کد خبر: ۰۹۰۶۰۰44267
لینک کوتاه:
اخبار شرکت هابانک و بیمهروزنامه

نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک شهر: کسری بودجه دولت‌ها و پرداخت سودهای نامتعارف علت افزایش نقدینگی است

نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک شهر با بیان این‌که رشد فزاینده نقدینگی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که همواره کشور ما با آن روبه رو بوده است، گفت که کسری بودجه دولت‌ها، پرداخت سودهای نامتعارف از سوی برخی از بانک‌ها در شبکه بانکی و…را می‌توان به عنوان مهم‌ترین علل افزایش نقدینگی معرفی کرد.

به گزارش روابط‌عمومی بانک شهر، محسن زرندی مقدم در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد که با محوریت بررسی مدیریت نقدینگی و چرایی افزایش فزاینده آن انجام شد؛ به عنوان کارشناس ارشد اقتصادی به بیان دیدگاه‌های خود در حوزه چالش‌های نقدینگی و تبعات آن پرداخت.

او در این گفت‌وگو با بیان این‌که مدیریت رشد فزاینده نقدینگی همواره یکی از کلیدی‌ترین موضوعات در اقتصاد دنیا و به خصوص در اقتصاد کشور ما بوده است، گفت: ضمن آرزوی موفقیت برای رئیس جمهوری منتخب؛ امیدواریم در دولت جدید اقدامات جدی در این حوزه صورت گیرد.

رشد نقدینگی

زرندی مقدم با بیان اینکه متاسفانه هر ۳سال یکبار نقدینگی در کشور ۲برابر می‌شود، تصریح کرد: چالش اصلی این است که در قبال این رشد نقدینگی تولید داخلی رشد نمی‌کند و یا به عبارت دیگر این نقدینگی به سمت تولید هدایت نمی‌شود.

او افزود: حجم نقدینگی باید متناسب با میزان تولید کالا باشد، تا تعادل اقتصاد حاصل شود، در غیر این صورت بدون تردید موجب بروز تورم، رکود و یا تورم رکودی خواهد شد؛ در همین حال باید عنوان کرد، مصرف‌کننده به دلیل افزایش نقدینگی و تولید نکردن، مجبور به تهیه مواد مصرفی با قیمتی بالاتر خواهد بود که این مهم در بلند مدت موجب افزایش سهم هزینه‌های مصرفی خواهد شد.

این کارشناس ارشد اقتصادی با تاکید بر ضرورت مهار نقدینگی در کوتاه و بلندمدت، خاطرنشان کرد: اصلاح و به‌روزرسانی قوانین پولی – بانکی یکی از ضروریات است که امیدواریم به همت دولت جدید و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی محقق شود.

او ادامه داد: لازم است نقدینگی در بلندمدت نیز مدیریت شود که بهترین راهکار برای تحقق این مهم تمرکز بر بازار سرمایه و جذب نقدینگی مازاد از طریق این بازار است.

پرداخت سودهای نامتعارف بانکی

زرندی مقدم با تاکید بر این‌که سودهای پرداختی از سوی برخی بانک‌ها در شبکه بانکی را نیز می‌توان به عنوان یکی از علت‌های افزایش نقدینگی معرفی کرد، گفت: در حال حاضر اصل یکسان‌سازی و انضباط‌بخشی در نظام پولی و بانکی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و متاسفانه طی سال‌های اخیر شاهد یک ناهماهنگی در پرداخت سود بین بازار سرمایه و شبکه بانکی بوده‌ایم.

نقش تحریم‌های بین المللی

زرندی مقدم در پایان این گفت‌وگو، نقش تحریم‌های بین المللی را در افزایش نقدینگی کم‌اثر ندانست، اما تاکید کرد: بخش کوچکی از مشکلات اقتصادی امروز کشور ما به تحریم‌ها گره خورده است که البته با اتکاء به توان جوانان، نخبگان و استفاده از ظرفیت‌های داخلی می‌توانیم شاهد شکوفایی اقتصاد در کشور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا