کد خبر: ۲۰۰۸۹۹6256
  لینک کوتاه:
راه و مسکنروزنامه

وزیر راه: رسوب یک ساله چرخ و محور قطار در گمرک شگفت‌انگیز است

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد که در شرایطی که مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و مصوبات ستاد اقتصادی کشور بر این استوار است که هیچ یک از نهادهای تولید در گمرکات نماند، شگفت‌انگیز است که چرخ و محور واگن، یک سال در گمرک رسوب می‌کند.

محمد اسلامی‌ در مراسم ورود ۱۲۲ دستگاه انواع ناوگان ریلی تولید داخل به شبکه ریلی گفت: در شرایط کنونی و پر التهاب که کشور ما جنگ اقتصادی را تجربه کرده در این زمینه باید به ساز و کار‌ها توجه کنند تا بتوانیم اقداماتی در حوزه گره گشایی برداریم.

او با تاکید بر اینکه زمانی که دستورات از سوی مقام معظم رهبری و همچنین رئیس جمهوری و همچنین دستگاه‌های مختلف اعلام شده انتظار می‌رود که گمرک در بحث ترخیص کالا اقدامات متناسب را انجام دهد و تصریح کرد: نباید کالای مورد نیاز دستگاه‌های مختلف در گمرکات از جمله چرخ و پیچ و مهره‌های ریلی باقی بماند و در یک سال گذشته ترخیص نشدن این کالا‌ها در گمرکات شگفت انگیز است و باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای ترخیص آن صورت گیرد.

او ادامه داد: ما امروز با همت مهندسان و پژوهشگران داخلی از یک ترمز داخلی رونمایی کردیم که نشانگر پیشرفت در حوزه حمل و نقل ریلی است.

اسلامی ‌تصریح کرد: در این راه ما نیازمند مراقبت‌های ویژه هستیم و باید ساز و کار برای شرایط کنونی که مورد تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌ایم صورت گیرد. همچنین در بحث زیرساخت‌ها از ظرفیت تولید ملی استفاده شده و برای اولین بار در تمامی‌خطوط ریلی از این ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: هرجا که خطوط ریلی ایجاد شده زیرساخت‌های آن را هم متناسب با آن توسعه می‌دهیم و با حمایت از تولید داخل از این بخش و فرصت‌ها استفاده می‌کنیم؛ و با استفاده از نیروی انسانی حرفه‌ای گام‌های بزرگی در این بخش بر می‌داریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تجهیز، نوسازی و روزآمدسازی در بخش ناوگان ریلی، گفت: در بخش زیرساخت از ظرفیت تولید ملی بهره‌مند بوده‌ایم، برای اولین بار است که امسال زیرساخت ریلی را توسعه می‌دهیم و در کنار آن نیروی انسانی به عنوان بالاترین ارزش ما در شرکت راه‌آهن در قالب سامانه‌ای اطلاعات آن‌ها بررسی می‌شود تا سازمانی هوشمند و کارآمد در راه‌آهن داشته باشیم.

بانک‌ها در روند اعطای تسهیلات به شرکت‌های ریلی تسریع کنند

او با بیان اینکه از بانک‌ها تقاضا دارم که هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای پرداخت تسهیلات به شرکت‌های ریلی را در دستور کار خود قرار دهند، گفت: از بانک‌ها به ویژه بانک ملت انتظار داریم که تسهیلات مربوط به شرکت‌های ریلی را که به آن‌ها واگذار شده، طبق وعده‌ای که اعلام کرده بودند زودتر پرداخت کنند.

اسلامی ‌ادامه داد: با رایزنی‌هایی که با بانک مرکزی انجام داده‌ایم و با توجه به تامین و برآورد خسارت‌ها، امیدواریم این تسهیلات به موقع پرداخت شوند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه خصوصی سازی تصمیمات مهمی‌گرفته شده است، افزود: امیدواریم با اخذ تصمیمات درست بتوانیم این مشکلات را رفع کنیم.

به گفته این مقام مسئول برخی از این دستگاه‌ها در حوزه خصوصی سازی با مشکلاتی رو‌به‌رو بوده‌اند که امیدواریم هرچه سریعتر اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

اسلامی ‌با بیان اینکه ما باید بتوانیم گره از تولید برداریم گفت: در فرآیند خصوصی سازی با مشکلاتی روبه‌رو بوده‌ایم که بخشی از کارخانه‌ها از این مشکلات در حوزه خصوصی سازی در رنج بودند که امیدواریم بخشی از این مشکلات هرچه سریع‌تر رفع شود.

اسلامی ‌با بیان اینکه مرحله ششم و هفتم بهره‌برداری از ناوگان ریلی امروز رونمایی شد، گفت: امروز مراحل ورود ۱۲۲ دستگاه ناوگان ریلی تولید داخلی و تدارک ۱۵ دستگاه لوکوموتیو جرثقیل دار با استفاده از تسهیلات مالی خارجی به بهره‌برداری رسید.

او ادامه داد: امسال سال کاهش تولید است و با توجه به آن که دولت از ماه‌های گذشته در جنگ اقتصادی قرار گرفته اجرای چنین پروژه‌هایی نقش بسیار موثری در کاهش وابستگی به خارج دارد.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: تهاجم همه جانبه دشمن تمام شریان‌های اقتصادی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و بنابراین لازم است که ما در جهت برداشتن موانع تولید اهتمام ویژه داشته باشیم.

اسلامی ‌توضیح داد: تلاش می‌کنیم با کارگران حوزه حمل و نقل ریلی، روان‌تر و راحت‌تر و با اعتماد سازی متقابل در جامعه بتوانیم این برنامه‌ها را با اولویت‌های خود را ادامه دهیم.

بهره‌برداری از سامانه داخلی ترمز واگن‌های باری

در این مراسم نیز معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اولین سیستم ترمز ملی واگن‌های باری کشور که تا پیش از این ۱۰۰ درصد وارداتی بود، به همت تولیدکنندگان داخل، بهره‌برداری می‌شود.

سعید رسولی ادامه داد: نهضت بهسازی و نوسازی ناوگان از سال گذشته در دستور کار شرکت راه‌آهن قرار گرفت و امیدواریم ناوگانی در شأن مردم داشته باشیم.امروز همچنین از طریق تسهیلات خارجی که از سال‌های گذشته فراهم شده بود ۱۵ دستگاه لکوموتیو جرثقیل‌دار وارد شبکه شد که موجب ارتقاء ایمنی شبکه ریلی می‌شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن افزود: با همت کارخانجات راه‌آهن و حمایت از تولید داخل، امروز اولین سیستم ترمز ملی واگن‌های باری کشور افتتاح می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم ترمز واگن، جزو سامانه‌هایی بود که ۱۰۰ درصد در آن وابستگی خارجی وجود داشت و وارداتی بود اما امروز در داخل تولید می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین در راستای توجه به سرمایه‌های انسانی امروز سامانه پروژه مدیریت استعدادهای راه‌آهن افتتاح می‌شود؛ ۳۷۷۵ نفر از کارشناسان و مدیران راه‌آ‌هن در مرحله اول مخاطبان این طرح خواهند بود و اطلاعات خود را در سامانه بارگذاری می‌کنند در ۶ مرحله ارزیابی می‌شوند و بدین ترتیب ما بانک اطلاعاتی خوبی از استعدادهای موجود راه‌آهن خواهیم داشت و در مشاغل کلیدی و انتخاب مدیران از این سامانه استفاده می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا