کد خبر: 270102125630
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانیجهان

پول صادرات زعفران ایرانی در جیب طالبان

فرشید منوچهری دبیر شورای ملی زعفران، ورود دولت طالبان به حوزه صادرات زعفران ایران را تائید و عنوان کرد: بخشی از زعفران ایران به صورت غیرقانونی و قاچاق وارد کشور افغانستان می‌شود. سپس این محصول با نام و برند ملی این کشور به بازار‌های دیگر می‌رسد.

پس از واگذاری بازار داخلی به قاچاقچیان، زعفران ایران سر از افغانستان درمی‌آورد و طالبان آن را به نام خود به سایر کشور‌ها صادر می‌کند.

به گزارش برنا، زعفران به دلیل فواید بی‌نظیر سلامتی که دارد بسیار معروف است. به این ادویه اغلب طلای سرخ گفته می‌شود و نه فقط به دلیل قیمت آن بلکه به دلیل خواص بی‌شماری که ارائه می‌دهد و آن را ارزشمند می‌کند.

علت تجارت چمدانی زعفران چیست؟

ارقام آماری نشان می‌دهد که ایران غالبا تأمین‌کننده گران‌ترین ادویه در بازار جهانی است.

زعفران به عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر در سراسر دنیا قرار دارد که تقاضای مازاد را در هر دو اقتصاد توسعه یافته و در حال توسعه به دست آورده است.

بر اساس ادعایی که یک نشریه منتشر کرده است، بازار داخلی زعفران در ایران به قاچاقچی‌ها سپرده شده است و زعفران ایران توسط طالبان صادر می‌شود.

این خبری است که دبیر شورای ملی زعفران آن را مطرح کرد. بر این اساس پس از واگذاری بازار داخلی به قاچاقچیان، این محصول سر از افغانستان درمی‌آورد و طالبان آن را به نام خود به سایر کشور‌ها صادر می‌کند.

این نشریه نوشته است که اطلاعات به‌دست‌آمده حاکی از آن است که بیش از ۹۰ درصد زعفران ایرانی خام‌فروشی و به‌صورت فله‌ای از کشور خارج می‌شود؛ این بدان معناست که تنها ۱۰ درصد زعفرانی که از کشور خارج می‌شود، نام و برند ایرانی دارد.

البته این این ارقام مختص آمار رسمی است؛ بخش مهمی از زعفران نیز به صورت قاچاق و غیرقانونی از کشور خارج می‌شود و در کشور‌هایی نظیر افغانستان بسته‌بندی و سپس صادر می‌شود.

قاچاق زعفران ایرانی به افغانستان

فرشید منوچهری دبیر شورای ملی زعفران، نیز ورود دولت طالبان به حوزه صادرات زعفران ایران را تائید و عنوان کرد: بخشی از زعفران ایران به صورت غیرقانونی و قاچاق وارد کشور افغانستان می‌شود. سپس این محصول با نام و برند ملی این کشور به بازار‌های دیگر می‌رسد.

وی افزود: قاچاقچی زعفران، این محصول را با قیمت صادرکننده رسمی از بازار می‌خرد، اما دیگر هزینه‌هایی همچون عوارض آب مجازی، اخذ مجوز صادرات از سازمان استاندارد، تعرفه گمرکی در کشور مقصد و … را مانند صادرکننده رسمی نمی‌پردازد.

گذشته از این، صادرکننده موظف است ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه عرضه کند، اما قاچاقچی می‌تواند ارز خود را در بازار آزاد بفروشد.

منوچهری همچنین به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات اشاره کرد و گفت: به واسطه تحریم بانکی، صادرکنندگان ناچار هستند این ارز را از طریق صرافی‌ها وارد کشور کنند که این خود هزینه بیشتری را برای صادرکنندگان رسمی در پی دارد، اما قاچاقچیان از این دست هزینه‌ها ندارند.

دبیر شورای ملی زعفران در رابطه با سرنوشت قرارداد ۲۰۰ تنی یک شرکت ایرانی با قطر برای صادرات زعفران یادآور شد: شورای ملی زعفران از سرنوشت این قرارداد بی‌اطلاع است.

باید در این زمینه از مسئولان سوال شود که چه زمان این حجم از زعفران به قطر صادر شد که در بین فعالان بخش خصوصی صنعت زعفران کسی از آن اطلاعی ندارد؟ به نظر می‌رسد عقد این قرارداد بیشتر یک شوآف بود؛ چراکه هیچ‌گاه مجموع حجم صادرات زعفران به قطر حتی پنج درصد این رقم هم نبوده است.

منوچهری در خصوص کشور‌های مقصد صادراتی زعفران کشور نیز گفت: در این هفت ماه حجم صادرات زعفران کشور به ترتیب از بیشترین تا کمترین مربوط به کشور‌های امارات، اسپانیا، چین، قطر و افغانستان بوده است.

باید توجه داشت طی ۲ سال گذشته کشور‌های جدیدی به جمع تولیدکنندگان زعفران پیوسته‌اند که از این میان می‌توان به بلغارستان، ازبکستان و تاجیکستان اشاره کرد.

دبیر شورای ملی زعفران در خصوص علل کاهش حجم صادرات زعفران را عنوان کرد: همچنین حضور فعال قاچاقچیان زعفران که از نظر خرید با صادرکنندگان رسمی در شرایط یکسانی قرار دارند، اما هزینه‌های استاندارد، گمرک و عوارض آب مجازی را پرداخت نمی‌کنند، موضوع دیگری است که به کاهش صادرات زعفران دامن زده است.

ین قاچاقچیان در صورت صدور زعفران از کشور‌های همسایه از معافیت‌های ورودی نیز برخوردارند و ارز حاصل از صادرات را هم با نرخ بازار عرضه می‌کنند.

طبق گزارشات اخیر که در مورد بازار زعفران منتشر شده است، به طور خاص کشور‌هایی مانند آمریکا، چین، ایران، بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و انگلیس را هدف قرار داده است.

این درحالی است که، نبود برند ملی زعفران منجر به این شد با اینکه ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است، نتواند به بازار‌های جهانی نفوذ کند. در مقابل، سایر کشور‌ها از این محصول ایرانی نام و جایگاه بالایی برای خود ایجاد کرده‌اند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا