کد خبر: ۱۷۰۳۰۰30957
لینک کوتاه:
اقتصادبازارها و خدمات مالیبانک و بیمهدسته‌بندی نشدهروزنامه

پیگیری‌ سازمان برای دریافت باقی‌مانده ۲۰۰میلیون دلار از صندوق توسعه ملی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از پیگیری‌های لازم برای واریز باقی‌مانده منابع مالی معادل ۲۰۰میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا، براساس تصمیم‌های جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در هفتم اردیبهشت‌، بانک مرکزی موظف به فروش تدریجی ۲۰۰میلیون دلار از منابع ارزی به حساب صندوق توسعه ملی و واریز منابع حاصل به صندوق تثبیت بازار سرمایه شد.

در تاریخ ۲۶ اردیبهشت‌، بانک مرکزی در خبری اعلام کرد که معادل ریالی ناشی از فروش ۵۰میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شده است.

نوشته های مشابه

براساس این خبر، همتی، رئیس سابق بانک مرکزی اعلام کرده بود: مبلغ ۲۰۰میلیون دلار به‌صورت تدریجی فروخته و برای کمک به بورس به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز می‌شود که طبق این اقدام، در نخستین گام معادل ریالی ۵۰میلیون دلار واریز و ۱۵۰میلیون دلار باقی‌مانده نیز به‌تدریج واریز خواهد شد.

با توجه به صحبت‌های انجام‌شده، قرار بر واریزی باقی‌مانده این نقدینگی نهایتا تا تاریخ ۱۱ خرداد بود که این اقدام انجام نشد و تاکنون هم خبری از زمان دقیق این واریزی اعلام نشده است.

تغییر رئیس بانک مرکزی نقشی در تاخیر این واریزی ندارد

در این باره محمدعلی دهقان دهنوی یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا به باقی‌مانده منابع مالی با بیان اینکه قرار بود بانک مرکزی تا ۱۱خرداد واریزی آن را به صندوق تثبیت بازار سرمایه انجام دهد، گفت: اکنون به‌جد در حال پیگیری‌های لازم برای واریز باقی‌مانده منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه هستیم و به احتمال زیاد در چند روز آینده این اقدام انجام خواهد شد.

او در پاسخ به اینکه آیا تغییر رئیس بانک مرکزی ممکن است در تاخیر این واریزی نقش داشته باشد یا خیر، افزود: تغییر رئیس بانک مرکزی هیچ ارتباطی به تاخیر یا عدم واریز منابع مالی به صندوق تثبیت بازار سرمایه ندارد، زیرا از زمان عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی دستورات لازم به این بانک ابلاغ شده بود.

دهقان دهنوی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه بسیاری از فعالان بازار معتقدند با توجه به خروجی نقدینگی که در زمان ریزش بازار انجام شده است، معادل ریالی ۲۰۰میلیون دلار چندان رقم قابل توجهی نیست که بتواند بر بازگشت رشد به معاملات تاثیرگذار باشد، آیا ممکن است تصمیمات لازم برای واریزی بیشتر اتخاذ شود یا خیر، اضافه کرد: در این مرحله معادل ریالی ۲۰۰میلیون دلار به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز می‌شود، در مصوبه اصلی رقم بیشتری برای واریزی در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز اقدام‌ها و پیگیری‌های لازم برای واریز انجام خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در واکنش به اظهارنظر برخی از فعالان بازار که معتقد بودند واریز ریالی ۵۰میلیون دلار به صندوق تثبیت بازار سرمایه نتوانست نقش چندان موثری در بهبود وضع بازار داشته باشد، خاطرنشان‌کرد: صحبت‌های مطرح‌شده در مورد تاثیرناپذیری بازار از این واریزی درست نبود، زیرا به‌محض واریز نقدینگی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، وضع بازار سهام نسبت به گذشته با تغییرات زیادی همراه شد و روند بهتری را به خود گرفت.

او با بیان اینکه بازار در چند روز گذشته برای چند روز متوالی مثبت شد، عنوان کرد: عوامل متعددی در روند صعودی بازار تاثیرگذار هستند و نمی‌توان روند بازار را به صورت روزانه در نظر گرفت و روند صعودی و نزولی شاخص بورس را فقط وابسته به یک یا چند عامل دانست.

منابع بیشتر در اتاق انتظار واریز به صندوق تثبیت بازار سرمایه

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه صندوق تثبیت بازار سرمایه از یک اساس‌نامه و روش معاملاتی برخوردار است، افزود: زمانی که بازار وارد فاز منفی شود صندوق‌ها اقدام به عمل می‌کنند و فعالیت‌های لازم را برای خرید انجام می‌دهند، در مقابل زمانی هم که بازار وارد فاز مثبت می‌شود پول خود را نقد می‌کنند تا در زمان منفی بازار دوباره اقدام به خرید کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: کار اصلی صندوق تثبیت بازار سرمایه، تسهیل‌کننده روند بازار است و قرار نیست که این پول وارد صندوق تثبیت شود و بخواهد با آن اتفاقات دیگری انجام شود.

او با بیان اینکه صندوق تثبیت بازار سرمایه در راستای وظایف خود با سرمایه‌هایی که در اختیار دارد به تثبیت وضع بازار کمک می‌کند، گفت: تثبیت بازار وابسته به سایر عوامل اقتصادی است که در صورت کمک سایر پارامترها می‌توان شاهد روزهای خیلی بهتری در بازار باشیم.

دهقان‌دهنوی درباره تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه بر روند معاملات بازار سرمایه یادآورشد: اکنون مالیات بر عایدی سرمایه فقط در حد طرح است، برای بازارهای موازی که غیرمولد هستند تصمیم اخذ مالیات گرفته شده است و با توجه به اینکه مالیات از بازار سرمایه گرفته نمی‌شود؛ بنابراین این طرح برای معاملات بورس طرحی بسیار مثبت است و به نفع معاملات این بازار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا