کد خبر: 12020024669
بازار

نرخ شکر مصرفی خانوار کیلویی ۸ هزار و ۷۰۰ تومان است

قائم‌مقام وزیر صمت با بیان این‌که باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود گفت: در بخش خانوار نرخ هشت‌هزار و ۷۰۰ تومان است و در زمان حاضر اعمال می‌شود.

به گزارش تسنیم، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، محمدصادق مفتح با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه‌شب شبکه دو سیما ابراز کرد: منسجم‌ترین شبکه توزیع، فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که بدون هیچ محدودیت شکر در آنجا عرضه می‌شود.

البته به این معنا نیست که در صنف توزیع نمی‌شود بلکه در صنف لبنیات و خواروبار هم شکر توزیع می‌شود، ولی شبکه‌ای که تنظیم و تعادل بازار را انجام می‌دهد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعمال می‌شود.

وی افزود: شکر با قیمت ۶ هزار و ۳۰۰ تومان درب انبار به‌صورت فله می‌باشد که به‌خاطر کنترل بازار مقرر شده در بسته‌های یک‌کیلویی با قیمت ۸ هزار و ۷۰۰ تومان تحویل خانوار شود.

وی ادامه داد: قیمت صنف و صنعت شکر هم ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان است.

مفتح گفت: توزیع شکر بدون محدودیت انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از اقلامی که در ایام عید و ماه مبارک رمضان پیک مصرف دارد شکر است و بر اساس گزارشات تا امروز مشکلی در توزیع نیست.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی تصریح کرد: در بازار شکر کمبود عرضه وجود ندارد و زمانی که شکر به واحد بسته‌بندی می‌رسد هزینه بسته‌بندی آن محاسبه می‌شود و قیمت دوم پیدا می‌کند.

دولت در بازار شکر نظارت داشته باشد ولی دخالت نکند

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: دولت اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

قاسمعلی حسنی متذکر شد: نرخ‌های امروز بازار شکر ۶هزار و ۶۵۰ تومان، هشت‌هزار و ۷۰۰ تومان، ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان، ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان و ۱۵هزار تومان است که شکر با قیمت هشت‌هزار و ۷۰۰ تومان در برخی فروشگاه‌ها نیست.

وی گفت: بنکداران حق انتخاب قیمت ندارند و در ۴۲ سال گذشته تمام قیمت‌گذاری‌ها محکوم به شکست بوده است و هیچ‌وقت رعایت نشده و جوابگو نبوده است و همیشه مردم کالایی را که با نرخ دولتی وارد شده است با نرخ آزاد مصرف کرده‌اند.

حسنی درباره نظام توزیع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم گفت: برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این شرایط کرونایی تنها دو بسته شکر می‌دهند که باید توزیع به‌صورت گسترده‌تر انجام شود.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر بنکداران شکر را با قیمت ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کنند که این قیمت هم برای تمام بنکداران میسر نمی‌شود و مجبورند با قیمت بالاتر تهیه کنند و الآن با قیمت ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان توسط بنکداران به فروش می‌رسد که با قیمت ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی گفت: تا ۱۵ آبان پیک مصرف شکر وجود دارد و بر اساس فصل پیشِ‌رو آبمیوه‌فروشی‌ها و نوشیدنی‌ها و غیره به این شرایط اضافه می‌شوند.

حسنی افزود: مصرف‌کننده در زمان حاضر شکر را با دلار ۴۵هزار تومان مصرف می‌کند چرا که هر تن شکر ۳۸۴ دلار است که با دلار ۲۳هزار تومان قیمت شکر ۷ هزار و ۳۵۰ تومان می‌شود وقتی این قیمت به ۱۶هزار تومان می‌رسد یعنی با دلار ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در هزار و ۱۰۰ شهر شکر زیر ۱۵ هزار تومان در بخش آزاد به دست مصرف کننده نمی رسد.

وی ادامه داد: در بازار شکر گران فروشی و سود جویی اتفاق می افتد.

حسنی تصریح کرد: دولت باید کار را به کاردان بسپارد و اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و دولت نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت ها پایین می آید.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در سه سال گذشته هفت بار قیمت ها تغییر پیدا کرده است و از دولت درخواست می کنیم نظارت داشته باشد ولی دخالت نکند
البته پیام های مخاطبین به برنامه حاکی از گلایه از وضع شکر در بازار بود.

 پیمان حصادی مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: در سال ۹۹ در کشور مجموعاً یک میلیون و پانصد و هفتاد هزار تن شکر تولید شده است ولی در سال ۹۸ تولید شکر به میزان نهصدو هشتاد هفت هزار تن بوده است.

وی با بیان اینکه با توجه به نیاز کشور، شکر وارد شده است ادامه داد: در سال ۹۹ تقریباً یک میلیون و ۱۱۷ هزار تن و در سال ۹۸ یک میلیون و هشتصد هزار تن شکر وارد کشور شده است.

آقای حصادی افزود: مصرف سرانه شکر بر مبنای ۲۷ کیلوگرم است که نیاز سالانه ما حدود دو میلیون و ۲۵۰ هزار تن است و ماهانه هم ۱۸۵ هزار تن نیاز کشور است.

تغییری در نرخ شکر انجام نمی شود

مفتح گفت: تغییری در نرخ شکر انجام نمی شود چون هیچکدام از عوامل تعیین کننده نرخ ، تغییر نکرده است و توزیع هم به شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مشکلی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: پیک مصرف شکر در ایام عید و ماه رمضان است که عمده تولید کنندگان قبل از مام رمضان و ایام عید سهمیه را دریافت می کنند و شکر جزو کالاهایی است که در توزیع آن مشکلی وجود ندارد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اضافه کرد: قیمت اعلام شده و پنج نرخ برای شکر صحیح نیست و محدودیتی در توزیع شکر وجود ندارد.

وی ادامه داد: مازاد شکر به ذخایر استراتژیک افزوده شده است و لزوماً جمع واردات و تولید داخلی، مصرف نیست بلکه بخشی از آن ذخایر استراتژیک کشور است که در همه کالاها اعمال می شود.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی افزود: میانگین مصرف شکر در کشور حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن است.

وی تصریح کرد: باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود ولی در بخش خانوار نرخ هشت هزار و ۷۰۰ تومان است و در حال حاضر اعمال می شود.

مفتح اضافه کرد: شکر تولید داخل و وارداتی با نرخ بازرگانی دولتی توزیع می شود و بخش عمده تولید داخل به بازرگانی دولتی فروخته می شود.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: اگر کرایه حمل، هزینه های بانکی، خرده فروشی و عمده فروشی را در نظر بگیریم نرخ شکر اعلام شده صحیح است.

وی افزود: شکر با قیمت ۶ هزار و ۳۰۰ تومان به واحدهای بسته بندی می رسد که این واحدها با در نظر گرفتن هزینه مالی، بسته بندی و غیره به قیمت هشت هزارو ۷۰۰ تومان به دست مصرف کننده می رسانند و شکر با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان هم برای صنف و صنعت است.

مفتح ادامه داد: پنج نرخ برای شکر صحیح نیست بلکه مبنای آن متفاوت است.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در باره برنامه ریزی برای بازار شکر گفت: برنامه ریزی بر اساس روال سابق است البته در ابتدای فصل برداشت نیشکر و چغندر بهاره در خوزستان هستیم و در پایان تابستان چغندری ها به بازار می آیند و الان در فصل برداشت هستیم البته موجودی خوبی هم داریم با توجه به اینکه خریدهای خوبی هم انجام شده است و کمبود حدود یک تا یک و نیم میلیون تن از بازارهای خارجی خریداری شده که بخشی از آن ترخیص شده و بخش دیگر در حال ترخیص یا حمل به کشور است.

وی افزود: افق بازار شکر، روشن است و مشکلی در این بازار نخواهیم داشت.

مفتح ادامه داد: تغییری در نرخ شکر انجام نمی شود چون هیچکدام از عوامل تعیین کننده نرخ ، تغییر نکرده است و توزیع هم به شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مشکلی وجود ندارد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: واردات برای بخش خصوصی در حال انجام است که با ارز نیما می توانند وارد کنند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا