کد خبر: ۰۵۱۱۹۹13368
لینک کوتاه:
روزنامهکشاورزی

معاون فناوری بانک کشاورزی: سامانه بازارگاه مشکل سیستمی ندارد و وزارت کشاورزی باید تنخواه کارخانه‌ها را صادر کند

به گفته معاون فناوری بانک کشاورزی، سامانه بازارگاه در تخصیص نهاده‌ها مشکل سیستمی ندارد و برای توزیع نهاده بین کارخانه‌ها وزارت جهاد کشاورزی باید برای آن‌ها تنخواه صادر کند.

محمدرضا غفوری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره مباحث انتقادات متعدد فعالان بخش خصوصی به ایرادات سامانه بازارگاه گفت: شفاف‌سازی اطلاعات در حوزه اقتصاد مانع بروز فساد می‌شود؛ یکی از ویژگی‌های بارز سامانه بازارگاه نیز ایجاد شفافیت در حوزه عرضه و توزیع نهاده‌های دامی است.

لازم به یادآوری است که بانک عامل حوزه کشاورزی مسئولیت طراحی و پیاده‌سازی سامانه بازارگاه را برعهده داشته است.

وی با اشاره به اینکه توزیع نهاده‌های دامی بسته به سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی درباره تولیدکنندگان مختلف برنامه‌ریزی و انجام می‌شود، تصریح کرد: سیستم بازار گاه در حال توسعه است و اشکالات آن نیز به تدریج رفع می‌شود به طوری که سامانه بازارگاهی که اکنون با آن مواجه هستیم با سامانه‌ای که حدود یک سال قبل شروع به کار کرد تفاوت‌های بسیار زیادی پیدا کرده است.

معاون فناوری بانک عامل حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه مشکل کارخانه‌های خوراک آماده در سامانه بازارگاه حدود ۲ ماه است که مطرح شده، گفت: در این زمینه ۳۲۷کارخانه به ما معرفی شده‌اند که کار ۱۷۰مورد از این کارخانه‌ها نهایی شده و آنها به طور کامل در سامانه تعریف شده‌اند.

غفوری افزود: حدود ۹۶ کارخانه نیز به دلیل نقصی که در مدارک آنها بوده، هنوز در سامانه تعریف نشده‌اند و ما به آنها فرصت داده‌ایم تا مدارک خود را تکمیل و نهایی کنند؛ بنابراین در صورتی که مدارک این ۹۶ کارخانه تکمیل شود جمعاً ۲۶۶ کارخانه تهیه خوراک دام آماده در سامانه نهایی می‌شوند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در یک سال گذشته سه میلیون تن نهاده از سوی وزارت جهاد کشاورزی به کارخانه‌های تأمین خوراک دام تحویل شده است و اخیراً نیز با پیگیری‌های این وزارت خانه، توزیع نهاده میان کارخانه‌ها از سوی بازارگاه در دست انجام است.

غفوری با اشاره به اینکه بسیاری از افرادی که شفافیت ناشی از فعالیت سامانه بازارگاه به نفع‌شان نیست به دنبال تخریب سامانه هستند، گفت: قطعاً سامانه روند رو به رشدی را طی می‌کند و اکنون علاوه بر توزیع نهاده‌های دام و طیور، توزیع نهاده‌های آبزیان نیز به آن اضافه شده و در صورتی که بازارگاه به گمرک و سامانه جامع تجارت وصل شود، اتفاقات بسیار بهتری می‌افتد.

مشکلات موجود در حوزه نهاده‌های دامی، ربطی به بازارگاه ندارد

این مقام مسئول درباره اینکه برخی مرغداران و کارخانه‌ها خوراک آماده می‌گویند که همچنان امکان تخصیص نهاده به کارخانه‌ها در سامانه بازارگاه وجود ندارد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید برای تخصیص سهمیه مرغدار به کارخانه‌ها، تنخواه (مجوز) صادر کند و بازارگاه در این زمینه به عنوان یک ابزار عمل می‌کند؛ بنابراین از نظر سیستمی برای این کار هیچ مشکلی نداریم و بحث تنخواه باید تعیین‌تکلیف شود و در صورتی که همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی تنخواه را صادر کنند، عرضه به کارخانه‌ها از طریق بازارگاه انجام می‌شود.

غفوری با مرور اینکه سامانه بازارگاه تاکنون ده‌ها بار تغییر ورژن داده و ارتقا یافته است، گفت: این تغییر ورژن‌ها به منظور تطبیق سامانه با برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغی بوده و نشانه توانمندی و پویایی سامانه است؛ ضمن اینکه مباحث مربوط به کمبود توزیع و تناژ کم نهاده، مشکلات ناوگان حمل و نقل و مجوزها و تنخواه‌ها ربطی به سامانه ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا