کد خبر: 251001116736
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیبورس

پیش بینی بورس فردا /تقابل محرک‌های رشد و ابهامات حاکم بر بازار

بورس تهران روز شنبه شاهد عملکرد متفاوت شاخص کل هم‌وزن و نماگر اصلی بود. با وجود ابهامات موجود در بازار، بورس تهران به کدام سو حرکت خواهد کرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در پایان معاملات روز شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱، به واسطه جریان بهتر معاملاتی در سهام متوسط و کوچک بر خلاف شاخص کل بورس، شاخص کل هم‌وزن گام در سوی مثبت دامنه گذاشت.

جریان دادوستد‌های شنبه به گونه‌ای پیش رفت که عرضه‌کنندگان از ابتدا پرقدرت ظاهر شدند. اخبار ضد و نقیض منتشرشده از سوی وزارت صمت در خصوص توقف یا عدم توقف عرضه خودرو در بورس کالا، فعالان بازار سرمایه را در ابهام نگه داشته است.

در میانه بازار خریداران به مرور توانستند قدرت خود را بازیابی کنند و به تعداد نمادهای سبز بازار افزوده شد. در پایان، نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت ۰.۵۱ درصدی که معادل ۸ هزار و ۳۶۶ واحد کاهش ارتفاع است، در سطح یک میلیون ۶۴۳ هزار و ۷۲۱ واحدی ایستاد.

شاخص هم‌وزن اما با سبقت از نماگر اصلی در حرکتی غیرهمسو موفق به ثبت رشد ۰.۱۴ درصدی شد. در روزی که حال عمومی سهام متوسط و کوچک بازار بهتر از نماد‌های شاخص‌ساز بود، نماگر هم‌وزن بورس تهران هفته چهارم دی ماه را با قرار گرفتن در محدوده ۵۰۴ هزار و ۹۰۵ واحد آغاز کرد.

ارزش معاملات خرد امروز

ارزش معاملات خرد (سهام + حق تقدم‌ها) در پایان معاملات، در محدوده ۶ هزار و ۸۰۹ میلیارد تومانی قرار گرفت تا در کنار حجم معاملات ۱۴ میلیارد و ۷۹۰ میلیون برگه‌ سهمی بازار، کاهش ۵۰ درصدی نسبت به سطح ارزش و حجم معاملات روز چهارشنبه را شاهد باشیم.

تداوم جریان خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی هم حکایت از خروج سرمایه افراد حقیقی از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه، خبر از خروج ۱۸۴ میلیارد تومان پول از بورس در روز شنبه می‌دهد.

نقشه بورس تهران شنبه با حضور ۳۸۲ نماد سبز و ۲۴۶ نماد منفی، نمایان‌گر تعادل نسبی میان قدرت خریداران و فروشندگان در بازار بود. ارزش دلاری بازار سرمایه ایران هم در پایان معاملات روز شنبه به سطح ۲۷۵ میلیارد دلاری کاهش یافت.

رشد کامودیتی‌ها

بازار سرمایه تهران همواره از قیمت‌های بازار جهانی تاثیر می‌گرفته است. از این رو بورس تهران با ماهیت کامودیتی‌محور خود در انتظار عملکرد مطلوب و رشد چشمگیر اقلامی نظیر مس و آلومینیوم است که با رشد به ترتیب ۱۰ و ۸ درصدی در هفته‌ای که گذشت همراه شدند.

با بازگشایی بازارهای جهانی از بامداد دوشنبه باید دید روند هفته جدید برای کامودیتی‌ها به ویژه فلزات اساسی چگونه رقم خواهد خورد.

این هفته نماد‌هایی نظیر فولاد و فملی پیشتاز هدایت کلیت بازار بودند. در صورتی که این هفته بازارهای جهانی نویدبخش رشد کامودیتی‌ باشند می‌توان انتظار داشت با رشد نمادهای شاخص‌سازی نظیر فولاد و ذوب، کلیت بازار سهام تهران نیز سبزپوش شود.

نگرانی‌های فعالان بازار سرمایه

نظر به اینکه شاخص‌ کل بورس با رشد خوب ماه‌های اخیر موفق به شکست مقاومت مهم ۱.۶ میلیونی شده است، به نظر می‌رسد حال این محدوده تبدیل به حمایت مستحکمی برای آن شده باشد.

در صورت تداوم نگرانی‌های فعالان بازار سرمایه از بند‌ها و جزئیات لایحه بودجه که به شکل مستقیم بر سودسازی صنایع گوناگون اثرگذار است، محدوده یادشده می‌تواند سنگر خوبی برای خریداران باشد.

از سوی دیگر توقف عرضه خودرو در بورس کالا که حال با جبهه‌گیری وزارت صمت رنگ‌وبوی جدی‌تری به خود گرفته‌ است، نگرانی سهامداران این صنعت را افزایش داده است.

از آنجا که صنعت خودرو عموما نقش لیدری بازار را ایفا می‌کند، همه اهالی بورس نسبت به آینده عرضه خودرو در بورس کالا نگران هستند.

استدلال وزارت صمت در توقف عرضه بورسی خودرو بر این مبناست که با افزایش عرضه‌ها در بستر بورس کالا و همچنین واردات خودرو در ماه‌های اخیر، بازار خودرو به اشباع رسیده است و از این پس خودروسازان با سیستم قبلی که قرعه‌کشی بود باید عرضه خودرو را انجام دهند.

در این میان شورای رقابت هم وارد میدان شده و مدعی قیمت‌گذاری دستوری و بازگشت به شیوه سنتی کنترل بازار است که البته هیچ‌گاه موفق عمل نکرده بود و طی سال‌های اخیر، زیان خودروسازان را چندین برابر کرد.

پیش بینی بورس فردا

با وجود رشد کامودیتی‌ها در تقابل با اخبار منفی و ابهاماتی که در حال حاضر بر بورس سایه افکنده است، به گفته کارشناسان پس از تعطیلی بورس در روز یکشنبه احتمالا فردا شاهد شروع بازار با موج عرضه‌ها باشیم و در ادامه به پیروی از روند روز‌های اخیر، خریداران در سهام با افزایش تقاضا، نماد‌های بیشتری را به رنگ سبز دربیاورند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا