هشدار زالی درباره تکرار تجربه تلخ اردیبهشت ۹۹ با بازگشایی‌های شتابزده

  کد خبر: ۱۴۰۹۹۹7449
  لینک کوتاه:

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، هشدار داد که شرایط تهران هنوز شکننده است وبازگشایی‎های شتابزده می‎تواند باعث تکرار تجربه تلخ اردیبهشت شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی با اشاره به ساختار ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونای پایتخت به ارائه گزارشی درخصوص وضعیت بیماری کرونا در تهران و آمار مبتلایان و بستری‎شدگان پرداخت و گفت: خوشبختانه آمار حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.

وی افزود: شرایط تهران هنوز شکننده و ناپایدار است وبازگشایی‌های شتابزده می‌تواند باعث افزایش شیوع بیماری و تکرار تجربه تلخ اردیبهشت شود.


زالی رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و حمل و نقل عمومی را دو عامل خطر مهم در افزایش شیوع و انتقال کووید ۱۹ برشمرد و یادآور شد: فضاهای مسقف و بدون تهویه مناسب با حضور بیش از ۱۵ نفر از جمله کانون‌های خطر بیماری محسوب می‌شوند.

وی به عنوان یکی از مداخلات مهمی که هرچه سریعتر باید انجام پذیرد به افزایش ناوگان اتوبوسرانی و واگن‌های مترو اشاره کرد که می‌تواند به طور چشمگیری میزان سرایت بیماری را کاهش دهد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری در پایتخت در ادامه گفت: از شنبه شرایط تهران به عنوان شهر نارنجی تلقی می‌شود اما باید توجه داشت که برخی از محدودیت‌ها مثل حضور حداکثر ۵۰ درصد کارکنان، تعطیلی برخی مشاغل گروه سه و چهارم، اجرانشدن مراسم و برنامه‌های تجمعی آیینی کماکان پابرجاست.

وی در ادامه بر لزوم اجرای برنامه‎های راهبردی برای کنترل بیماری نظیر حضور نیافتن افراد در مجامع غیرضروری، ارائه خدمات مدنی و شهری به صورت الکترونیکی تاکید کرد و یادآور شد: اجرای طرح شهید سلیمانی در تهران به منظور شناسایی و ردیابی سریع بیماری، درمان سریع‎تر و قرنطینه‎سازی و ایزولاسیون اولیه و هوشمند انجام می‌شود.

زالی در ادامه خواستار رفع چالش‌های استان تهران در حوزه زیرساخت‎های بهداشتی و درمانی  شد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال شاهد افزایش بیش از ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی برای درمان بیماران و همچنین تکمیل و فعال‎سازی بخشی از  ۲۷۰ پروژه بهداشتی مغفول مانده در تهران برای ارتقای ارائه خدمات بهداشتی باشیم.

دورکاری ۵۰ درصدی کارمندان تهران از امروز

از سوی دیگر غلامرضا عباس پاشا، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران با اشاره به وضعیت دورکاری کارمندان در استان تهران گفت: با توجه به همکاری مطلوب مردم و اقدامات انجام شده اکثر نقاط استان تهران در وضعیت نارنجی قرار دارد و تنها پیشوا در وضع قرمز است.

وی ادامه داد: با توجه به این موضوع بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی مربوط به وضعیت نارنجی در استان تهران اعمال می‎شود و از روز شنبه ۱۵ آذر به مدت یک هفته یعنی تا ۲۱ آذر این شرایط حاکم خواهد بود و در ادامه وضعیت شهرها به صورت هفتگی بررسی و نحوه فعالیت ادارات اطلاع‎رسانی می‎شود.

 وی افزود: در وضعیت نارنجی، ادارات ارائه‎دهنده خدمات ضروری و دستگاه‎های مرتبط با ماموریت‎های اساسی و مدیریت شهری می‎توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول(در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان خود اقدام کنند و در سایر ادارات ارائه خدمات با حضور ۵۰ درصدی کارکنان انجام خواهد شد.

 معاون استاندار تهران تاکید کرد: در مورد شهرهای قرمز نیز ادارات ارائه‎دهنده خدمات ضروری و دستگاه‎های مرتبط با ماموریت‎های اساسی و مدیریت شهری می‎توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا پنجاه درصد کارکنان خود اقدام کنند، مشروط بر آنکه خللی در ارائه خدمات ضروری به وجود نیاید و در سایر ادارات ارائه خدمات با حضور حداکثر یک سوم کارکنان انجام خواهد شد.

اخبار روز
خروج از نسخه موبایل