کد خبر: ۰۳۰۷۰۰47638
لینک کوتاه:
جهاندولتسیاست

وزیر امور خارجه: اقدام عملی سازنده‌ای از بایدن مشاهده نشده است

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام اینکه تاکنون هیچ اقدام عملی سازنده‌ای از رئیس‌جمهور آمریکا در ارتباط با برجام مشاهده نشده است، تأکید کرد برای دولت جدید ایران اقدامات عملی بیش از حرف و کلمات اهمیت دارد.

به گزارش تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  در نشست روز جمعه با روزنامه نگاران و خبرنگاران ارشد رسانه های آمریکایی و سازمان ملل سیاستهای دولت جدید با تمرکز بر سیاست خارجی را تبیین کرد.

وی در سخنان مقدماتی اظهار داشت: اولویت اصلی دولت جدید پیگیری سیاست خارجی متوازن است. ما برای ارتباط با همه کشورهای جهان برنامه داریم و تنها دولتی که از نظر ما مشروعیت نداشته و ارتباطی بین ما و آن برقرار نخواهد شد رژیم جعلی اسرائیل است که آن را به رسمیت نمی شناسیم و نسبت به سیاستهای غیر سازنده و اقدامات تخریب کننده آن در منطقه مواضع روشن و دقیقی داریم.

ملاک ما مشاهده رفتار عملی دولتمردان آمریکایی است

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص آمریکا نیز اظهار داشت: ملاک ما مشاهده رفتار عملی سیاستمداران و دولتمردان آمریکایی است. ما بر اساس رفتار عملی آقای بایدن تصمیم خواهیم گرفت.

امیرعبداللهیان در خصوص موضوع برجام با اشاره به اینکه آمریکایی ها از یکسو به بازگشت به برجام تاکید می کنند و از ایران می خواهند که به میز مذاکرات وین برگردد اما همزمان   تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال می کنند، این نوع رفتار را متناقض خواند که حاوی پیام سازنده ای نیست.

وزیر امور خارجه با یادآوری این نکته که دولت جدید از زمان شروع  به کار، سیاست روشن و صریح خود در قبال برجام  مبنی بر به رسمیت شناختن تداوم مذاکرات، فاصله نگرفتن از برجام و پیگیری بازگشت کامل همه طرفها به برجام را اعلام کرده است، تاکید کرد که این‌ پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.

دولت جدید ایران دولتی عمل گرا است

وی سفر رافائل گروسی به تهران و دیدار با رئیس جدید سازمان انرژی اتمی و توافق سازنده ای که با یکدیگر داشتند را علامت و اقدام مثبت دیگری از سوی ایران برشمرد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود به دریافت پیام های رسانه ای و دیپلماتیک متعارض از کاخ سفید اشاره کرده و خطاب به اصحاب رسانه در نیویورک اظهار داشت: دولت جدید ایران دولتی عمل گرا است.

برای ما بیش از حرف و کلمات، میزان عمل دولتمردان آمریکایی به تعهداتشان اهمیت دارد. این قابل قبول نیست که بایدن از یکسو از مذاکره، توافق و حتی درخواست برای مذاکره دوجانبه با ایران صحبت کند اما سیاست های غلط رئیس جمهور قبلی آمریکا یعنی ترامپ را ادامه دهد.

رفتار آمریکا است که نتیجه مذاکرات برجام را مشخص می کند

این رفتار آمریکا است که نتیجه مذاکرات برجام را مشخص می کند. از زمانی که آقای بایدن مسئولیت خود را به عهده گرفته است هیچ اقدام عملی سازنده به غیر از اظهار نظرهای متناقض از او مشاهده نشده است.

وزیر خارجه درادامه با اشاره به عدم امکان استفاده ایران از پولها و دارایی های خود در بانک های ژاپن، کره جنوبی و برخی از کشورها برای خرید داروهای مورد نیاز و واکسن، از تحریم های آمریکا به عنوان جنایت و تروریسم نام برد.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: در حال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و به زودی مذاکرات  وین از سر گرفته خواهد شد. درعین حال بر این نکته تاکید کرد که مذاکره ای را سازنده می دانیم که دارای نتایج ملموس و عملی باشد.

ایالات متحده آمریکا از فرصت استفاده کند

امیرعبداللهیان در خصوص موضوعات منطقه ای نیز با اشاره به اینکه در سیاست خارجی دولت جدید ایران طراحی برخورداری از بهترین مناسبات با کشورهای همسایه و منطقه دنبال  می شود، در جریان بودن گفتگوها در خلیج فارس، ابتکارات سازنده  برای بازگشت صلح به یمن و سوریه و همچنین تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و پیشرفت و توسعه در عراق را به عنوان رئوس اولویت های سیاست های منطقه ای برشمرد.

وزیرخارجه در همین راستا اظهار داشت: اولویت دهی به همسایگان و قاره آسیا، به معنی نادیده گرفتن بقیه اولویت ها نیست بلکه دنبال کردن سیاست خارجی متوازن و روابط خارجی فعال با همه کشورها و مبتنی بر احترام و منافع متقابل، اصول سیاست خارجی دولت جدید است.

وزیر امور خارجه در پایان سخنان خود خطاب به دولتمردان آمریکا اظهار داشتند: ایالات متحده آمریکا نیز می تواند با تجدید نظر در سیاست های غلط و غیرسازنده خود در قبال جمهوری اسلامی ایران از این فرصت استفاده کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا