کد خبر: 01010020018
تولید و بازرگانی

گزارش شاتا از ره‌آوردهای پروژه انتقال آب خلیج فارس؛حیات در رگ های مرکز و شرق کشور/ راهبری وزارت صمت و سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی

با افتتاح خط اول انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های کرمان و یزد، رونمایی از خطوط دوم، سوم و چهارم ابَرپروژه ملی انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان در ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۹ ، توسعه این طرح وارد فاز جدیدی شد تا علاوه بر تامین آب صنایع و شرب استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد، استان‌هایی همچون اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیز از منابع آبی سیراب شوند.

به گزارش شاتا، نکته قابل توجه این ابَرپروژه، بهره مندی از توان متخصصان داخلی و همچنین ظرفیت های بخش خصوصی توانمند، در زمان تحریم است که این موضوع باعث شده تا از آن به عنوان یکی بزرگترین پروژه های بعد از انقلاب اسلامی نام برده شود.

عملیات اجرایی انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان در دولت یازدهم به ثمر نشست. این پروژه دارای چهار خط انتقال به فلات مرکزی و شرق کشور است. مجموع سرمایه گذاری خطوط به بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

خط اول

خط نخست انتقال آب خلیج‌فارس به استان یزد خواهد رسید که به طول ۸۲۰ کیلومتر با حجم سرمایه‌گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومانی عملیاتی شد. حجم آب انتقالی در این خط ۱۳۰ میلیون متر مکعب در سال است و زمینه اشتغال‌زایی ۱۶ هزار نفری در دوارن ساخت را فراهم کرده است. این خط ۵۰ میلیون متر مکعب آب را برای استان هرمزگان تامین می نماید.

خط دوم

خط دوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان های کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی خواهد رسید. حجم سرمایه گذاری خط دوم به طول ۱۵۵۰ کیلومتر به ۴۷ هزار میلیارد تومان می رسد. ظرفیت انتقال آب این خط ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال است که اشتغالزایی آن در دوران ساخت آن به ۳۰ هزار نفر می رسد. مدت زمان اجرای طرح ۶۰ ماه برآورد شده است.

تامین منابع مالی خط دوم از محل سرمایه گذاری شرکت های فولاد مبارکه، گلگهر، چادرملو، ملی صنایع مس ایران، سنگ آهن گهر زمین، فولاد اپال پارسیان و فولاد خراسان، برنامه ریزی شده است.

خط سوم

همچنین خط سوم انتقال آب از خلیج فارس به استان های یزد و اصفهان خواهد رسید. حجم سرمایه گذاری این خط ۹۱۰ کیلومتری به ۳۵ هزار میلیارد تومان می رسد. ظرفیت خط انتقال آب در این خط، ۲۰۰ میلیون متر مکعب است و اشتغالزایی طرح در دوران ساخت آن به ۱۴ هزار نفر می رسد. مدت زمان اجرای طرح ۶۰ ماه برآورد شده است.

تامین منابع مالی خط سوم از محل سرمایه گذاری شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان و پالایشگاه اصفهان برنامه ریزی و انجام می شود.

خط چهارم

خط چهارم انتقال آب به طول ۸۲۰ کیلومتر از دریای عمان به سیستان و بلوچستان خواهد رسید.

این خط با سرمایه گذاری ۳۹ هزار میلیارد تومانی با حمایت وزارت صمت، با اشتغال زایی ۱۰ هزار نفری در دوران ساخت تا ۵ سال آینده آب را به سیستان و بلوچستان خواهد رساند.

به طور حتم با تکمیل مراحل اجرای این پروژه، انقلابی بزرگ در عرصه تامین آب صنایع و شرب مردم مردم ساکن در استان های “کم آب” فراهم خواهد شد.

بنابر این گزارش، عملیات اجرایی مرحله دوم و سوم و چهارم انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی و شرق کشور ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۹ آغاز گردید.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا