکم شدن تفکر بسیجی بر نخبگان کشور باعث شکستن مرزهای دانش و رسیدن به قله های جهانی علم و فناوری می شود و اکنون بیش از ۶ هزار مجموعه دانش بنیان داریم که عامل جنبش علمی بزرگی در کشور شده اند.

حاج علی اکبری، حکم رهبر انقلاب درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی را یادآور شد و گفت: این حکم دعوت به تداوم تفکر بسیجی برای اصلاح ساختارهای فرهنگی، فرهنگ عمومی، سیاست گذاری ها، دانشگاه ها و رویکرد تمدنی در چهلواره دوم انقلاب اسلامی بود.

وی پیروزی های محور مقاومت به ویژه در یمن را یادآور شد و گفت: در عرصه جهانی به خصوص محور مقاومت هم امتداد تفکر بسیجی را مشاهده می کنید. امتداد این اندیشه رهایی بخش در مناطق گوناگون جهان عامل تشکیل جنبش های رهایی بخش شده و در لبنان شاهد ظهور حزب الله، در فلسطین شاهد رویش جهاد و حماس و در سوریه، شاهد رویش قوات الوطنیه و در یمن، شاهد رویش انصارالله، و در عراق شاهد رویش حشد الشعبی و در افغانستان شاهد رویش حرکت های مردمی علیه اشغاگران هستیم. این وضعیت یعنی تنگ کردن فضا برای ابرجنایتکار قرن است.

خطیب نماز جمعه تهران، رحلت آیت الله مجتهد شبستری را تسلیت گفت و افزود: آیت الله شبستری از رجال نامی انقلاب اسلامی، از یاران شایسته امامین انقلاب و موفق ترین روحانی در خدمات اجتماعی و هدایت عمومی و منشا آثار فراوان در حوزه های علمیه تهران و تبریز بود.

تفکر بسیج مرز ندارد

حاج علی اکبری با اشاره به قرار گرفتن در آستانه هفته بسیج گفت: این هفته فرصت بسیار خوبی برای بازشناسی تفکر حیات بخش بسیج است. امام خمینی(ره)، تفکر بسیجی را ترجمان اسلام ناب ممحمدی معرفی کردند که همه حرکت های آرمان خواهانه در این تفکر ریشه دارند و این تفکر موجب دور شدن طمع دشمنان از تسلط بر کشور می شود.

در نگاه رهبر معظم انقلاب هم، بسیج فراتر از یک نهاد و یک تفکر است. بسیج هر محیطی را با گل های حاوی عطر ارزش های اسلامی عطرآگین می کند و سن و جنسیت و زمان و مکان و مرز نمی شناسد.

وی افزود: دانشجویان، دانش آموزان و طلبه های شهید و همه شهدای مدافع حرم و امنیت و سلامت و جهاد سازندگی و جانبازان و آزادگان سلحشور و پدران و مادران و فرزندان و همسران شهیدان و ایثارگران همه تربیت یافته تفکر بسیجی هستند. بسیج مرز ندارد و جهانشمول است.

شهید چمران، شهید سردار سلیمانی، شهید ابو مهدی المهندس، شهید فتحی شقاقی و دیگر شهیدان جهان اسلام همگی برخاسته از تفکر بسیجی هستند. سید حسن نصرالله، شیخ عیسی قاسم، سید عبدالملک الحوثی، شیخ ابراهیم زکزاکی نیز همگی برخاسته از همین تفکرند و امام خمینی(ره) و امام خامنه ای قافله سالار بسیجیان هستند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: بسیج یک حرکت احساسی نیست و تفکری است که اگر با عمل مجاهدانه گره بخورد شگفتی می آفریند. آرمان خواهی، جهاد فرهنگی، خدمت رسانی، مهرورزی و همه عرصه های زندگی و کسب و کار و تجارت میدان تفکر بسیجی هستند.

مسئولیت پذیری در برابر خانواده، جامعه و جهان رکن این تفکر است. تبلور این تفکر در عرصه مدیریت «ما می توانیم» است. این تفکر مبتنی بر عقلانیت و معنویت است و در همه حوزه ها از جنگ سایبری تا میدان پیچیده دیپلماسی عامل موفقیت است.

حاج علی اکبری تصریح کرد: انشالله، جهان بدون حضور رژیم صهیونیستی را تجربه خواهیم کرد و این مسیری است که تفکر بسیجی آغاز کرده و این تفکر قدم به قدم جامعه اسلامی و امت اسلامی و جامعه بشری را به سوی آن پیش می برد.

مواسات، زمینه‌ساز دولت مهدوی است

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه اول نماز عبادی – سیاسی جمعه تهران از مواسات و نزدیکی دل مومنان به یکدیگر به عنوان مقدمه‌ای برای ظهور حضرت مهدی(عج) و زمینه‌ساز دولت مهدوی یاد کرد.

با اشاره به اهمیت کمک در جامعه اسلامی اظهار داشت: انسان های پارسایی که در اسلام به آنان وعده بهشت داده شده، دارای دو ویژگی مهم هستند. ویژگی نخست آنان شب زنده داری و راز و نیاز با خدا است و ویژگی دوم سهیم شدن با مومنان در اموال و امکاناتی است که خدا در اختیار آنان قرار داده است. این افراد بخشی از دارایی خود را به نیازمندان اختصاص می دهند. این حال پارسایان در این دنیا با کلمه احسان توصیف شده است.

وی با اشاره به اهمیت ایثار و بخشش در جامعه اسلامی گفت: یکی از جلوه های زیبایی و برجسته جامعه انقلابی مواسات است که براساس قاعده اخوت بنا نهاده شده است. در این قاعده مومنان وظیفه دارد با جان، آبرو، مال و سایر ویژگی‌هایی که در آن توانمند هستند یکدیگر را کمک و نیاز مومنان را رفع کنند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: طبع انسان متقی طبع احسانی است که این ویژگی در معارف قرآنی معرفی شده و در کلمات اولیای خدا و در بیان روشن پیامبر اعظم به عنوان مواسات نشانه‌گذاری شده است.

حاج‌علی اکبری با اشاره به ویژگی های مواسات افزود: مواسات یک حق بزرگ است که مومنین در قبال همدیگر بر عهده دارند. این حق دو ویژگی دارد. نخست از طریق کمک بخشی از مال خود به مومنان مشکل آنان را رفع کنند و نمودهای آن نیز خمس، زکات و کفارات است.

وی تصریح کرد: در ثانی مومن خود را از دارایی و چیزهای با ارزشی که دارد محروم سازد و این همان جلوه ایثار است. در این شرایط است که گفته می شود مواسات واجب ایمانی و اخلاقی است و بنا به نص صریح حدیثی از امام موسی کاظم (ع) درجه قرب مومنان در پیشگاه خدا با آن تعیین خواهد شد. اگر انسان مومنی بخواهد به خدای متعال تقرب داشته باشد هیچ عملی اندازه مواسات موثر نخواهد بود.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: مواسات به عنوان یک عمل اسلامی و انسانی سبب الفت قلب مومنان با هم می‌شود و عطر محبت و دوستی را پراکنده می کند و این نشانه صدق و دوستی مومنین و جلوه روشن حیات طیبه اسلامی است. در این شرایط است که مومنین در سختی ها احساس تنهایی نخواهند کرد و تحمل سختی آسان خواهد شد. همچنین مواسات از مصادیق بارز قیام به قسط در این دنیا است. سیره همه اولیا الهی نیز مواسات بوده است.

حاج علی اکبری با اشاره به زندگی حضرت ابوالفضل عباس(ع) گفت: در بین بزرگان دینی یکی از بهترین الگوها، علمدار کربلا است. او با همه هستی و دارایی خود مواسات کرد و در قیام کربلا از هیچ کمکی دریغ نکرد.

وی به اهمیت مواسات از زبان امام جعفر صادق(ع) پرداخت و افزود: امام جعفر صادق(ع) دوستداران خود را با دو ویژگی مهم مشخص کرده است. ویژگی نخست نماز اول وقت و ویژگی دوم مواسات است.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: یکی از وظایف مومنان در زمان غیبت پرداختن به مواسات است که زمینه را برای ظهور فراهم می کند. به هم نزدیک شدن دل ها و مهربانی یک دعوت عملی از امام عصر(عج) برای ظهور محسوب می شود و این راهی است که قائم (عج) خود به ما نشان داده است.

وی افزود: مشکلات کشور هم از کرونا و مسائل معیشتی جان و مال و ثروت افراد را در خطر قرار داده است. در این موضوع باید همه مومنین رزمایش مواسات برگزار کنند، همانطور که رهبر انقلاب به آن اشاره و تاکید داشتند. این رزمایش باید مستمر و ادامه‌دار باشد، جامعه ما نیز در این موارد از خود ظرفیت‌های به‌سزایی نشان داده اند، اما تحقق گسترده آن نیازمند همکاری همگانی است و همه باید در این رزمایش شرکت کنند.

حاج علی اکبری ادامه داد: با همه برادران و خواهرانی که در زلزله هرمزگان و اندیکا دچار خسارت‌هایی شدند، ابراز همدردی می کنیم و خواستار آن هستیم که تمام مسئولین امر به وظایف خودشان به درستی عمل کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا