کد خبر: ۰۲۰۹۰۱109978
  لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبورس

پیش‌ بینی بورس شنبه؛ محدوده حمایت و مقاومت شاخص کل کجاست؟

شاخص کل بورس با رشد ۰.۱۸ درصدی شاخص کل، ۲ هزار و ۵۳۳ واحد افزایش یافت و با ایستادن در ارتفاع یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۱۸۸ واحدی هفته را به پایان رساند. حالا این سوال مطرح است که بازار روز شنبه را چگونه سپری خواهد کرد؟

به گزارش تجارت‌‌نیوز، بورس تهران امروز چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ شاهد برتری نسبی خریداران بود. شاخص کل بورس ضمن رشد ۰.۱۸ درصدی ۲ هزار و ۵۳۳ واحد افزایش یافت و به ارتفاع یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۱۸۸ رسید.

نماگر هم‌وزن بازار سرمایه نیز با عملکردی بهتر به واسطه جریان معاملاتی خوب گروه‌های غذایی، خدمات رفاهی و برق و همچنین گروه بانکی ۰.۴۵ درصد رشد ثبت کرد.

شاخص یاد شده گام هزار و ۸۱۶ واحدی در جهت افزایش برداشت و به محدوده ۴۰۷ هزار و ۳۰۲ واحد رسید.

حسین مرید‌سادات، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره معاملات امروز بازار گفت: بازار امروز به نسبت معاملات خوبی را پشت سر گذاشت.

از نوع معاملات روز گذشته می‌توانستیم حدس بزنیم که تقاضا امروز نقش پررنگ‌تری در بازار خواهد داشت.

اتفاقاتی نظیر صف خرید شدن خساپا و تعادل جاری در بازار گویای جوانب بازار بود. بسیاری از فعالان بازار این امید را دارند که بازار بتواند حرکت متعادل رو به بالایی را از خود نشان دهد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در مجموع پس از معاملاتی که در تابلو بورس امروز داشتیم، به نسبت اعداد و ارقام قابل قبولی را شاهد بودیم. ارزش معاملات ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی در مجموع معاملات حقیقی و حقوقی، ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون برگه سهامی که بین خریداران و فروشندگان دست به دست شد گویای این موضوع است که بازار در این محدوده خریدار دارد. اما باید پذیرفت که پول، بیشتر در سهام کوچک در جریان است.

مریدسادات با اشاره به صندوق‌های قابل معامله بورس گفت: امروز حدود ۱۸۰ میلیارد تومان خروج پول از صندوق‌های سهام و حق تقدم‌ها را داشتیم.

همچنین حدود ۵۱۹ میلیارد تومان ورود پول به صندوق‌های درآمد ثابت رقم خورد. معمولا چهارشنبه هر هفته ورود پول به صندوق‌های درآمد ثابت از سوی سهامداران حقیقی اتفاق می‌افتد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نگاه به آمار ورود و خروج پول به صنایع نشان دهنده این است که بیشترین ورود پول به صنعت چند رشته‌ای‌ها‌ به میزان ۳۸ میلیارد تومان در صدر قرار گرفتند.

به طور دقیق‌تر نماد وبانک از این گروه میزبان بیشترین ورود پول بود. همچنین سنگین‌ترین صف خرید در روز جاری متعلق به این نماد بود.

از سوی دیگر گروه خودرویی با ۲۵ میلیارد، فرآورده‌های نفتی با ۲۳ میلیارد و صنعت بیمه نیز با ۲۳ میلیارد بیشترین خروج پول را بین صنایع تجربه کردند. این نشان‌دهنده این است که پول در صنایع کوچکتر گردش پیدا کرده است.

پیش‌بینی بورس شنبه

مریدسادات اظهار کرد: با توجه به ارزش و حجم معاملات که امروز بر روی تابلو معاملات نقش بست و همچنین اعداد و ارقامی که شاخص کل و نماگر هم‌وزن نشان ‌می‌دهند احتمال قوی بر متعادل بودن بازار در روز شنبه است.

اما توجه به این نکته برای پیش‌بینی جریان دادوستدهای روز شنبه حائز اهمیت است که قیمت آخرین معامله نمادهای بزرگی نظیر خگستر، خودرو، شتران و وساپا پایین تر از قیمت پایانی ‌آن‌هاست.

این اتفاق حاکی از فشار فروش موجود در این نمادها و به طور کلی بازار است. به همین دلیل نمی‌توانیم بازار شنبه را یک بازار سبز یکپارچه پیش‌بینی کنیم.

حمایت و مقاومت پیش‌روی شاخص کل بورس

وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین نیاز بازار تعادل رو به بالاست، گفت: ما نیاز نداریم شاخص کل بورس ۴۰ هزار یا ۵۰ هزار واحد در یک روز رشد کند.

بلکه رشد کوچک شاخص کل اما رشد اکثریت سهام اتفاق مطلوب‌تری برای بازار سرمایه است. محدوده یک میلیون ۴۱۰ هزار واحد حمایت بسیار معتبری برای شاخص کل در شرایط کنونی به شمار می‌آید.

همچنین ارتفاع یک میلیون ۴۵۰ هزار واحدی مقاومت اول برای نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در معاملات هفته بعد است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: برای شاخص هم‌وزن نیز با قرار گرفتن در محدوده ۴۰۷ هزار واحدی حاکی از عملکرد مناسب سهام کوچک است.

محدوده‌های ۴۰۲ هزار حمایت محکمی زیر پای این نماگر است. همچنین هدف پیش روی شاخص یاد شده ۴۱۵ هزار واحد است.

در پایان مریدسادات درباره شرایط کنونی بازار افزود: برای کسانی که سهامدار هستند، سهامداری با رعایت حد ضرر منطقی اولویت اول است.

اما به خریداران توصیه می‌کنم خرید هیجانی نداشته باشند و به اینکه چه سهمی را در چه قیمتی خرید می‌کنند آگاه باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا