کد خبر: ۱۵۰۹۰۰59446
  لینک کوتاه:
بازارها و خدمات مالیبازار

کاهش ۲۰ درصدی قیمت طلا با تغییر شیوه دریافت مالیات

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران وعده کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت طلا را داده و گفته با تغییر شیوه دریافت مالیات بر ارزش‌ افزوده طلا، مردم منتظر کاهش قیمت طلا باشند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اتاق اصناف روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد اصل طلا از پرداخت مالیات ۹ درصدی معاف شده و فقط اجرت ساخت و سود مشمول مالیات ۹ درصدی می‌شود.

حالا محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید با تغییر شیوه دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده، می‌توان انتظار داشت که قیمت طلا حداقل ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.

اما ماجرا چیست؟

خریداران طلا باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند. تا پیش از این، ۹ درصد مالیات شامل کل فاکتور خرید طلا می‌شد. یعنی خریداران روی قیمت نهایی (اصل طلا و سود و اجرت) ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده می‌پرداختند که اصولا رقم قابل توجهی بود.

اما حالا بر اساس اطلاعیه جدید، قرار است مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا حذف شود و فقط شامل مبلغ سود و اجرت کار شود.

یعنی هنگام خرید طلا، مبلغ سود و اجرت با هم جمع شده و روی این رقم ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌شود.

به این ترتیب میزان مالیات پرداختی کاهش پیدا می‌کند و هزینه خرید طلا برای مشتری کم می‌شود. اما چقدر؟

چنانچه امروز قیمت اصل طلا گرمی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان باشد، طلا فروش  ۱۸ درصد اجرت، ۷ درصد سود و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کند و قیمت هر گرم طلا برای مصرف‌کننده یک میلیون و ۷۵۵ هزار تومان می‌شود.

اما با اجرای این قانون قیمت طلا برای مصرف‌کننده یک میلیون و ۵۹۷ هزار تومان می‌شود.

حالا فروشندگان طلا امیدوارند که با حذف این مالیات از اصل طلا، تقاضای مردم برای خرید طلا بیشتر شود و بازار از حالت رکود خارج شود.

قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال قابل اجرا نیست

اما حذف مالیات از اصل طلا در حالی است که قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. قیمت سکه امامی هم مرز ۱۳ میلیون تومان را رد کرده است.

به عبارتی می‌توان گفت اگرچه مالیات ۹ درصدی، قیمت طلای خریداری شده را مقداری افزایش می‌داد، اما علت اصلی رکود در بازار طلا، دریافت این مالیات نیست. بلکه جهش قیمت طلاست.

البته رئیس اتحادیه طلای کرج به تجارت‌نیوز گفت: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال قابل اجرا نیست.

چرا که هنوز نحوه اجرای آن مشخص نشده و در عین حال بودجه کشور بسته شده است. بنابراین به نظر می‌رسد دریافت مالیات ارزش افزوده به سال آینده موکول شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا