کد خبر: 180801107876
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالی

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه/ سکه به کف کانال ۱۶ میلیونی رسید

قیمت سکه امروز کمی گران شد و بر مدار کاهش محدود قیمت دلار نچرخید. حباب سکه هم که روز گذشته در برخی قطعات تا ۵۰۰ هزار تومان کاهش داشت امروز گران‌تر شد. آیا عقب‌نشینی مردم از خرید دلار سهمیه‌ای، به بازار سکه رونق داده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا و سکه روز گذشته روند کاهشی داشت و این کاهش در برخی قطعات سکه بیش از ۵۰۰ هزار تومان بود.

تاثیر قیمت دلار بر بازار طلا در شرایطی است که قیمت دلار روز گذشته روند کاهشی محدودی را پشت‌سر گذاشت و محدوده ۳۶ هزار تومان را همچنان حفظ کرد ولی قیمت سکه و حباب آن روند نزولی قابل توجهی در دو روز گذشته داشت.

تاثیر قیمت دلار بر بازار طلا و سکه به گونه‌ای است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی انس جهانی طلا را بازیگر فعالی در قیمت طلا در ایران نمی‌دانند.

قیمت انس جهانی طلا در روزی که گذشت با قدرت از مرز ۱۷۰۰ دلاری عبور کرد. قیمت طلا در روز سه شنبه به سقف ۱۷۱۶ دلار رسید که بالاترین قیمت در یک ماه گذشته است.

طلا از کف دو ماهه خود در یک هفته گذشته تاکنون بیش از ۱۰۰ دلار افزایش قیمت داشته است.

تحلیل گران معتقدند موج جدیدی از تقاضا وارد بازار شده است. این در حالی است که شاخص دلار در حال عقب نشینی است.

تمام این اتفاقات به این علت رقم خورده است که بازارها متقاعد شده‌اند که احتمال افزایش نیم درصدی نرخ بهره و کاهش گام افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا زیاد است.

در حال حاضر قیمت هر انس طلا ۱,۷۰۸.۴ دلار است.

امروز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ قیمت سکه با وجودی که دلار اندکی کاهش داشت و در کف کانال ۳۶ هزار تومان معامله شد و در برخی ساعات به محدوده ۳۵ هزار تومانی برگشت اما روند افزایشی داشت و گران‌ شد.

سرمایه‌های هراسان در جستجوی طلا

از ابتدای هفته‌جاری نهاد پولی کشور مشغول سیگنال‌دهی به بازار سرمایه‌ کشور است و به نظر می‌رسد جو انتظامی بازار دلار سرمایه‌های نگران را به سوی بازار سکه سوق داده است و این عاملی است برای رونق امروز قیمت سکه!

تلاش بازارساز برای حفظ محدوده قیمتی دلار با ابزار تهدید قطع یارانه و نیروی انتظامی در بازار از یک سو و فروش اوراق سکه با سررسید ۶ ماهه، بازار دلار را از رونق انداخته و هم‌اکنون سکه طالب زیادی دارد.

بانک مرکزی در گزارشی جزئیات عرضه اوراق سکه بهار آزادی در روز سه‌شنبه را منتشر کرد. بر اساس جزئیات اعلام‌شده از سوی روابط عمومی بانک مرکزی، اوراق سکه معاف از مالیات است و همه اشخاص حقیقی می‌توانند حداکثر معادل صد سکه بهار آزادی طرح جدید خریداری کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری محدودیتی در خرید این اوراق نخواهند داشت.

سررسید اوراق سکه بانک مرکزی ۶ ماه پس از عرضه است و قیمت آن معادل میانگین موزون قیمت‌های پایانی تمامی گواهی‌های سپرده سکه بانک‌ها و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالای ایران، در آخرین جلسه معاملاتی، خواهد بود.

ایرادی که ابتدا شورای فقهی به این ابزار وارد می‌کرد عدم امکان تحویل سکه به خریدار اوراق بوده است که با انجام اصلاحاتی قرار شده دارندگان اوراق بتوانند در صورت تمایل به جای تسویه نقدی در سررسید، سکه تحویل بگیرند.

تعهدات دولت برای اوراق سکه پایدار است؟

شرایطی که بانک مرکزی هم‌اکنون برای پیش‌فروش اوراق سکه وعده داده است مورد نگرانی برخی تحلیلگران اقتصادی است که آیا نهاد پولی کشور با توجه به بدعهدی پیش‌فروش در دوره‌های گذشته بر سر تعهداتش می‌ماند؟ آیا این خرید ابزاری بر کنترل دارایی‌ها و تنبیه خریدارانی که به سیاست‌های دولت اعتماد کرده‌اند نمی‌شود؟

قیمت سکه امامی امروز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ در کف کانال ۱۶ میلیون تومانی نوسان داشت و برخی ساعات با کاهش محدود قیمت، به کانال ۱۵ میلیون تومانی نیز رسید. سکه امامی امروز حدود ۳۰ هزار تومان گران‌تر شد.

سکه طرح قدیم که در روز گذشته کاهش قابل توجهی داشت امروز با صعود ۵۰ هزار تومانی قیمت به پله اول کانال ۱۵ میلیون تومان صعود کرد. سکه طرح قدیم در حدود ۱۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در بازار معامله شد.

نیم و ربع سکه هر کدام ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتند و به ترتیب با قیمت ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شدند.

سکه گرمی امروز برخلاف سایر قطعات سکه کاهش محدودی داشت و به قیمت ۳ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان در بازار رسید.

به نظر می‌رسد امروز سرازیر شدن دارایی‌های مردم باعث افزایش تقاضا و رشد قیمت سکه شده زیرا بازار طلا به کام مثقال و گرم نچرخید و روند کاهشی داشتند.

هر مثقال طلا امروز با کاهش نزدیک به ۲۰ هزار تومانی قیمت در حدود ۶ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان معامله شد و هر گرم طلا نیز به حدود یک میلیون و ۴۷۰ تومان رسید و روند کاهشی نزدیک به مثقال داشت.

حباب سکه امروز برخلاف روز گذشته گران‌تر شد و بیشترین رشد حباب مربوط به سکه طرح قدیم بود. حباب این قطعه از سکه ۲۰۰ هزار تومان گران‌تر شد و  به ۶۸۸ هزار تومان رسید.

رشد نزدیک به ۲۰۰ هزار تومانی حباب سکه امامی آن را به قیمت یک میلیون و ۵۳۶ هزار تومان رساند. حباب ربع سکه در میان خانواده خود همچنان رکورددار بیشترین قیمت است و امروز با نزدیک به ۹۰ هزار تومان رشد به قیمت ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان رسید

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا