کد خبر: 031201121776
تولید و بازرگانیروزنامه

وزیر صمت: ریشه اصلی مشکلات اقتصادی به هم ریختگی سازو کاری است

وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور، به هم ریختگی ساز و کاری است؛ یعنی نهادها، قوانین، مقررات، فرایندها، تصمیمات و ساز و کارها دچار اشکال هستند که نتیجه آن بی‌ثباتی و غیرقابل پیش‌بینی بودن اقتصاد و بروز ناترازی است.

سید رضا فاطمی امین اظهار کرد:  در ۱۰ ماهه امسال در مقایسه با ۱۰ ماهه سال گذشته، صادرات غیر نفتی رشد ۱۷.۷ درصدی داشته است.

در این واردات هم ۱۶.۹ درصد رشد داشته که ۱۶ درصد آن مربوط به رشد واردات کالاهای واسطه‌ای و ۵۱ درصد رشد واردات کالاهای سرمایه‌ای بوده که هر دو به معنای حرکت رو به جلوی تولید است.

همچنین واردات کالاهای مصرفی در این مدت کاهش هشت درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه بررسی آمارهای بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد در شش ماهه نخست امسال رشد ۱۵ درصدی سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات اتفاق افتاده، گفت: تا پایان شهریور امسال رشد بخش صنعت ۴.۹ درصد به ثبت رسیده که از میانگین ۳.۳ درصدی رشد اقتصادی کشور بالاتر است.

باید گفت رشد صنعت مهم‌تر از سایر بخش‌ها است زیرا رشد این بخش است که اشتغال ایجاد می‌کند.

به گفته این مقام مسئول ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور، به هم ریختگی ساز و کاری است؛ یعنی نهادها، قوانین، مقررات، فرایندها، تصمیمات و ساز و کارها دچار اشکال هستند که نتیجه آن بی‌ثباتی و غیرقابل پیش بینی بودن اقتصاد و بروز ناترازی است.

وی همچنین با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته رشد اقتصادی اندک بود، تصریح کرد: یعنی درآمدهای مردم رشد زیادی نداشته است، اما تورم های بالایی تجربه کردیم و این به‌هم‌ریختگی، قدرت خرید مردم را کاهش داده است و به بروز ناترازی درآمد و هزینه خانوارها انجامیده است.

همچنین ناترازی در زنجیره تولید هم وجود دارد. به طور مثال هر چند سال گذشته میلادی رشد هشت درصدی در تولید فولاد شاهد بودیم که بیشتر از رشد کشورهایی همچون آلمان، چین، فرانسه و کره جنوبی بود، اما ناترازی شدیدی در زنجیره فولاد کشور شاهد هستیم.

فاطمی امین با بیان اینکه برای رفع مشکلات باید همه مسائل را با هم تحلیل کرد، اما حل آنها باید مطابق نقشه راه و اولویت‌بندی باشد، گفت: یکی از مسائلی که باید از سوی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی حل شود و هماهنگی و همکاری بین حاکمیت و کسب و کارها را نیاز دارد، موضوع صادرات است.

صادرات به دلیل ارزآوری و تامین منابع ارزی برای واردات اهمیت دارد. اما برای اینکه در عرصه جهانی حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم باید به تولید و صادرات کالاهایی بپردازیم که کمتر کشوری به آن ورود کرده است که به آن “شاخص پیچیدگی” اطلاق می‌شود.

وی از هدفگذاری در این زمینه خبر داد که این شاخص طی چند سال آینده در اقتصاد ایران از ۶۵ به ۴۰ برسد گفت: امروز در یک تله کاهش قدرت خرید قرار داریم.

توسعه صادرات می‌تواند در این زمینه اثربخش باشد، یعنی از طریق صادرات است که تولید و اشتغال شکل گرفته و تقاضا به حرکت در می آید و یکی از کارکردهای پیشران‌های اقتصادی نیز باید همین باشد.

فاطمی‌امین با بیان اینکه سرمایه‌گذاری با رویکرد آمایش سرزمینی و همچنین در راستای تکمیل زنجیره‌های ارزش و زنجیره‌های تامین شکل نگرفته، گفت: به طوری که هم اکنون شهرهای داریم که با مشکل کمبود نیروی کار مواجه‌اند و در مقابل شهرها و مناطقی در کشور وجود دارد که سرمایه‌گذاری و فرصت‌های شغلی اندکی در آنها تعریف شده است. در وزارت صنعت، معدن و تجارت ۴۵۰ شهرستان در چهار گروه طبقه‌بندی شده و به دنبال تغییر توزیع جغرافیایی سرمایه‌گذاری هستیم.

وی بر لزوم سرمایه‌گذاری به ویژه در جاهایی که در زنجیره‌ها نقص وجود دارد و همچنین به لزوم احیا و فعال‌سازی واحدهای غیر فعال یا واحدهایی که با کمتر از ظرفیت واقعی کار می‌کنند تاکید کرد و گفت: ۳۰ درصد واحدهای کشور با نقص مدیریتی مواجه هستند، این در حالی است که بنگاه‌های بزرگ و بالغ می‌توانند به چنین واحدهایی کمک کنند. نقشه راه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه گام اساسی تعریف شده که گام نخست آن (از مهر ۱۴۰۰ تا اسفند امسال) متمرکز بر اصلاح ساختارهای وزارتخانه و گام دوم آن بر بازآفرینی در کسب و کارها و تمرکز و توان مدیریتی قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا