کد خبر: 300103156534
اقتصاداقتصاد کلانبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانی

گشتی در اقتصاد ایران؛ دو سوم تهرانی‌ها کالابرگی شدند

فضای اقتصاد ایران عادی است و نسبت به یکی دو هفته قبل که تنش‌های زیادی عمدی یا سهوی به آن تحمیل شد، شرایط بسیار بهتر و آرام‌تری را تجربه می‌کند.

به گزارش همشهری آنلاین، اعلام نتایج هجدهمین حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران یکی از خبرهای دیروز در رسانه‌ها بود. در این حراج، ۲۵۲ قطعه شمش یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ معامله شد.

بر اساس آمارها، طی جلسه معاملاتی دیروز مرکز مبادله ارز و طلا، درمجموع ۴۵۹ قطعه شمش طلای استاندارد در قالب دو عرضه عمده و خرد، از سوی صادرکنندگان فروخته شد که میانگین قیمت این شمش‌های طلا چهار میلیارد و ۸۶۶ میلیون تومان اعلام شده است.

دیروز قیمت جدید مدل‌های مختلف پژو پارس هم اعلام شد. بر اساس آخرین بخشنامه اعلامی شرکت ایران‌خودرو، قیمت جدید خودرو پژو پارس با موتور XU۷P ویژه فروردین و اردیبهشت که در اسفندماه سال قبل ۲۹۴ میلیون و ۱۳۳ هزار تومان اعلام شده بود با دریافت مجوز قیمت جدید به ۴۴۵ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش یافته است.

ایران‌خودرو قیمت خودروهای پژو پارس سفارشی ELX با موتور XU۷P برای فروردین و اردیبهشت را ۴۳۹ میلیون و ۵۲۹ هزار تومان، قیمت پژو پارس سفارشی با موتور XU۷P را ۳۸۰ میلیون و ۸۷۱ هزار تومان و قیمت پژو پارس با موتور TU۵ را ۴۰۲ میلیون و ۴۶ هزار تومان اعلام کرده است.

البته، این قیمت‌ها، قیمت فروش درب کارخانه بوده و مالیات ارزش‌افزوده، هزینه شماره‌گذاری، بیمه شخص ثالث و سایر متعلقات قانونی به این مبالغ اضافه می‌شود.

دیروز میزان اختصاص ارز واردات و نرخ آن هم از سوی بانک مرکزی اعلام شد. طبق آمارها از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۳۳ میلیون دلار ارز جهت واردات کالاهای اساسی و دارو با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تأمین شده و ۶۹۴ میلیون دلار ارز نیمایی و ۱۱۶ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات نیز به سایر صنایع اختصاص یافته است.

اعلام نتایج استقبال خانوارهای استان تهران از مرحله سوم طرح کالابرگ الکترونیک نیز از خبرهای دیروز بود. بیش از ۲ میلیون خانوار مشمول در دهک‌های اول تا هفتم ساکن استان تهران هستند و بر اساس اعلام سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، بیش از ۷۲ درصد مردم تهران از مرحله سوم طرح کالابرگ الکترونیک استقبال کرده‌اند.

آن‌طور که سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران می‌گوید: از ابتدای طرح کالابرگ الکترونیک، ۲.۵ همت اعتبار حمایتی کالابرگ الکترونیکی در استان تهران مصرف شده که ۱.۷ همت آن در دو ماه اخیر و در قالب طرح فجرانه استفاده شده است.

به گفته آذرپناه، استان تهران در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی، مقام دوم را در میان استان‌های کشور کسب کرده است.

در بازار تخم‌مرغ هم ریزش قیمت‌ها به کمتر از نرخ مصوب صدای مرغداران را برای مدیریت بازار درآورده و از دولت درخواست کرده‌اند که با توجه به کاهش مصرف تخم‌مرغ در نیمه اول سال با خرید تضمینی تخم‌مرغ مازاد، از تولیدکنندگان حمایت کند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا