کد خبر: 140103155090
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیبورس

پایان بورس امروز ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ / بازگشت فروشندگان از تعطیلات

نماگرهای بورس امروز پس از افزایش ارتفاع در روزهای معاملاتی ابتدایی سال ۱۴۰۳، متوقف و سپس نزولی شدند. به طوری که هر دو نماگر اصلی بازار در پایان بورس امروز افت کردند. این نزول در شاخص هم‌وزن شدیدتر بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاملات میدان فردوسی خبر از افزایش روز‌افزون قیمت دلار آمریکا می‌دهد و این موضوع سبب شد تا اهالی بازار سهام نیز به فکر سرمایه‌گذاری در این بازار بیفتند. به طوری که در پایان بورس امروز بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. هرچند این موضوع در بلندمدت موتور محرک بورس به حساب می‌آید، اما در کوتاه‌مدت و جو هیجانی، تمایل به خرید دلار بیشتر است.

روز گذشته همچنین کنسولگری ایران در دمشق مورد حمله تروریستی رژیم صهیونیستی واقع شد؛ این موضوع نااطمینانی سیاسی را در معاملات امروز بازار سهام به همراه داشت. باید توجه داشت که بازار سهام در کوتاه‌مدت با اخبار سیاسی و قیمت دلار درگیر است و تا زمان کاهش ریسک‌های سیاسی این موضوع ادامه دارد.

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت کندل روز معاملاتی گذشته خود رفتار کرد. به طوری که در پایان بورس امروز، شاخص کل با کاهش ۱۵ هزار و ۷۲۶ واحدی که معادل ۰.۷ درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و ۲۴۵ هزار واحدی ایستاد.

در طرف دیگر اما قیمت معاملات سهم‌های کوچک بازار سهام نزول بیشتری را به خود دیدند؛ به طوری که شاخص هم‌وزن بازار در پایان بورس امروز ۱۰ هزار و ۳۸۱ واحد که معادل ۱.۳۵ درصد این شاخص است کاهش ارتفاع داد و به سطح ۷۵۹ هزار و ۸۲۷ واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری، حجم معاملات را ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و ۱۷۶ میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

مانند روند روز معاملاتی گذشته ورود و خروج پول حقیقی، این عدد در روز جاری منفی بود. به طوری که در پایان بورس امروز حدود ۵۵۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است. موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد، اینکه تا لحظه تنظیم این گزارش حدود ۶۷۴ میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شده است.

بیشترین ارزش معاملات خرد

در جریان معاملات امروز سه سهم ذوب، فزر و خودرو بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های ذوب، شستا و خودرو به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

ولکار با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، لابسا نیز با افت ۶.۹۹ درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های فزر، سرچشمه و نوری تعلق گرفت. همچنین در جریان معاملات امروز سهم‌های سرچشمه، سپیدار و واعتبار ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که پول هوشمند از نمادهای کرومیت، وبانک و وساپا خارج شده است.

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های کهرام، گنگین و وارس رقم خورد. همچنین جم در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد کیا بود.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا