کد خبر: 220303162583
اقتصادانرژیبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانی

کاهش قیمت جهانی نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۰ سنت معادل ۰.۱۲ درصد کاهش به ۸۱ دلار و ۵۳ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۵ سنت معادل ۰.۰۶ درصد کاهش ۷۷ دلار و ۶۹ سنت معامله می‌شود.

قیمت نفت در روز دوشنبه با ۳ درصد افزایش به بالاترین رقم طی یک هفته گذشته رسید که دلیل آن خوشبینی نسبت به افزایش تقاضا برای سوخت در تابستان علی رغم بالا رفتن ارزش دلار به دنبال احتمال به تعویق افتادن کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا بود.

تحلیلگران عقیده دارند با توجه به اینکه قیمت نفت آمریکا در حدود متوسط ۲۰۰ روزه قرار دارد، تا مدتی در همین سطح فعلی باقی بماند.

وزیر انرژی آمریکا هفته گذشته گفت این کشور پر کردن ذخایر استراتژیک نفتی را تسریع می‌کند و نفت را در حدود بشکه‌ای ۷۹ دلار خریداری خواهد کرد.

اما تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس انتظار دارند قیمت نفت خام برنت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به ۸۶ دلار در هر بشکه برسد که نتیجه بالا رفتن تقاضا برای سوخت در تابستان خواهد بود که بازار را با ۱.۳ میلیون بشکه در روز کمبود مواجه می‌کند.

سرمایه‌گذاران حالا منتظر انتشار اطلاعات مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا برای ماه مه و همچنین پایان اجلاس دو روزه فدرال رزرو هستند تا زمان آغاز روند کاهش نرخ بهره مشخص شود.

بازار همچنین منتظر گزارش موسسه نفت آمریکا و اداره اطلاعات انرژی این کشور به عنوان بازوهای آماری وزارت انرژی آمریکاست تا از وضعیت ذخایر نفت آمریکا خبر دهند.

اوپک و آژانس بین المللی انرژی هم گزارش ماهانه تولید نفت را در روز چهارشنبه منتشر می‌کنند.

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا